Kvůli suchu a vedrům vysychají evropské řeky a jejich vody se oteplují

od redakce

Kvůli nízkým srážkám se průtoky hlavních evropských řek v posledních týdnech výrazně snížily a vody v tocích se oteplují. Problémy zaznamenávají řeky ve Francii, Rýn, Dunaj či italský Pád, informovala tento týden stanice Deutsche Welle. Dopady jsou rozsáhlé, od omezení zavlažování pro zemědělství po říční dopravu či energetiku.

Podle posledních údajů Evropské observatoře pro sledování sucha (EDO) zhruba polovina území Evropy vykazuje znaky sucha. Jedná se o dlouhý územní pás, který se táhne od Lisabonu až po ukrajinské hranice. “Naše analýzy ukazují, že extrémně nízké průtoky se týkají téměř všech řek v Evropě,” uvedl badatel Andrea Toreti z výzkumného střediska Evropské komise JRC. Podle něj se situace výrazně nezmění ani v příštích měsících a sucho by se mohlo dále zhoršit. Rychle se tak zřejmě nezlepší ani stav evropských toků.

Od začátku léta zaznamenává velmi nízké průtoky italský Pád, kde rybáři kvůli nízké hladině řeky nalezli na konci července bombu z druhé světové války, kterou museli odpálit pyrotechnici. Nedostatek vody v řece způsobily především nízké srážky v zimním období v Alpách a situaci jen mírně zlepšily bouřky v posledních týdnech. Ústí řeky čelí také rychlému postupu mořské vody, která ohrožuje zásoby pitné vody. Trpí tím i produkce slávek, které patří mezi italské speciality.

Rýn, který pramení v Alpách a ústí do Severního moře, protíná ekonomické srdce Evropy a patří mezi významné dopravní tepny v Německu a Nizozemsku. I tato řeka ale zaznamenává výrazný pokles hladiny vody, což komplikuje především dopravu. Na klíčovém úseku u města Kaub klesne podle úřadů hladina vody pod kritickou úroveň 40 centimetrů. Už nyní musí lodě vyplouvat jen s třetinou nákladu, který mohou obvyklé vést. To zdražuje říční dopravu, která je klíčová například pro zásobování uhelných elektráren, ale jiné alternativy nejsou. Železniční přeprava je přeplněná a na silnici pak chybí desítky tisíc řidičů.

Lépe na tom není ani druhá nejdelší evropská řeka Dunaj. V Německu se jeho vody v červenci oteplily nad 25 stupňů a kvůli nižší nasycenosti kyslíkem začaly hynout ryby, uvedla stanice Deutsche Welle. Nízký průtok ale vykazují i další úseky řeky. V Srbsku kvůli tomu zaznamenali problémy s fungováním vodních elektráren. V Rumunsku průtok klesl pod 2000 metrů krychlových za sekundu z obvyklých více než 5000 metrů krychlových za sekundu. Úřady proto omezily odběr vody pro 700 vesnic a obcí. Omezená je říční přeprava, která sloužila jako alternativní trasa pro vývoz zemědělských komodit z Ukrajiny.

Silnou vlnu veder a nízké srážky zažila v červenci Francie, kde řeky hrají důležitou roli ve fungování jaderných elektráren. Některé z nich dostaly výjimku a mohou do řek vypouštět teplejší vodu, kterou použily pro chlazení. U dalších elektráren energetická skupina EDF ohlásila omezení výroby. Problémy zaznamenávají především Rhôna a Garonna, kde teplota vod v posledních týdnech velmi stoupla.

Vlnu veder a nízké srážky zaznamenala v červenci i Anglie, kde poprvé teploty vyšplhaly nad 40 stupňů. Na začátku srpna britská média informovala, že vyschl pramen Temže v obci Gloucestershire, nyní se nachází zhruba osm kilometrů daleko.

Podle meteoroložky Silje Eriksenové Holmenové, kterou cituje agentura Bloomberg, je nynější stav evropských řek součástí dlouhotrvajícího trendu a nikoliv krátkodobým výkyvem. Půda je podle ní vyprahlá, takže bude trvat ještě dlouho, než se začnou řeky výrazně plnit.

Podle evropského statistického úřadu Eurostatu řeky přispívají jen jako dopravní cesty 80 miliardami dolarů (dvěma biliony korun) k unijnímu hospodářství. Vedle toho vodní toky mají v některých oblastech významnou roli v zemědělství, výrobě elektřiny či turismu. “Řeky jsou také součástí našeho dědictví,” dodala šéfka francouzského ředitelství říčních cest Cécile Azevardová.

(čtk)

Přečtěte si další články

29 komentáře

Vilma Svobodová 15/08/2022 - 13:22

Další z důkazů, že když někdo umí složit hit, zahrát hlavní roli ve filmu nebo trefit koš z půlky hřiště, automaticky to neznamená, že jeho názory na politiku jsou fundovanější a důležitější než názory vaší pošťačky.
Spoluzakladatel skupiny Pink Floyd Roger Waters se v rozhovoru se stanicí CNN zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny kvůli situaci ohledně Tchaj-wanu. Zároveň obvinil USA, že válku na Ukrajině prodlužují.

bolševické anály 14/08/2022 - 20:33

To by bylo fakt super, ale zadny z nasich bolseviku NIKDY neutece, neemigruje ZA SVOBODOU do Euroasie. Pritom rusti svabi, a ty vyhrady ke vsemu….

Kdyby vnucka Vojty Falmera, syn Klana nebo Konecne za 10-20 let nastoupili s rusko – ceskym pasem za reprezentaci CR, starou vlast.

(Z Československa emigroval s rodiči v šesti letech. Maminka je Kanaďanka. Hledal cesty do Česka. “Kontaktoval jsem nějaké české ligové týmy… ” vyprávěl basketbalista James Karnik.
Stavitelé národního týmu si nového hráče chtějí otestovat.) -> Boris Jekatěrinovič Konečnikov

Milouš 14/08/2022 - 12:46

Soudružky a soudruzi, milí spoluobčané,
po bychřekl úvaze, kerá je zralá, poněvač prostě dozrávala delší období, jsem se rozhod prostě, že 12. srpna, na moje 100. výročí narození, vstanu z mrtvýho prostě a budu kandidovat na abychtakřek Hlavu státu. A přes to nejede vlak tohleto.

Lojzo 14/08/2022 - 12:49

Nebožtík hlavou státu. Takže žádná velká změna. To asi přežijem.

Milouš 14/08/2022 - 12:55

Chceš-li pod, běž nad.

TRAPNEJ FOTR 14/08/2022 - 12:50

Soudruhu Milouši, tys tak nějak dozrál celej. Jsi prostě zralej. Končim hovor.

ÚV 14/08/2022 - 12:51

Přihlásil jste se pozdě.
Z naší rodné strany už do toho jde soudruh Josef 😉

Pozorovatel 14/08/2022 - 12:53

Soudruhu jenerální, tajemníku abychtakřek. Zvostaň v tej urně vsypanej, tam je ti nejlíp a nelez na koleje. Vlak nám, ujel prostě,tohleto.

jmm 13/08/2022 - 21:30

Dříve nic nevysychalo, naše příroda byla krásná

lepší než rudé žvásty 13/08/2022 - 18:14

USA se provrtaly skrz jádro Země pod Rusko a kradou mu ropu.

O krádeži tisíciletí se píše v nejnovější přísně tajné zprávě ruských tajných služeb, které zřejme odhalily velké americké spiknutí. Podle zprávy se USA provrtaly skrz jádro naší planety těsně pod povrch Ruska, odkud mu odčerpávají jeho zásoby ropy.

Ve zprávě se mluví o přes 12 tisíc kilometrů hlubokém vrtu, který začíná v americkém Texasu a ústí pod povrch západní Sibiře. Odtud odčerpává Ruské zásoby ropy do USA. Jedná se tak o obrovsky rafinovanou loupež, kterou Rusové označují jako loupež století.

Kocek 13/08/2022 - 16:53

Internet za 0, znate nekdo novy vtip o komunistech po roce 89′?

„Jó, komunisti… Co já vím, v Průhonicích jsou ještě dva, v parku. Ale jsou děsně plachý.“

Znate vubec okolo sebe nejake komunisty v roce 22′?

Poraděnko 13/08/2022 - 16:55

Hlavne nesmi rikat kandidati KSČ nad 80-90r, hodte mi to do urny.

svjedek 13/08/2022 - 00:32

ANI JEDEN Z KOMOUSŠKÝCH PŘEDSTAVITELŮ NEBO PLÁCALŮ TADY SI JAKSI NA SRPNOVÉ DNY A POUČENÍ Z KRIZOVÉHO VÝVOJE NEVZPOMNĚL. RUDÉ FILCKY – H A N B A . VÁM !!!

Můj srpen 1968
11 Srp 2022 Čtenářské fórum

Blíží se další výročí jednoho z tragických dnů našich novodobých dějin, jehož jsme my starší byli očitými svědky. Byla to invaze spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy do republiky dne 21. srpna 1968.
Znamenala zastavení demokratizačních snah ve společnosti a významně ovlivnila život v celé naší republice na celá desetiletí. Byla tragickým vyústěním politického vývoje v době Pražského jara v roce 1968.
Doba, kdy se z osvoboditelů stali okupanti a zcela nám změnili náš pohled na přátele v době socialismu

Rudý vítr 13/08/2022 - 04:53

Už jsme vzpomínali na 21 roků svobody, práce a sociálních jistot.

Milouš 13/08/2022 - 14:54

Já jsem trpěl jako kůl v plotě.
Znáš mě, jinochu?

Rudý vítr 13/08/2022 - 16:26

Jakeš?

Milouš 13/08/2022 - 16:32

Myslel jsem me dilo, odkaz. Myslitelu KSČ Jakes monter a Bilak krejci, RSDr.
Vis co si myslim treba o Zemanovi?

čtk 12/08/2022 - 23:29

8letý Jegor Kravcov, který se stal relativně slavným, když s rodinou přežíval v obleženém Mariupolu a psal si skutečný deník, dostal “dárek”. Když ukrajinská média zveřejnila, že chlapcova rodina nemá kde bydlet, ozval se telefon a tam se máma dozvěděla, že ukrajinská zpěvačka Tina Karol na svých koncertech čte Jegorův deník, a tak se tozhodla, že rodině daruje byt, mimo Kyjev, na malém městě, ale plně vybavený, všechno vybavení, i nábytek, nově nakoupila.

Eva L 12/08/2022 - 23:29

☝ Po přečtení tohoto sdělení, mám já 72+, slzu dojetí na krajíčku 👍👋

maly had 12/08/2022 - 19:24

Už nyní musí lodě vyplouvat jen s třetinou nákladu, který mohou obvyklé vést – náklad se na lodi vozí nebo vodí?

Kurvy bolsevicke 12/08/2022 - 22:33

Před pár týdny jsem projížděl krajinou vzdálenou několik tisíc kilometrů od Moskvy. Zastavil jsem se v malé obci. Asi na dvacet dřevěných domků v různém stavu zchátralosti připadal jeden obchod. Skromné regály nabízely povětšinou jen alkohol a „zakusku“ čili nějakou chuťovku, kterou se pití prokládá. A aby obrázek byl úplný, na okraji obce ve škarpě odpočíval notně společensky unavený pán.

A ještě jedna lingvistická perlička z ruštiny. Sloveso „rasslabiťsja“ znamená původně relaxovat, odpočinout si. V přeneseném významu také vyjadřuje dát si pár panáků vodky nebo piv. Zkrátka, pití alkoholu bývá pro Rusy relax.

Pro skleničku se leckterý Rus natahuje také kvůli nesnesitelné tíze bytí. Režim neustále přitvrzuje, Rusové vidí budoucnost země velmi mlhavě. Změny k lepšímu se na obzoru nerýsují. A proto také pijí. Alkohol je odpovědí na Putinovu stabilitu. Únik od všednodennosti, která je místy šedivá, až černá. A tak jako Vladimir Putin je i alkohol pro mnohé Rusy jedinou a trvalou jistotou.

Suchý zákon

Před pár týdny jsem projížděl krajinou vzdálenou několik tisíc kilometrů od Moskvy. Zastavil jsem se v malé obci. Asi na dvacet dřevěných domků v různém stavu zchátralosti připadal jeden obchod. Skromné regály nabízely povětšinou jen alkohol a „zakusku“ čili nějakou chuťovku, kterou se pití prokládá. A aby obrázek byl úplný, na okraji obce ve škarpě odpočíval notně společensky unavený pán.

A ještě jedna lingvistická perlička z ruštiny. Sloveso „rasslabiťsja“ znamená původně relaxovat, odpočinout si. V přeneseném významu také vyjadřuje dát si pár panáků vodky nebo piv. Zkrátka, pití alkoholu bývá pro Rusy relax.

Pro skleničku se leckterý Rus natahuje také kvůli nesnesitelné tíze bytí. Režim neustále přitvrzuje, Rusové vidí budoucnost země velmi mlhavě. Změny k lepšímu se na obzoru nerýsují. A proto také pijí. Alkohol je odpovědí na Putinovu stabilitu. Únik od všednodennosti, která je místy šedivá, až černá. A tak jako Vladimir Putin je i alkohol pro mnohé Rusy jedinou a trvalou jistotou.

Suchý zákon

Před pár týdny jsem projížděl krajinou vzdálenou několik tisíc kilometrů od Moskvy. Zastavil jsem se v malé obci. Asi na dvacet dřevěných domků v různém stavu zchátralosti připadal jeden obchod. Skromné regály nabízely povětšinou jen alkohol a „zakusku“ čili nějakou chuťovku, kterou se pití prokládá. A aby obrázek byl úplný, na okraji obce ve škarpě odpočíval notně společensky unavený pán.

A ještě jedna lingvistická perlička z ruštiny. Sloveso „rasslabiťsja“ znamená původně relaxovat, odpočinout si. V přeneseném významu také vyjadřuje dát si pár panáků vodky nebo piv. Zkrátka, pití alkoholu bývá pro Rusy relax.

Pro skleničku se leckterý Rus natahuje také kvůli nesnesitelné tíze bytí. Režim neustále přitvrzuje, Rusové vidí budoucnost země velmi mlhavě. Změny k lepšímu se na obzoru nerýsují. A proto také pijí. Alkohol je odpovědí na Putinovu stabilitu. Únik od všednodennosti, která je místy šedivá, až černá. A tak jako Vladimir Putin je i alkohol pro mnohé Rusy jedinou a trvalou jistotou.

Suchý zákon

Rudý vítr 13/08/2022 - 04:50

Rady je to taky a všude a tam jedna vesnice…..

kremlin 12/08/2022 - 18:33

Čečenská republika je jedním z nejchudších regionů Ruska a její rozpočet je z velké části podporován pomocí centrální vlády. Republikoví mocenští makléři se ale neváhají pochlubit svým bohatstvím. Ramzan Kadyrov, dlouholetý vůdce Čečenska podporovaný Moskvou, miluje plnokrevné koně a exotická zvířata a na své narozeninové oslavy zve hollywoodské hvězdy . Jeho dcera moderovala módní přehlídku v Paříži. A dokud nedostal zákaz na stránky , plnil svou instagramovou stránku svými záběry v drahých autech a luxusních interiérech.
Kadyrov říká , že jeho peníze pocházejí od Boha. Ale čečenské elity

Čečenská republika je jedním z nejchudších regionů Ruska a její rozpočet je z velké části podporován pomocí centrální vlády. Republikoví mocenští makléři se ale neváhají pochlubit svým bohatstvím. Ramzan Kadyrov, dlouholetý vůdce Čečenska podporovaný Moskvou, miluje plnokrevné koně a exotická zvířata a na své narozeninové oslavy zve hollywoodské hvězdy . Jeho dcera moderovala módní přehlídku v Paříži. A dokud nedostal zákaz na stránky , plnil svou instagramovou stránku svými záběry v drahých autech a luxusních interiérech.
Kadyrov říká , že jeho peníze pocházejí od Boha. Ale čečenské elity

ALLAn 12/08/2022 - 18:33

Čečenská republika je jedním z nejchudších regionů Ruska a její rozpočet je z velké části podporován pomocí centrální vlády. Republikoví mocenští makléři se ale neváhají pochlubit svým bohatstvím. Ramzan Kadyrov, dlouholetý vůdce Čečenska podporovaný Moskvou, miluje plnokrevné koně a exotická zvířata a na své narozeninové oslavy zve hollywoodské hvězdy . Jeho dcera moderovala módní přehlídku v Paříži. A dokud nedostal zákaz na stránky , plnil svou instagramovou stránku svými záběry v drahých autech a luxusních interiérech.
Kadyrov říká , že jeho peníze pocházejí od Boha. Ale čečenské elity

Rudý vítr 12/08/2022 - 15:05

Aj za socialismu bylo teplo a zima a hlavně Bola svoboda, práce a sociální jistoty.Cest práci ❤️

Svatý_Vaclav 12/08/2022 - 15:11

Naprostý souhlas, hombre

Martin Volny 12/08/2022 - 15:37

A za tím Soros, Gates, ilumináti, US, Biden, NATO, Fiala….?

jmarek3 12/08/2022 - 17:59

Ochrana klimatu a přírody je hlavní agendou Kremlu

Zpravodaj 12/08/2022 - 14:07

KSČ MÁ SVOJE ZDROJE

Tlak na Čínu a Rusko se spolu se summitem COP26 stupňuje. Jak si vedou v ochraně klimatu?

Konference COP26 se musí obejít bez osobní účastni prezidentů Ruska a Číny. Signalizují tím neochotu bojovat s klimatickou změnou. A jak se jejich pozice k omezování produkce skleníkových plynů vyvíjela?

Ruský režim se nyní o klima opravdu nijak silně nezajímá,“ prohlásil Vasily Jablokov, hlavní expert na ruskou klimatickou a energetickou politiku z organizace Greenpeace. „Předtím k tomu (klimatickým změnám – pozn. red.) přistupovalo ignorováním a popíráním. Nyní zaujalo jakýsi postoj bolestivého přijetí reality,“ dodal.

Putin sám nezřídka klimatickou změnu zpochybňoval a ke snahám s ní bojovat se stavěl skepticky

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.