Home AktuálněZpravodajstvíZ domova Ocení práci dobrovolných hasičů

Ocení práci dobrovolných hasičů

od redakce
0 komentář

Na veletrhu požární techniky Pyros odstartoval ve středu 24. května v Brně 13. ročník oceňování práce dobrovolných hasičů v České republice – zahájením prestižní ankety Dobrovolní hasiči roku 2023

Kdokoliv může jejich jednotky a sbory přihlásit do soutěžního klání za jejich zásahy a činnosti uskutečněné v období od 1. 7. 2022 do 30. 6. 2023. Přihlášky mohou posílat prostřednictvím elektronického formuláře do 23. 7. 2023. Odborná porota z přihlášek vybere 6. září 25 jednotek (za profesionálně zvládnutý praktický zásah) a 25 sborů dobrovolných hasičů (za příkladnou prevenci a práci s mládeží). O nich pak bude veřejnost hlasovat na www.adhr.cz pro listopadové slavnostní ocenění nejlepších z nich před televizními kamerami. Anketa podporuje soutěživost.

Prezident ankety Dobrovolní hasiči roku Jiří Bezděk vysvětlil, že vítězové dostanou finanční a věcné dary na technické dovybavení a na podporu své činnosti. Ocení dobrovolné hasiče za jejich obětavou pomoc s odvahou a odhodláním poskytnut ji vždy, když je ohroženo zdraví nebo životy lidí a zvířat nebo majetek. Také má je podpořit v činnosti a motivovat je pro budoucí časy. Stopku v soutěži mají pouze jednotky a sbory, které se umístily na prvních třech místech ankety v uplynulých třech letech. Zvýhodněny jsou sbory přihlášené z malých obcí do 500 obyvatel.

Prestižní cena – Skleněná zásahová přilba, dílo českých sklářů.

V ČR je na 90 000 dobrovolných a profesionálních hasičů. Zvláště na vesnicích jsou tahouny společenského dění a nepostradatelným pomocníkem starosty. Zasahují stále vícekrát, přibývá totiž požárů i technických zásahů při automobilních nehodách. Též přírodních mimořádných událostí (průtrže mračen, tornádo aj.). Vloni se zranilo při akcích 215 hasičů a jeden při zásahu zemřel.

Na jednotky a sbory, které v závěrečném veřejném hlasování získají největší počet hlasů, čeká i v letošním roce speciální ocenění v podobě skleněné zásahové přilby v reálné velikosti. Je to dílo českých sklářů. Za uplynulých 12 let bylo v anketě uděleno 527 ocenění s finančními a věcnými dary za 25,3 milionu Kč.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.