Bulharsko. Mezi Západem, Orientem a ruským světem. Navždy

od redakce

Byl jsem pobídnut k popisu několika měsíců, které jsem nyní pracovně strávil v Bulharsku, v zemi části mých předků, kam jsem přicestoval po téměř 10 letech od poslední návštěvy. Zemi, jejíž jazyk jsem nikdy plně neovládal a začal se v něm lepšit až po 20. roce svého života.

Do Bulharska jsem přiletěl krátce po zahájení speciální operace Ruska v části Ukrajiny. ČR byla zrovna žlutomodrá a vybičovaná neskonalou rusofobií. V Bulharsku jsem nenarazil na jedinou veřejně vyvěšenou ukrajinskou vlajku nebo symbol banderovců. Druhý den jsem se svezl městskou dopravou v metropoli Sofii a hned byl překvapen revizorkami. Cestující přes uličku jim místo přepravního dokladu ukázala ukrajinský pas. Pak už jsem po celou dobu vídal jen stovky luxusních džípů, brázdících Bulharsko s ukrajinskými značkami. Stejně tak mnohá drahá zánovní auta s bulharskými dočasnými značkami, o nichž Bulhaři říkají, že si je obstarávají ukrajinští »uprchlíci« a přeprodávají je na Ukrajinu. Posledním setkáním stran Ukrajiny byl dialog s dispečerkou sofijských »botičkářů«, která – když jsem jí bulharsky nedokonale nadiktoval jednu z číslovek auta z půjčovny, za něž jsem měl uhradit sejmutí botičky – na mě spustila rusky. Omluvil jsem se, že tak rychlé ruštině nerozumím. Odkud jste, ptala se. Z ČR, uslyšela. Poté spustila anglicky a omluvila se, že se bála, že jsem Ukrajinec, Rus, »nebo něco takového«, a že mi botičku do minuty z auta sejmou, což se na vteřinu stalo!

Mladší Bulhaři si zkrátka »užívají« nadhledu nad konfliktem v tzv. ruském světě. Ukrajince drbou, anžto jim dle nich blokují kapacity v rekreačních objektech, kam je vnutila bulharská prozápadní vláda. V soukromých rozhovorech Bulhaři s Ukrajinci nikterak přespříliš nesoucítí. Ruskou speciální operaci považují za odplatu Ukrajincům za sedm let Kyjevem pustošený Donbas. Ani s Rusy Bulhaři přespříliš nedrží basu. Po roce 1989 bylo Bulharsko zaplaveno tzv. čemodanovými a sergejovými investory z Ruska do bulharských nemovitostí (čemodan = kufr, čemodanový byznys = kontrabandový výdělek z převozu drobného zboží přes hranice, sergej = pouliční prodejní stolek, obvykle v podchodu u stanice ruského metra nebo v tržnici). Většinu investorů do bulharských nemovitostí tvořila či dosud tvoří tato šedivá ruská podnikatelská subkultura. K Bulharům se od počátku chovají tito Rusové jako k podřadným koloniálním poskokům. A Bulhaři zastávající profese lékařů, advokátů, kadeřnic apod. Rusům oplácejí koloniální přístup, kde mohou, a Rusy od roku 1989 nesnášejí čím dál víc. Tato autentická nenávist a pohrdání vůči Rusům postupně prostupuje společností. A jak vymírá generace pamatující někdejší socialistickou bulharsko-sovětskou družbu, stává se tento vzájemný odpor součástí bulharského egregoru (myšlení).

Soužití s Turky

Po roce 1989 Bulharsko opustilo přes 30 % nejvzdělanějších a nejprospěšnějších obyvatel. Nyní žijí naturalizováni na Západě už v několikáté generaci. Obvykle nejezdí do Bulharska ani na dovolenou, jen navštěvují rodiče, pokud žijí. Případně investují, nejvíce do nemovitostí v konkurenci s Rusy, Izraelci, Anglosasy a se Skandinávci. Statisíce ruských investic v Bulharsku způsobily opakovaně destabilizace hypoték, a tím pádem i ohrožení bulharských a cizích investic na realitním trhu. Vždy, když v Rusku došlo ke krizi a Rusové nemohli splácet své hypotéky, došlo k ohrožení i ostatních investorů v Bulharsku a k Rusy importované realitní krizi. Naopak, Bulhaři po staletích nalézají takřka nerozbornou družbu s Turky! V Bulharsku žije i po pádu Osmanské říše přes 10 % Turků. Někde tvoří i přes polovinu obyvatel. V rodné vsi mých předků máme starostu Turka. Mí příbuzní ho volí raději než jeho bulharské protikandidáty. Jsou hrdí, že ovládají turečtinu a mají skvělé vztahy s místními tureckými sousedy. Navíc, po rozpadu naprosté většiny zemědělských družstev po roce 1989, půdu skoupili či si ji pronajali Turci a velké investiční a potravinářské společnosti z Turecka. Dnes spokojený Bulhar na vesnici sedí v klimatizovaném a počítačem řízeném nejmodernějším traktoru pořízeném Turkem a orá pro něj ještě nedávno bulharskou půdu.

I do »naší« vsi máme několikrát týdně závoz tureckého zboží denní spotřeby přímou linkou z Turecka. V nejvyšší kvalitě, za skvělé ceny. I na nejsložitější operace, hlavně onkologické, Bulhaři s důvěrou odjíždějí do mnohem modernějších a vyspělejších nemocnic v Turecku, než jsou ty současné bulharské. S bulharskými příbuznými, hrdými na svou turečtinu, jsem navštívil turecké Edirne. Upozornili mě, že mohu mluvit bulharsky, protože každý Turek musí rozumět bulharsky, pokud chce působit v evropské části Turecka v obchodě, ve službách, v bankách, ve zdravotnictví atd. Což prý přísně nařídil sám »moudrý« nynější »Velký sultán Recep Tayyip Erdogan« (pro Západ prezident Turecka). Od neoficiálního výnosu uplynulo údajně 10 let. A jak jsem se přesvědčil, neexistoval jediný obchod či služba v Edirne, kde by nebyl aspoň jeden plynule bulharsky hovořící Turek!

V Turecku je pro Bulhary neskonale levně a kvalita je obdobná, jako když Čech nakupuje v SAE, Singapuru či jinde v nákupních destinacích. Špičkové západní prací prášky vycházejí na 20 % obvyklé české ceny. Kvalitní jídlo ve špičkové restauraci na čtvrtinu české a polovinu bulharské. Hranice se projíždějí za pár minut, pokud auto je už dříve zaznamenáno v bulharských a tureckých registrech z předešlých cest. Celníci žádné limity EU nesčítají, zajímá je jen obvyklý kriminální kontraband (cigarety, drogy, alkohol…). Luxusní vybavení domácnosti i v ceně desítek tisíc eur tak převezete buď bez povšimnutí, nebo si najmete věci znalého bulharského Turka s pasem EU, který to zařídí, a nákup si znovu vyzvednete od kurýra před svým domem v Bulharsku.

Před deseti lety…

Při mé návštěvě Bulharska před deseti lety byla situace opačná a Turci tehdy vykupovali vše v Bulharsku. Měli násobné mzdy oproti Bulharům a užívali si je na bulharské straně na každém kroku. Přesto i nyní jak Bulhaři, tak Turci fandí a blahořečí Erdoganovi: Bulhaři kvůli láci při nákupech a Turci za obrovské obraty vytvářené jak miliony Bulharů, tak i Řeků při každodenní záplavě nakupujících. Co se děje někde v asijských částech Turecka, nikoho nezajímá, ale i Bulhaři po letošních dovolených a cestách do asijské části sousední země svědčí, že je tam Pořádek, čistota a disciplína! Což jistě imponuje i Čechům.

Bulharsko je nyní sociálně roztříštěné do téměř nesmiřitelných skupin:

Staří, vymírající, pamětníci sovětského ruského světa.

Státní zaměstnanci pohodlně přežívající na dotacích a subvencích EU.

Střední třída, zejména »ajťáků«, kteří pobírají až půlmilionové měsíční příjmy (přepočteno na české koruny), a přitom poklidně pracují z domova ve městech nebo na vesnicích po celém Bulharsku.

Lékaři, advokáti, úspěšnější podnikatelé – asi jako v nynější ČR.

Příbuzní několika milionů již naturalizovaných emigrantů na Západě po roce 1989, kteří se starají a participují na jejich investicích v Bulharsku, hlavně v realitách a rekreačních příležitostech.

A pak šedá třída takřka neviditelných, kteří velké příjmy nemají, ale právě proto nejsou vidět.

Žijí z malých mezd a platů a také ze sociálních podpor a podpor od bohatších příbuzných. O politiku se nezajímají, jsou rádi, že jsou rádi. Obvykle je poznáte podle toho, že řídí relativně dražší modely aut, dovezených ze Západu, ale s nefunkčními katalyzátory a lapači dieselových částic, které na Západě trvale odstavili z provozu, ale příbuzný je přemístil do Bulharska. Vidět ani ne desetileté luxusní Audi A8, s oblakem jedu za sebou, řízené evidentně špatně živeným a oblečeným řidičem, je tedy velice obvyklé. Přispívá k tomu i rekordně nízké povinné ručení v rámci EU, kdy s bulharskou registrací jezdí také Rumuni a další cizinci v rámci EU. Moji známí si z toho dělají legraci, že každý jejich soused má auto za zdánlivě 100 000 euro zbytkové ceny, ale v peněžence či bance nemá obvykle ani 100 € na odpovídající pneumatiky nebo brzdy.

Dalším specifikem Bulharů je disproporce v infrastruktuře. Jedete po krásné nové dálnici, kde je ze zákona omezena rychlost až na 140 km/h. Nejednou tedy nesmyslné omezení rychlosti, a pak náhle přijdou rány do podvozku od děr, kvůli kterým by v ČR dálnici určitě uvedli mimo provoz. Ale v Bulharsku se po ní jezdí i přes 200 km/h a nikdo si s tím hlavu neláme. Obdobné je to na hlavních silnicích i nižších třídách cest. Proto se naturalizovaní Bulhaři ze Západu neradi vracejí.

Samostatnou kapitolou jsou i nemocnice, lékařská a sociální péče, o čemž svědčí také fakt, jak už jsem zmínil, že samotní běžní Bulhaři se raději léčí v Turecku a vozí si odtud i léky. Léková politika je oproti ČR v Bulharsku několikanásobně doplatkově nepřejícná. Často přímá úhrada totožného léku v Turecku vyjde levněji, než byť »jen« s doplatkem v Bulharsku. Totožný lék proti krevnímu tlaku má v ČR doplatek 60 Kč na 90 tablet a v Bulharsku 120 Kč za pouhých 30 tablet respektive 66 haléřů na dávku v ČR versus 4 Kč na dávku v Bulharsku, takže většina seniorů v Bulharsku potřebné, život chránící léky užívá buď špatně a jen občas, či dokonce vůbec.

Bulharsko stojí za návštěvu

Bulharsko už v 90. letech prošlo hrůznou krizí a hyperinflací, kdy lidé skutečně v zoufalství skákali z oken. Že nešlo při vymaňování se z tzv. ruského světa o náhodu, je nabíledni. Pak přišly přípravy na vstup do EU a postupné uvolňování ohlávky. Nyní patří bulharský pas těsně za český, co se týká výhodnosti pro cestování a práci v zahraničí, což Bulhaři umějí využívat mnohem efektivněji, než jen donekonečna brblající a na blahobytné Němce a Rakušany robotující Češi. Proto jsou Bulhaři svým způsobem na členství v Unii hrdí, dotace a další podpory z EU zdatně dojí. Čechy mají nadále poměrně rádi. Berou je jako krajany z EU. Přesto Bulhaři netrpí tupým prozápadním rektoalpinismem jako nemalá část českého národa. V Bulharsku, hlavně v Sofii, jsem strávil pár měsíců letošního jara a počátku léta. V kuloárech jsem přetřásal očekávané odvolání americké ambasadorky, pád vlády, extradici ruských diplomatů a další pikantérie. To už však je na úplně jinou zpověď, než je tato má skica civilního Bulharska dnešních dní.

Bulharsko určitě stojí za návštěvu. Zejména doporučuji krásné hory a přírodu. Alkoholický turismus je zákonem omezen do 23 hodin a šrouby se utahují. Nečekaně ale přibývá Čechů, co si v malebné bulharské přírodě pořizují venkovská stavení a rozlehlé pozemky za lukrativní ceny. Dost daleko od přímořských Rusů, Ukrajinců, Anglosasů, Skandinávců a dalších spekulantů. Bulharsko má svá jedinečná kouzla, ale musíte je umět hledat a vychutnávat.

Pavel PETKOV

Přečtěte si další články

8 komentáře

pan řídící 04/08/2022 - 19:00

BULHARSTI BOLSEVICI NESOUHLASI S NEDOBUDOVANYM RAJEM. STEJNE JAKO U NAS NASI 2,5%

Paterak 04/08/2022 - 18:58

BOLSEVIKU NEUVERIS !!!

Hlavní moskevská katedrála (některá známá jako „kostel Pussy Riot“) má hostit „Hit Parade SSSR“.

To úspěšně kombinuje všechny hlavní ideologické prameny Ruska za Putina: Sovětský svaz, pravoslavnou církev a ošuntělou pop music v televizi.

BOLSEVIKU NEUVERIS !!!

Hlavní moskevská katedrála (některá známá jako „kostel Pussy Riot“) má hostit „Hit Parade SSSR“.

To úspěšně kombinuje všechny hlavní ideologické prameny Ruska za Putina: Sovětský svaz, pravoslavnou církev a ošuntělou pop music v televizi.

BOLSEVIKU NEUVERIS !!!

Hlavní moskevská katedrála (některá známá jako „kostel Pussy Riot“) má hostit „Hit Parade SSSR“.

To úspěšně kombinuje všechny hlavní ideologické prameny Ruska za Putina: Sovětský svaz, pravoslavnou církev a ošuntělou pop music v televizi.

BOLSEVIKU NEUVERIS !!!

Hlavní moskevská katedrála (některá známá jako „kostel Pussy Riot“) má hostit „Hit Parade SSSR“.

To úspěšně kombinuje všechny hlavní ideologické prameny Ruska za Putina: Sovětský svaz, pravoslavnou církev a ošuntělou pop music v televizi.

ČNB 04/08/2022 - 17:12

Už dávno měla být úroková sazba aspoň 10%. Babišův nasazený poskok Zemanem má jasné zadání, Agrofert a jeho zájmy budou na prvním místě, ostatní včetně ČR je podružné.

Svetly 04/08/2022 - 10:24

Pane Babiš, jak to, že nejste v práci? Já vás platím …….tak koukejte střihat do parlamentu….” Paní Helena z Třeboně se ostře pustila do Andreje!

řekla bych, že ani on by nestrpěl, aby Prchal nechodil do práce. Evidentně teď jednou nepřišel a ejhle, mrzeníčko je na světě.

Momentální parlamentní prázdniny jsou jako argument zcela mimo mísu.
Absence řadového poslance AB v parlamentu 70%
Objíždění náměstí už 3.měsíc
Platím daně, jsem jeho zaměstnavatel a nechci si nechat srát na hlavu.
Včil mudruj.

Paní Helena (a ten pískající lid vzadu) mi vyhnala slzy do očí. Už jsem se vzdávala naděje, že tu estébáckou svini někdo rozhodí. Krásná práce! Děkuji 🧡

Reply

Pane Babiš, jak to, že nejste v práci? Já vás platím …….tak koukejte střihat do parlamentu….” Paní Helena z Třeboně se ostře pustila do Andreje!

řekla bych, že ani on by nestrpěl, aby Prchal nechodil do práce. Evidentně teď jednou nepřišel a ejhle, mrzeníčko je na světě.

Momentální parlamentní prázdniny jsou jako argument zcela mimo mísu.
Absence řadového poslance AB v parlamentu 70%
Objíždění náměstí už 3.měsíc
Platím daně, jsem jeho zaměstnavatel a nechci si nechat srát na hlavu.
Včil mudruj.

Paní Helena (a ten pískající lid vzadu) mi vyhnala slzy do očí. Už jsem se vzdávala naděje, že tu estébáckou svini někdo rozhodí. Krásná práce! Děkuji 🧡

Reply

Vilma
Vilma

Rudý vítr 04/08/2022 - 10:48

Heleno ti hráblo však to je náš příští prezident ti krávo nebeská.

Vilma 03/08/2022 - 19:34

Aby bylo jasno !

https://www.youtube.com/watch?v=WMu-pj0OU94

Víte, že někteří eurofederalisté, chcete-li eurohujeři, chtějí hnát premiéra Fialu k Evropskému soudnímu dvoru? Víte, že Evropská unie mohutně ekonomicky slábne? A víte, že ministerstvo zahraničí, které varuje Unii před čínským vlivem, pořádá v Pekingu slavnostní akce českého předsednictví a rozdává hrníčky s logem Evropské předsednictví 2022?

ÚV 03/08/2022 - 19:11

Ne ne, rusky svet tady chceme !!

ÚV 03/08/2022 - 19:11

Ne ne, rusky svet tady chceme !!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.