Dovozem uhlí na nákladních lodích trpí životní prostředí!

od redakce

Když se v roce 2018 v České republice vytěžilo 43,7 milionu tun uhlí (z toho 4,5 milionu tun černého a 39,2 milionu tun hnědého), řadilo nás to na 15. místo v celosvětovém žebříčku největších producentů.

Ani ti největší pesimisté pak jistě nečekali, že začátkem roku 2022 bude v médiích zpráva, že se do ČR přiváží uhlí z Austrálie. Když se začalo o útlumu těžby uhlí hovořit, vznikla Uhelná komise. Byla založena jako poradní orgán Vlády ČR. Tato komise pak na konci roku 2020 zveřejnila podmínky, za nichž má k tomuto útlumu dojít. Patří k nim včasná náhrada utlumovaných uhelných zdrojů, zajištění energetické bezpečnosti ČR, dostavba nových jaderných zdrojů a úspěšná transformace teplárenství umožňující kontrolovaný odchod od využití uhlí při výrobě tepla.

Ve výčtu toho, co by »se mělo udělat«, bych mohla pokračovat. Co mě ale zaujalo ze zápisu z jejího jednání (mimochodem z července 2021, pak už asi nebyl důvod se danou problematikou zabývat), je informace, že v roce 2024 skončí dlouhodobé smlouvy na dodávky zemního plynu. Žádné nové smlouvy zatím uzavřené nejsou!

Liknavost státu

S ohledem na to, že se se zemním plynem počítá jako s náhradním zdrojem energie na první etapu přechodu od uhlí, je to podle mě naprosto nepochopitelná liknavost státu, který je zde zastupován prostřednictvím ministerstev. Tedy osobami ministrů nebo jejich náměstků.

Pokud se jako spekulant chová soukromá společnost, která dodávala energii statisícům odběratelů a pak se rozhodne tyto lidi uvrhnout do existenčních potíží, je to jen důkaz toho, že stát nevykonává dobře svou kontrolní činnost. Ale pokud už i stát prostřednictvím svých orgánů nevykonává své povinnosti vůči občanům, jedná se o trestuhodnou nedbalost. Na koho se pak bude svalovat odpovědnost, až přijde doba, kdy skončí platnost stávajících smluv a nebude dojednáno, za jakých podmínek bude do ČR dodáván zemní plyn? Strategická surovina pro domácnosti i průmysl. Opět bude na vině Rusko, jak se nám snaží namluvit média, když zveřejňují informace, že potrubím z Ruska neteče plyn. Až pak se zjistí, že jej nikdo neobjednal a zásobníky před zimou v letním období nenaplnil na potřebnou kapacitu. Ano, i stávající cena energii je důsledkem předchozích kroků vlády.

Místo lidí řeší munici

Očekávala bych, že se touto záležitostí začne Vláda České republiky okamžitě zabývat. A to nejen s ohledem na stávající situaci, kdy např. innogy avizuje od března další zdražení. Zemního plynu o 19 %, elektrické energie o 14 %. A další dodavatelé budou tento krok jistě následovat. Vláda se však zatím předhání s ostatními státy, kolik pošle na Ukrajinu munice a zda by k tomu neměla přihodit i pár kanónů…

Ale vrátím se k tomu, čím jsem započala. Jen blázen si může myslet, že chrání životní prostředí, když na jednom místě utlumí těžbu a na jiném ji zesílí. A navíc danou surovinu – v tomto případě uhlí – bude dopravovat loděmi produkujícími neskutečné množství CO2. Ne, tohle s rozumnou ekologickou politikou nemá vůbec nic společného. ČR i Evropa potřebují chránit životní prostředí, ale rozhodně ne tímto svérázným způsobem.

(KK.)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.