Home AktuálněZpravodajstvíZ domova NE novým zbraním ani základnám

NE novým zbraním ani základnám

od redakce
0 komentář

Vláda v současné době řeší kvadraturu kruhu a snaží se vytřepat v různých zákoutích státního rozpočtu 70 mld. Kč k tomu, aby se jeho schodek letos udržel na astronomických 295 miliardách.

Tou obětí vládní akce budou samozřejmě široké vrstvy občanů. Nejspíš zažijeme k letošnímu 1. červenci další navýšení sazeb DPH i spotřebních daní.

Na druhé straně vláda, která je vůči důchodcům, zaměstnancům a širokým vrstvám lidí skrblivá, je velkorysá zejména vůči zahraničním zbrojařským koncernům. A tak se americký letecký průmysl již těší na zakázku od českého ministerstva obrany na koupi 24 stíhaček F-35, schopných nést rakety s jadernými hlavicemi. Jediná tato stíhačka, svého druhu bombardér, bude stát nejméně 4 mld. Kč. Tedy v souhrnu kolem 100 mld. korun. Zdůrazňuji, nejméně. A servis těchto stíhaček si vyžádá každoročně také vysoké provozní náklady a pochopitelně přítomnost amerického personálu. Takže vláda, pokud rozhodla za a), tedy že nakoupí (předražené a zbytečné útočné) americké stíhačky, musela také rozhodnout o písmenu b), a tím jsou základny pro tyto stíhačky. Proto vláda chce uzavřít obrannou smlouvu se Spojenými státy. A z této smlouvy vyplývá, že by Česko dalo k dispozici našim americkým spojencům čtyři letiště (Pardubice, Náměšť nad Oslavou, Čáslav a Mošnov), které by používaly tyto americké stroje. To tedy vypadá nejméně na dvě americké vojenské základny. Kromě toho si USA vymínily v příloze zmíněného návrhu smlouvy s Českem i možnosti použití dalších letišť, o čemž zatím krajské samosprávy, které je vlastní, nemají ani ponětí. A ještě dalších vojenských objektů či prostor.

Pochopitelně, že jakmile se k nám přepraví americké stíhačky F-35 a umístí se na svých základnách v Česku, s možností použití dalších českých letišť, Rusko na nás zamíří své rakety s jadernými zbraněmi. A bohužel tyto rakety by nezničily v případě konfliktu jen letiště s letadly, ale zasáhly by také přilehlé civilní objekty a obyvatelstvo.

V návrhu smlouvy se objevují také ustanovení o tom, že Česko bude povinno zásobovat americké vojáky zbožím bez DPH a bez spotřební daně…

Další ustanovení této vazalské smlouvy hovoří o tom, že Američané, pokud se u nás dopustí přestupku či trestného činu, budou podléhat americkým soudům. Tedy až na velice složitě vymahatelné výjimky. A pokud by snad k těmto výjimkám někdy došlo, musí mít američtí vězni pro sebe speciální vězení. Kdyby to nebylo tak smutné, bylo by to komické. Kam až je Fialova vláda vlastně ochotná ve svém vazalství zajít?

Svatý Václav kdysi odváděl německému císaři jako tribut každoročně sto volů. Myslím, že ho Fialova vláda nyní mnohonásobně překonává. Jednotlivé vládní strany před parlamentními volbami neměly závazek vůči voličům, že by uzavřely s USA obrannou smlouvu. A už vůbec ne, že by se zavázaly voličům, že zde instalují vojenskou základnu USA. Proto by bylo velmi žádoucí, uspořádat referendum, zda občané souhlasí s přijetím smlouvy i s vybudováním vojenské základny či základen USA u nás.

(Autor je bývalý premiér, v současnosti vede spolek Nespokojení)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.