Home Komentáře Dies ater

Dies ater

od redakce
0 komentář

Třiadvacátý květen 2023. Den svatého Vladimíra. Někteří tu možná uvidí symboliku, i když jde o náhodu. Rozhodně ale dies ater, černý den novodobých českých dějin. Toho dne ministryně obrany ČR podepsala »smlouvu o obranné spolupráci« mezi USA a Českou republikou. Server www.irozhlas.cz uvedl doslova: »Dnešní den bych přirovnala ke dnu, kdy Česká republika vstupovala do Severoatlantické aliance, nebo i do Evropské unie. Je to významný den pro zahraničně-obrannou politiku České republiky, řekla ministryně českým novinářům po podpisu smlouvy. Česko-americkou dohodu o obranné spolupráci schválila česká vláda letos v dubnu. Usnadnit má případný pobyt amerických vojáků v Česku, upravuje především jejich právní postavení v případě, že by zde plnili úkol.«

Po druhé světové válce podepsaly USA smlouvu s Japonskem o základně na Okinawě. Čačtí yankeeové se tu chovají, jak se jim zlíbí. Znásilněné Japonky, pásovými vozidly rozježděná plantáž s ústřicemi, strach. Žádný trest, protože američtí vojáci nespadají pod japonskou legislativu. (Už vidím a slyším křik, že to není pravda. Je, bez ohledu na znění smlouvy.) I když lze nakonec namítnout, že Japonsko je poražená země.

Pojďme tedy jinam. Třetího února 1998 přesekla americká stíhačka nosné lano lanovky v italských Dolomitech. Pilot porušil, co se dalo, jen kvůli něčí touze získat zajímavé záběry. Výsledek? Dvacet mrtvých turistů. Italské úřady tragédii vyšetřovat nesměly. Dostal půl roku vězení. Dost směšný trest, navíc si odseděl jen čtyři a půl měsíce.

V 50. letech minulého století budovali Američané ponorkovou základnu »kdesi ve Skotsku«. Není důležité kde. Místním slibovali prosperitu, pracovní místa a tak. »Američané zde vybudovali jediný obchod, do kterého si navíc dosadili vlastní personál. Údržbu nově vybudované přístupové komunikace hradili z deseti procent, ačkoli ji z 90 % využívala americká armáda.« Tolik dějiny CND (Hnutí za jaderné odzbrojení).

Smlouva »má usnadnit případný pobyt amerických vojáků v Česku, především jejich právní postavení v případě, že by zde plnili úkol«. Raději nedomýšlet jaký. Nehledě k tomu, že v případě ozbrojeného konfliktu, jenž by vedly jednotky USA (potažmo NATO, ale smlouva je podepsána s USA, nikoli s NATO!), významně roste riziko ohrožení českých občanů. Zatím jsem nečetl zprávu, že by někdo vymyslel kulku, střelu, bombu nebo raketu, která by dokázala rozlišit a zasáhnout jen příslušníky zúčastněných armád. Ti jsou navíc poměrně (či spíš nepoměrně) lépe chráněni než místní civilisté. A čačtí američtí hoši v uniformách si v další zemi budou dělat, co budou chtít, bez postihu, bez ohledu na znění smlouvy. Češi o tom rozhodovat nebudou.

Takže 23. květen 2023, dies ater, černý den.

Vladimír SEDLÁČEK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.