Energetika je jako krev a míza

od redakce

Energetika je životadárnou pro ekonomiku každého státu a jeho občany, jako krev a míza nutná pro živý organismus. Musíme se zabývat nejen důsledky, které nás nyní dostihly, ale i příčinami, které k těmto důsledkům vedly.

První příčinou je podstata kapitalismu a kapitalistického systému, který nehledí na dlouhodobou udržitelnost rozvoje společnosti, ale hlavní hnací silou je zisk.

Druhou je od roku 2005 vyhlášení Evropské unie k vydávání emisních povolenek, které zpočátku plnily účel snižování emisí vypouštěných do ovzduší, ale později se staly naopak brzdou a postupným zdražováním technologií potřebných k výrobě jak elektřiny, tepla a výrobků, a to kvůli tomu, že se staly předmětem obchodu a spekulací. Povolenky mohl nakoupit kdokoliv, kdo měl finanční prostředky, a samozřejmě je kupoval ne pro efektivnější zajištění energetiky, ale pro maximalizaci zisku.

Třetí a další příčinou zdražování energií jsou nesmyslné válečné konflikty vyvolávané zejména USA a jejich spojenci v NATO (např. Libye, Irák, Jugoslávie, Afghánistán, Sýrie a řada dalších), ke kterým musíme bohužel přidat i současnou válku v Evropě.

Čtvrtou příčinou je vývoj na Ukrajině před rokem 2014 a zlomový rok 2014, kdy došlo k masakrům na Majdanu v Kyjevě, masakru v Domě odborů v Oděse, který nebyl dosud řádně vyšetřen a nikdo nebyl potrestán, přestože existuje řada i filmových dokumentů o průběhu masakru. Následovaly pogromy na rusky mluvící Ukrajince a vzbouření oblastí Doněcka a Luhanska, kde žije naprostá většina rusky mluvících Ukrajinců.

Pátou příčinou je vybudování Nord Streamu 1 a Nord Streamu 2, aby jedna z největších ekonomik Evropy, německá, měla zajištěny bezproblémové kapacitní a levné dodávky plynu z Ruska pro plynové elektrárny.

Šestou příčinou je rychlá a razantní změna energetické politiky v Německu, které se orientuje na obnovitelné zdroje, zejména větrnou energii, a odstavuje hlavně z ideologických důvodů své jaderné elektrárny a uhelné elektrárny, které pro nutnou stabilizaci energetické sítě musí nahrazovat plynovými elektrárnami, protože větrná energie a energie ze solárních panelů je nestabilní. Navíc musí používat i přenosovou síť České republiky, aby mohla dopravit elektrickou energii z větrných parků na severu Německa do průmyslového Bavorska. Německo totiž nemá dosud vybudovanou kapacitní síť na svém území ze severu na jih do Bavorska.

Sedmou příčinou, a pro ČR v současné době téměř likvidační pro ekonomiku a spotřebitele, je dohoda, kterou uzavřela Topolánkova vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených o obchodování elektrické energie na evropských burzách, konkrétně lipské, a samozřejmě provázanost ceny elektrické energie na cenu plynu a ropy.

Osmou příčinou jsou sankce vůči Ruské federaci, které ale mají daleko tvrdší dopad na EU, její ekonomiku a obyvatele a jsou výhodné zejména pro USA, které připravovaly strategicky konflikt na Ukrajině s cílem vyprovokovat reakci Ruské federace, oslabit EU a získat další odbytiště.

Poslední velmi závažnou příčinou je přijetí Green Dealu Evropskou unií v prosinci 2019. Úmysl EU v prosazování Zelené dohody je chvályhodný, ale realizace jako vždy s velmi negativními dopady zejména pro státy průmyslově orientované bez větrů z moře a energetických surovin jako např. ČR. Ta je závislá téměř z poloviny na výrobě energie z uhlí.

Začalo to ochlazováním vztahů

Jak přistupovaly a přistupují vlády ČR právě k energetické bezpečnosti a odvrácení drahoty?

Vláda Andreje Babiše pokračovala v ochlazování vztahů s naším největším dodavatelem plynu (přes Německo), ropy a dalších potřebných surovin pro chod našeho průmyslu a domácností z Ruska. Velkým zásahem do vzájemných vztahů bylo údajné doposud nepotvrzené angažování dvou ruských agentů okolo výbuchu ve Vrběticích, následně nereagovala končící vláda Andreje Babiše na prudké zdražování elektrické energie na lipské burze a krach jednoho z dodavatelů Bohemia Energy s 900 tisíci odběrateli.

Po nástupu nové demoliční fialové vlády jsme se dočkali toho, že nám odpovědní ministři a předseda vlády sdělovali, že o opatřeních diskutují. Devátého ledna sdělil místopředseda vlády Marián Jurečka, že kabinet pomůže lidem ohroženým energetickou krizí. Výsledkem diskusí kabinetu je v září deklarované zastropování cen silové elektřiny, plynu a v průběhu jara žebračenky pro občany, kteří se dostali do neřešitelné finanční situace kvůli nákladům na bydlení a základní životní potřeby.

Budoucí zastropování cen silové elektřiny na 6 Kč a plynu na 3 Kč na KWh včetně DPH (pozor, to je ale pro obchodníky) pro občany, kteří nemají průměrnou mzdu ani 20 tisíc Kč, je pozdě a prakticky likvidační. S tím nemůžeme souhlasit a volání po demisi této fialové vlády obrovským shromážděním 3. září na Václavském náměstí bylo oprávněné. Reálné by bylo zastropovat cenu elektrické energie na ceně maximálně 1,50 Kč na KWh, ale u výrobců. I to by zajišťovalo cca marži 300 % pro výrobce a finální cena pro spotřebitele by se mohla pohybovat max. na ceně 4,50 až 5,50 Kč za KWh včetně všech poplatků.

Kdyby vláda odstoupila a podala demisi už dnes, je příliš pozdě na sanaci škod, které občanům a ČR způsobila svou nečinností od svého nástupu vlády v prosinci 2021.

Pavel HOJDA

Přečtěte si další články

6 komentáře

Rudý vítr 22/09/2022 - 13:01

Volím KSČM ❤️

Historky z ČLR 21/09/2022 - 22:56

Čínská armáda zahájila v r. 2015 velkou reformu, ta je u konce a tak Si Ťin-pching armádu vyzval, aby zahájila přípravu na válku. Zřejmě chce, aby splnila vytýčený úkol, do r. 2027 obsadit Tajwan.

fronda 23/09/2022 - 22:01

Nechce dopadnout jako Jugoslávie, Libye nebo Sýrie, kde obranu podcenili.

fronda 21/09/2022 - 21:38

ČR by se měla vymanit z vazalství. Americký režim už překračuje všechny meze.

Rude kundy 21/09/2022 - 22:57

Lolo zahoď pocitac, mobil, nazuj válenky a nekušni!

fronda 22/09/2022 - 21:13

Jo, tak to asi dopadne pod americkým režimem. Bez elektřiny, bez tepla, bez svobody projevu.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.