• Předplatné
  • E-shop Futura
  • Nakladatelství Futura
  • Grafické studio
  • Kontakt

Naše pravda

Facebook Tydenik Nase pravda
  • Nasepravda.cz
  • Zpravodajství
  • Komentáře
  • Ekonomika
  • Rozhovory
  • Čtenářské fórum
  • Kultura
  • Sport
STALO SE
  • Povolební zamyšlení   |   31 Led 2023

  • Odbory v korejské firmě NEXEN TIRE vstoupily do stávky   |   31 Led 2023

  • Proti omezování svobody projevu   |   31 Led 2023

  • Nový stát   |   31 Led 2023

  • Polárníci a pokrývač odjeli do Antarktidy   |   31 Led 2023

  • Potravinová soběstačnost není žádný nedostižný cíl   |   31 Led 2023

 
Home» Rozhovory»Osudy československých interbrigadistů se velmi lišily
David Majtenyi s předchozí knihou Jan Ferák a ti druzí. FOTO – archiv David MAJTENYI

Osudy československých interbrigadistů se velmi lišily

20 Pro 2022 Rozhovory

Rozhovor týdeníku NAŠE PRAVDA s historikem Davidem Majtenyim

Ve své další knize, která vám letos vyšla, se věnujete osudu a hrdinství tzv. španěláků, československých příslušníků interbrigád, které bojovaly ve španělské občanské válce na straně republikánské vlády. Kniha má atraktivní vzhled a napsal jste ji s kolegou vojenským a leteckým historikem Jiřím Rajlichem. Můžete nám ji přiblížit?

Jak zmiňujete, kniha se zabývá problematikou bývalých československých dobrovolníků z mezinárodních brigád, pro které se v průběhu desetiletí vžil název španěláci. Tematicky publikace volně navazuje na naši předchozí knihu Jan Ferák a ti druzí. V ní jsme se poprvé společně pokusili, za využití výsledků nejnovějších archivních výzkumů, tuto zajímavou kapitolu československé a potažmo české historie přiblížit širšímu okruhu případných zájemců. Následný ohlas na ni nás mile překvapil, a tak následuje, mimochodem po kulatých deseti letech, kniha Říkali jim španěláci. Ta je tentokrát pojata trochu odlišně a jsou to vlastně obsáhlé biografie, v nichž mapujeme životní příběhy čtyř někdejších interbrigadistů – Bohuslava Laštovičky, Ladislava Holdoše, Josefa Pavla a Osvalda Závodského. Jsou to poměrně známá jména, ale již v anotaci si klademe spolu s potenciálními čtenáři otázku, zda je známe skutečně doopravdy.

Proč jste vybrali z více než dvou tisíc československých španěláků právě vámi jmenované čtyři muže?

To, že jsme se zde zaměřili na mapování konkrétních osudů, mělo svůj důvod. Mohl by totiž snadno vzniknout dojem, že životy někdejších interbrigadistů byly víceméně stejné nebo přinejmenším podobné. Nic však není vzdálenější realitě. Jen když se podíváme na jejich cestu. Ty, kteří přežili Španělsko, čekaly následně boje na všech frontách druhé světové války, činnost v hnutích rezistence, ale také nacistické věznice a koncentrační tábory, poté návrat do osvobozené vlasti v roce 1945, únor 1948, 50. léta, počátky reformního procesu, srpen 1968 i léta normalizace, jen nemnozí se dožili změny poměrů v roce 1989. To vše jsou desítky a stovky různých stimulů a podnětů, které měly vliv, že se jejich osudy mohly tak lišit.

Prapor protiletadlové baterie Klementa Gottwalda. FOTO – VHÚ

A proč jsme si nakonec z nich ze všech vybrali právě konkrétně tyto čtyři? Když to trochu zestručním, tak především proto, že se jednalo ve všech případech o význačné osobnosti, které aktivně vstupovaly do zmiňovaných událostí, někteří v nich hráli dokonce klíčové role. Barvitostí a napínavostí svých životů, byť v mnohém tak odlišných, z nichž každý by vydal na samostatný a obsáhlý román, se vyčlenili z částečné anonymity těch ostatních. V jejich příbězích se poměrně věrně zrcadlí peripetie a složitosti čs. dějinných souvislostí 20. století.

Také jsme se snažili do výběru promítnout československý aspekt, a proto jsme nakonec vybrali tři Čechy a jednoho Slováka. Aspekt výběru je ale vždy z pohledu historika částečně subjektivní záležitost a záleží na úhlu jeho pohledu.

Z životopisných dat je zřejmé, že nejdramatičtější osud z hrdinů vaší knihy měl Osvald Závodský, který byl ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzen k trestu smrti (rehabilitován 1963). Kolik bylo takových osudů právě u čs. interbrigadistů? A proč to postihlo právě Závodského?

Zde bych asi začal druhou částí otázky. V případě odsouzení Osvalda Závodského hrálo bezesporu podstatnou roli jeho předchozí působení v bezpečnostním aparátu, které vyvrcholilo jeho jmenováním velitelem StB v srpnu 1950. Pak již následoval strmý pád. Na otázku, proč na něm byl vykonán hrdelní rozsudek 19. března 1954, tedy již po smrti Stalina i Gottwalda, se úplnou odpověď nepodařilo nalézt ani historikům specializujícím se právě na politické procesy. Svoji roli hrály pravděpodobně vzájemné animozity mezi některými představiteli tehdejšího režimu. Také obava, že Závodský toho znal ze svého působení v bezpečnostních strukturách mnoho ze zákulisí, mohla být mocným stimulem k jeho definitivnímu umlčení. Důvody mohly být různé.

Jinak bývalých interbrigadistů bylo účastno v politických procesech 50. let více. Figurovali v různých z nich a obviňováni byli z celé plejády povětšinou smyšlených obvinění. V souvislosti se svou španělskou činností pak byli hanlivě označováni jako členové demoralizované skupiny trockistů. Ze známějších jmen můžeme připomenout například také popraveného Ottu Šlinga, a dále Artura Londona, Oskara Valeše, Otakara Hromádka, Leopolda Hofmana a další, ten seznam by byl poměrně dlouhý.

Kdo se zajímá o španělskou občanskou válku, zřejmě četl i knihu Stanislava Motla Peklo pod španělským nebem – Čechoslováci ve španělské občanské válce 1936-1939. V čem je vaše kniha jiná?

Kniha Stanislava Motla je psána a i pojata trochu jiným způsobem. Když to zjednoduším, tak hlavní rozdíl je ten, že naše kniha je psána pery historiků a Motlova kniha je psána perem novináře. To ovšem její hodnotu nijak nesnižuje. Osobně se mi líbila, čtenáři jistě ocení, že je velice dobře čtivá. Navíc bych v této souvislosti zmínil i návazný dokumentární film z produkce ČT, který se dle mého názoru také velmi povedl. Zkrátka obě knihy si nijak nekonkurují, spíše se doplňují a spojuje je společná snaha o připomenutí zajímavé a zároveň i trochu neprávem opomíjené části naší historie.

V těchto dnech jsem vyslechla jeden z dílů rozhlasových Příběhů 20. století věnovaný osudu interbrigadistů. Autor si dal záležet, aby vyznělo, že občanská válka ve Španělsku, resp. účast Čechoslováků v ní, byla předmětem »komunistické propagandy«. Co vy na to?

Pořad jsem bohužel neměl zatím možnost si poslechnout, a tak bych se nerad dopouštěl nějakého hodnocení. V obecné rovině můžu souhlasit, že otázka někdejších interbrigadistů byla v oficiální historiografii před rokem 1989 skutečně interpretována zvláštním způsobem. Na jednu stranu byli opravdu, alespoň po verbální stránce, vyzdvihováni jako představitelé těch »jediných a skutečných pokrokových tradic lidově-demokratické armády«. Na straně druhé byla značná část někdejších španěláků, jak jsem již uvedl, semleta ať v té či oné míře politickými procesy a následnou atmosférou v 50. letech. K jejich rehabilitaci docházelo spíše pozvolna a mnozí z těch, kteří podporovali reformní kurz v 60. letech, se následně po roce 1968 dostali do silné opozice vůči nastupujícímu normalizačnímu režimu.

I kdyby tedy byli z pohledu autora pořadu předmětem »komunistické propagandy«, já bych asi podobná slova nepoužil, minimálně bez vysvětlujícího doplnění, a byl bych osobně v takovém hodnocení spíše opatrný. Historie není nikdy úplně černobílá, i ty dvě barvy mají svoje pododstíny. To je koneckonců i to, co se čtenářům na osudech »těch čtyř« snažíme předložit v naší knize.

Pozoruhodný je seznam spolupracovníků, kteří vám pomohli se zajištěním zdrojů. Zaplnil dvě stránky publikace. Kolik let jste s kolegou knize věnovali? Jak náročné to bylo psaní?

Na knize jsme s kolegou Jiřím Rajlichem pracovali s přestávkami přibližně osm let. Když historik postupuje metodou ad fontes, tak vždycky zabere největší čas důkladný archivní a pramenný výzkum. Když pominu archivní instituce v ČR, tak jsme se snažili v maximální míře vytěžit i informace z dlouhé řady archivních institucí prakticky napříč celou Evropou. Řada z nich a dokumenty v nich uložené u nás nebyla historiky a badateli doposud využita.

Zmínit můžeme například archiv pařížské policejní prefektury, a to především v souvislosti s činností bývalých interbrigadistů během druhé světové války v rámci komunistické rezistence ve Francii. Klíčové jsou také dokumenty ruské provenience uložené v moskevských státních archivech RGANI a RGASPI. Španělské archivy, archiv Mezinárodního červeného kříže v Ženevě atd., ten seznam by ale byl opravdu dlouhý. Také bych podotkl, že se nám u všech čtyř popisovaných interbrigadistů, tedy Laštovičky, Holdoše, Pavla i Závodského, podařilo spolupracovat s jejich rodinami, které nám poskytly možnost studia v rodinných archivech.

Teprve, když je přípravná fáze hotova, přichází z pohledu historika závěrečná část a tou je vlastní psaní. A zde už je to spíše individuální otázka. Faktory ovlivňující dobu psaní zná každý, kdo někdy psal. Když to vztáhnu na naši knihu, tak přípravné práce spojené s archivním výzkumem zabraly dvě třetiny času, vlastní psaní potom ten čas zbývající. O celkovém výsledku naší společné snahy se může přesvědčit čtenář sám a rovněž tak její zhodnocení je pouze na něm.

Monika HOŘENÍ

2022-12-20
Facebook linkedin More
Previous Article :

Reklamu na úvěry se podařilo omezit

Next Article :

»Souhlasím s těmi, kteří říkají, že tři a tři je šest«

Související

Na revoluci to zatím nevypadá

Na revoluci to zatím nevypadá

27 Led 2023
Proces zbídačování obyvatelstva bude pokračovat

Proces zbídačování obyvatelstva bude pokračovat

26 Led 2023
Babiš by jako prezident inicioval plán na ukončení války na Ukrajině

Babiš by jako prezident inicioval plán na ukončení války na Ukrajině

26 Led 2023
Copyright 2016, All Rights Reserved
Magazine Blog News WordPress Theme
We use cookies on our website to give you the most relevant experience by remembering your preferences and repeat visits. By clicking “Accept All”, you consent to the use of ALL the cookies. However, you may visit "Cookie Settings" to provide a controlled consent.
Cookie SettingsAccept All
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDélkaPopis
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
ULOŽIT A PŘIJMOUT