Bendl řekl soudu, že jako hejtman nezaznamenal nátlak ohledně Čapího hnízda

od redakce

Bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) dnes řekl soudu, že ve vztahu k projektu Čapího hnízda nezaznamenal v době schvalování dotace nátlak ani pochybnosti. Obecně doplnil, že všechny projekty musely projít posuzovacím řízením a několikanásobnou kontrolou. Obžaloba tvrdí, že někdejší místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová s pomocí Andreje Babiše (ANO) podvodně vzbudila zdání, že její firma splňuje jakožto malý a střední podnik podmínky pro padesátimilionovou dotaci.

Výpověď Bendla i dalších svědků si kromě Nagyové přišel poslechnout i Babiš, ačkoliv původně avizoval, že dnes k pražskému městskému soudu nedorazí. Novinářům vysvětlil, že se mu nakonec změnil program a že si svědky rád vyslechne. Svědčící úřednici Evě Filipové následně Babiš v jednací síni řekl, že ho asi nemá ráda, a vyčetl jí negativní motivaci.

Bendl z pozice svědka vypověděl, že Nagyovou nezná a s Babišem má “korektně politické vztahy”. “Sice jsme se párkrát setkali i kdysi, ale neznali jsme se blíže,” řekl o šéfovi opozičního hnutí ANO a bývalém premiérovi.

Post středočeského hejtmana zastával Bendl v letech 2000 až 2008, přičemž předsedal i Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy. V únoru 2008 podala Nagyová k radě žádost o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS 2 na podporu podnikatelské infrastruktury a služeb cestovního ruchu. Podle obžaloby tak učinila “v úmyslu neoprávněně opatřit veřejnou podporu” pro společnost Farma Čapí hnízdo.

Rada s poskytnutím dotace souhlasila. “Je to spousta let. Dostali jsme vždy seznam projektů, které byly doporučeny,” řekl Bendl. Dodal, že v radě neměli jinou možnost, než doporučené projekty schválit. Doplnil, že multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo byl jedním ze stovek projektů a že si ohledně něj nevzpomíná na nic konkrétního.

Na dotaz jedné ze členek soudního senátu dodal, že metodika poskytování dotací byla složitá a každý projekt musel splnit desítky podmínek. “Já doufám, že ne,” uvedl na otázku, zda se podmínky daly vykládat různě. Obžalovaná Nagyová se hájí mimo jiné tím, že definice malého a středního podniku nebyla v době podání žádosti zřejmá a že ji částečně vyjasnil až rozsudek Evropského soudního dvora z roku 2014 a příručka z roku 2016. “Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik,” vypověděla u soudu v pondělí.

Podle obžaloby ale Farma Čapí hnízdo podmínky pro dotaci nesplňovala, protože měla “evidentně bezproblémový přístup k finančním zdrojům pro realizaci projektu” vzhledem ke své provázanosti s Babišovým holdingem Agrofert. Nagyová také úředníkům zamlčela, že člověkem, který její společnost fakticky ovládá, je právě Babiš, tvrdí státní zástupce.

Po Bendlovi vypovídala Filipová, která v době podání dotace jako středočeská úřednice kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo. Uvedla, že tehdy dostala informaci, že za žádostí mohl stát Babiš a “konkrétní podnik”. “Svědkyně mě asi nemá ráda,” reagoval Babiš. “V té době nebyl inženýr Andrej Babiš v politice, takže to nebylo nedejbůh motivované nějak politicky, ale profesně,” ohradila se žena.

Filipová později pracovala na ministerstvu financí a soudu dnes předložila pozvánku do Čapího hnízda, která tam v roce 2017 přišla. “Na začátku jsem k tomu projektu měla pochybnosti. Tak mě překvapilo, že někdo zve zaměstnance ministerstva financí včetně auditního orgánu, který ho prověřuje, na tu farmu. Připadalo mi to trošku nestandardní,” podotkla. “Na farmu Čapí hnízdo si může každý občan této republiky pozvat koho chce! Když si to zaplatí,” zdůraznil Babiš.

Babiš i Nagyová vinu odmítají. Hrozí jim pět až deset let vězení, státní zástupce pro ně navrhl podmíněné a peněžité tresty.

Vyplacením dotace vznikla podle obžaloby Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy škoda 50 milionů korun, z čehož 42,5 milionu bylo poskytnuto z Evropského fondu regionálního rozvoje a po 3,75 milionu korun pocházelo ze státního rozpočtu a z rozpočtu Středočeského kraje. Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která spornou dotaci v roce 2018 vrátila státu. Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, poté jej vložil do svěřenských fondů.

(čtk)

Přečtěte si další články

10 komentáře

Rudý vítr 16/09/2022 - 08:16

13 .9. třeba připomínat vrazi Mašínové zavraždili příslušníka SNB.

5,3% - Kde to jde volte PRO ! 15/09/2022 - 19:16
5,3% - Kde to jde volte PRO ! 15/09/2022 - 21:01

Mluv za sebe tragéde ((!))

5,3% - Kde to jde volte PRO ! 15/09/2022 - 22:22

Generátor náhodných tydýtů tě má na svědomí, že 1️⃣🥇

Paterak 15/09/2022 - 18:53

Za co vlastně Babiše soudí? Dotace vrátil, EU na něj nemá žádné požadavky, a Čápi hnízdo je naprosto hmatatelné a slouží veřejnosti. Jsou jiní gauneři, kteří zneužívají kde co, i vlastní postavení bez výsledku…

Vladimír Kusyn 15/09/2022 - 16:09

Mne zaujala ta nabídka : Vykoupit se z vězení , když hrozí 5-10let ! To je zase spravedlnost naruby ! Peníze hýbou světem, ale vykoupit se z kriminálu ? To znamená, že chudáci si to odkroutí a bohatí se zasmějí . Casius Clay alias Muhamed Ali – americký boxer – profesionální mistr světa v těžké váze, odmítl jít do války ve Vietnamu a nastoupil do vězení . Tam samozřejmě trénoval a byl mu snížen trest a stal se znovu Mistrem Světa ! Porazil Freizera – pokud to jméno , jsem nezkomolil ! Byl to taky olympijský vítěz ! Box není má parketa ! Pak onemocněl a skončil na vozíku . Parkinson ! Ale z vězení ho vytáhla celosvětová publicita ! Kusyn Vladimír

Optimalizace zisku 15/09/2022 - 15:50

Babiš, to je ten trouba co furt platí daně v banánové Czechii…. 🤡

Jan Gavroch 15/09/2022 - 13:54

” Obžaloba tvrdí, že někdejší……”
—————-
Obžaloba nic netvrdí ale Šaroch ano. Šaroch, podle toho článku několikrát lže Opustíme li hantýrku soudkyň. soudců a státních zástupkyň a státních zástupců, předložil Šaroch soudci křivé obvinění a tím ztratil postavení státního zástupce. Jan Šott ví a věděl, že obvinění je křivé obvinění. Důkazem je že pan Šott nedovolil předběžné projednání obvinění.
———–
Jan Šott jej ale v úvodu hlavního líčení upozornil na to, že i jeho skutek popsaný obžalobou by mohl být kvalifikován jako pomoc k poškození finančních zájmů EU. Babiš proces označuje za politický.

Trestný čin nebezpečného vyhrožování je v § 353 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník („TZ“) definován jako jednání, kterým pachatel vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou.
—————–
Jestli se Jan ŠOTT, člověk vnímaný jako soudce, dopustil trestného činu, posuďte sami
—————–
Podle toho, co se objevuje v INFORMAČNÍCH mediích jsou soudci NEZÁVISLÍ tedy nezávislí na zákonech a to i tehdy dopustí li se ,jinak trestného činu (podle Trestního zákona ) Soudce který poruší zákon může být jen předvolán a posuzován v KÁRNÉM ŘÍZENÍ , které provádějí zase JEN soudci v Soudcovské unii
—————-
Soudkyně nebo soudce který poruší zákon v souvislostí se svým postavením, ztrácí postavení soudce -je to v lepším případě soukromá osoba, možná by se dalo uvažovat o podvodu ( totéž platí pro státní zástupkyně a zástupce )

Rudý vítr 15/09/2022 - 13:43

Babiše už nechtě na pokoji je to nastávající prezident.Je to slušný poctivý a pracovitý člověk který má a umí.O kavárně z chvilek se to říct nedá to je samé chlastani, drbání……

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.