Milostivé léto, a co dál?

od redakce

Desátá národní konference Armády spásy s názvem Milostivé léto, a co dál? se konala ve středu 31. května na brněnské Nové radnici. Zabývala se důsledky a žel nikoliv příčinou bezdomovectví a chudoby, plynoucí z kapitalistického uspořádání. Nabízela zkušenosti sociálních pracovníků Armády spásy s řešením dluhů prostřednictvím institutu tzv. Milostivého léta.

Největší nepřítel člověka bez domova je, když ztratí naději, že se ještě může z tunelu hrůz dostat. Milostivé léto má srovnat startovní čáru, aby další a další generace nepadaly automaticky do chudoby. Lidé bez střechy nad hlavou žijí ve všech městech České republiky, jen v Brně jich je na tři tisíce.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková pochválila Armádu spásy, která více než 150 let pomáhá v místních podmínkách chudým a nemocným. Sociální služby města nestačí vše zvládat, Armáda spásy vydatně pomáhá. Účastníci se zamýšleli, jak postupovat dál v pomoci nejzranitelnějším osobám, aby se mohly nadechnout a snažit se začlenit do většinové společnosti. Mnozí si nedokážou představit, že jejich osobní situace má nějaké řešení. Jiní už rezignovali a nechtějí řešit vůbec nic. Úkol Armády spásy je ukázat jim ve stavu beznaděje možné postupné východisko z marasmu a poskytnout jim pomoc.

Zdislava Odstrčilová, vrchní ředitelka sekce rodinné politiky a sociálních služeb MPSV, zdůraznila, že lidé bez domova zoufale potřebují naději a k ní i pomoc na její uskutečnění. Kampaň Mít domov informuje občany, jak čerpat sociální dávky. Nárok na příspěvky má asi 20 procent Čechů, využívá ho jen pět procent občanů. Zbytečně přicházejí o bydlení. Řešit tuto situaci v domácnosti je nezbytné včas na počátku, dokud je problém ještě snadněji zvládnutelný.

KODAK Digital Still Camera

Sociolog Daniel Prokop se soustředil na vývoj situace v domácnostech. Výdaje na bydlení za minulého půldruhého roku vzrostly chudým o 2500 Kč a bohatým o 3500 Kč. Asi 34 procent domácností hospodaří na nule. Pět až sedm procent domácností je extrémně ohrožených (např. předlužením) a další jsou nestabilní. Jen 27 procent domácností nijak citelně nešetří. Popsal též reformy daní s ohledem na chudobu. To včetně s dopady na nízkopříjmové OSVČ, které jsou brutálně v regresi.

Vedoucí programu Dluhové poradenství společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle přiblížil politiku exekucí. Lidé si je někdy způsobují i bezohledným přístupem k životu a propadem mezi šmejdy, kteří je ochuzují. V ČR se řešilo dosud přes čtyři miliony exekucí. Lidé, kteří řeší i několik exekucí, už nemají sílu jim čelit a splácet dluhy lichvářům. Sbírka Milostivé léto podpořila 386 rodin, z toho 356 případů způsobily děti. Vyřešily 1400 exekucí, u kterých byly odepsány dluhy za 165 milionů Kč. Celková podpora se týká 1500 rodin s pomocí řešit více než 3000 exekucí.

Sociolog Hůle varoval, že rychle přibývá dětí či mladých lidí v exekuci. Jsou omámeni svými právy a nechovají se racionálně, nepřemýšlejí nad tím, co si mohou dovolit, třeba půjčit si na vybavení mladé domácnosti. V ČR žel není regulovaný trh s půjčkami, proto třeba z pětitisícové půjčky od lichváře může brzy vzniknout půlmilionová suma vymáhaná exekutorem.

Ze statistiky Hůle uvedl, že letos a vloni využilo Milostivé léto na 45 000 lidí z asi 90 000 v případech, kdy to ještě dávalo smysl. Zastavením drobných bagatelních exekucí (s jistinou do 1500 Kč) bylo zlikvidováno asi 45 000 exekucí. Zastaveny byly marné exekuce (jde o asi milion nedobytných exekucí). Jsou sice zastaveny, avšak jejich dluhy stále trvají do budoucna.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.