Konžská demokratická republika hlásí bezprecedentní počty přeživších sexuální násilí, každou hodinu lékaři ošetřují nejméně dvě osoby – informují Lékaři bez hranic.
– Ti varují před zdaleka nejvyšším počtem obětí sexuálního násilí v Konžské demokratické republice, jaký zde kdy zazna- menali.
– Celkem 25 166 přeživších sexuální násilí ošetřily v roce 2023 týmy organizace v celé zemi, to znamená – každou hodi- nu dvě osoby.
– Až 98 procent obětí představovaly ženy, každá desátá byla nezletilá. Navíc 68 procent obětí bylo napadeno ozbrojeným útočníkem.
– Aktuální situace vypadá ještě hůře – rostoucí trend výrazně zrychlil v první části roku 2024. Statistiky vycházejí navíc jen z počtu ošetřených pacientů, mnoho dalších obětí se kvůli stigmatizaci bojí lékařskou pomoc vyhledat.
»Poté, co jsem byla napadena, známí mého manžela mu poradili, aby mě opustil, a já teď žiji sama se svými čtyřmi dětmi,« vypráví Maria, mladá těhotná žena, kterou ošetřili lékaři organizace oceněné Nobelovou cenou míru. Podobnou zkušenost sdílejí i další znásilněné, jejichž manžel se o činu dozvěděl. Ženy se často s traumatem vypořádávají tak, že mezi sebou zážitky sdílejí v rámci improvizovaných podpůrných skupin. »Mluvíme spolu, zpíváme si, sdílíme naši vzájemnou bolest,« popisuje Isabelle, další z přeživších.
Údaje o sexuálním násilí shromáždili Lékaři bez hranic ze 17 projektů, které provozují s podporou tamního ministerstva zdravotnictví v pěti provinciích – Severním Kivu, Jižním Kivu, Ituri, Maniemě a Střední Kasaii. Týmy organizace v předchozích letech (2020-22) ošetřily průměrně 10 000 přeživších ročně. Počty případů rychle přibývají, ke skokovému nárůstu došlo především v prvních měsících roku 2024. Jen v provincii Severní Kivu bylo od ledna do května ošetřeno 17 363 přeživších. Toto číslo před- stavovalo v necelé polovině roku 69 procent z celkového počtu obětí ošetřených v předchozím roce ve všech pěti výše uvedených provinciích. »Jednou k nám přišla žena, kterou i s jejím miminkem znásilnili, a pak před jejíma očima zabili manžela a děti. Další oběť byla donucena k pohlavnímu styku se členem své rodiny. Přicházejí k nám i holčičky mladší deseti let, jejichž celé genitálie jsou velmi vážně poraněné. Rovnou je přeposíláme do nemocnice, ale trauma obětem zůstává v srdci,« říká porodní asistentka Lékařů bez hranic.
Vysídlené ženy jsou nejzranitelnější
Z údajů z roku 2023 vyplývá, že 91 procent přeživších sexuální násilí ošetřených Lékaři bez hranic bylo přijato v provincii Severní Kivu, kde od konce roku 2021 zuří střety mezi skupinou M23 a konžskou armádou s jejich spojenci. V důsledku toho došlo k vysídlení statisíců civilistů. Naprostá většina těchto pacientů (konkrétně 17 829) byla ošetřena v táborech pro vysídlené, jež se nachází v okolí města Goma.
»Podle výpovědí našich pacientů byly dvě třetiny z nich napadeny ozbrojenými útočníky. K těmto incidentům docházelo v samotných táborech, ale také v jejich okolí, když ženy a dívky šly sbírat dřevo či vodu nebo pracovat na poli,« uvedl Christopher Mambula, projektový koordinátor Lékařů bez hranic v Konžské demokratické republice. Zatímco hojná přítomnost ozbrojených mužů v těchto místech částečně vysvětluje obrovský nárůst sexuálního násilí, nedostatečná humanitární reakce a tamní nelidské životní podmínky tento jev ještě zhoršují. Nedostatek potravin, vody a pracovních příležitostí ještě umocňuje zranitelnost žen a dívek. Aby uživily své rodiny, některé ženy jsou okolnostmi donucené propadnout sexuálnímu vykořisťování. »Na papíře se zdá, že existuje mnoho programů na prevenci a pomoc, co se sexuálního násilí týče. Naše týmy na místě každý den bojují s tím, aby mohly oběti, které potřebují pomoc, nasměrovat dál. Těch několik málo programů však funguje jen krátce a trpí nedostatkem finančních zdrojů,« dodal Mambula.
Naléhavé výzvy
Lékaři bez hranic proto vyzývají všechny strany konfliktu, aby zajistily dodržování mezinárodního humanitárního práva. Prioritou musí být ochrana civilistů, kteří se ocitli uprostřed bojů. Za druhé je klíčové zlepšit přístup k základním potřebám a také zajistit bezpečí v táborech pro vysídlené, k čemuž může přispět i tak jednoduchý krok jako dostatečně osvětlit hygienická zařízení a přístřeší.
V neposlední řadě organizace vyzývá k investicím do lepší lékařské, sociální a psychologické péče a právní ochrany pro přeživší sexuálního násilí. Důležitá je například podpora osvětové činnosti, aby se zabránilo stigmatizaci nebo marginalizaci obětí, které jim někdy brání pomoc vyhledat. Sexuální násilí představuje v zemi velmi závažnou zdravotnickou a humanitární krizi.
Podle nejnovějších informací od různých humanitárních organizací nabízejících péči o oběti genderově podmíněného násilí ve 12 provinciích dostalo lékařskou péči jen od dubna do června 2024 celkem 55 500 lidí.
(za)