Nová zjištění ohledně Trumpova podvádění

od redakce

Nová zjištění amerických médií přibližují, jak vážně se šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci po prohraných volbách zabývali plánem nechat federální vládu zkonfiskovat hlasovací přístroje v klíčových státech.

Podle informací listu The New York Times (NYT) Trump návrh zmínil při setkání s tehdejším ministrem spravedlnosti Williamem Barrem a také pověřil svého právníka, aby věc konzultoval s ministerstvem vnitřní bezpečnosti. Televize CNN zase zjistila, že poradci končícího, krajně pravicového prezidenta navrhli dvě verze dekretu o zadržení přístrojů.

Pondělní zprávy přinášejí nové detaily o bouřlivých týdnech po prezidentských volbách roku 2020, kdy se Trump snažil různými cestami zvrátit výsledky legitimního hlasování. Jeho tým vznesl desítky nakonec neúspěšných žalob a prezident i jeho poradci vytvářeli tlak na činitele ve vybraných státech s těsnými výsledky. V Trumpově okolí se mezitím podle dřívějších informací médií objevovaly i extrémní návrhy ohledně zapojení armády a zabavení hlasovacích přístrojů.

Nová odhalení od trojice informovaných zdrojů podle NYT ukazují, že Trump se v úvahách kolem volebních zařízení angažoval více, než bylo dosud známo. »Šest týdnů po volebním dni… Trump pověřil svého právníka Rudolpha Giulianiho, aby absolvoval mimořádný telefonát. Trump po něm chtěl, aby se zeptal ministerstva vnitřní bezpečnosti, zda je v jeho právních možnostech zmocnit se hlasovacích zařízení v klíčových státech,« napsal list.

Giuliani údajně příkaz provedl, načež si od vysoce postaveného pracovníka ministerstva vyslechl, že resort v této věci nemá právo konat. Tyto události podle zdrojů NYT následovaly krátce poté, co Trump při setkání s Barrem spekuloval o tom, zda by volební zařízení mohlo zkonfiskovat ministerstvo spravedlnosti. Barr podle ČTK tento návrh okamžitě zavrhl.

Podle informací CNN kromě toho poradci končícího prezidenta vypracovali návrh exekutivního nařízení, které by přikázalo ministerstvu vnitřní bezpečnosti volební přístroje zabavit. Druhá verze dekretu pověřovala stejným úkolem ministerstvo obrany.

Podle televize by jakékoli využití armády či federálních pracovníků k zajištění volebních přístrojů pro politické účely bylo bezprecedentní událostí v dějinách USA.

Trump nikdy neuznal, že byl poražen ve spravedlivých volbách a na konci svého mandátu mj. žádal po svém viceprezidentovi Mikeu Penceovi, aby při volební schůzi obou komor Kongresu odmítl hlasy tzv. volitelů z některých států. Pence i Kongres nakonec výsledky voleb schválili, jak jim ukládá zákon.

Že se Trump nezastaví před ničím, dokládá i jedna čerstvá kauza. Prokurátorka z americké Georgie, která vyšetřuje Trumpa kvůli jeho snaze ovlivnit výsledky předloňských prezidentských voleb v tomto státě, požádala FBI o ochranu. Důvodem jsou Trumpovy sobotní výkřiky na veřejné akci v Texasu, v nichž zaútočil na »radikální a zlovolné rasistické prokurátory« (zrovna on) a vyzval k protestům ve Washingtonu, New Yorku a Atlantě…

(rj)

Přečtěte si další články

1 komentář

fronda 02/02/2022 - 22:19

No, jestli nenabubřelý Biden rozpoutá třetí světovou válku, tak tohle už bude celkem jedno…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.