Jedním z dalších hromadných mailů, ale i zpráv šířících se na sociálních sítích, je ta, která začíná tímto způsobem: »Rakouský podnikatel a politický komentátor Gerald Markel v deníku Exxpress ostře shrnul evropskou politiku ohledně války na Ukrajině«. Poměrně obsáhlý text ostře odsuzuje chování Západu, a kromě jiného konstatuje: »Všichni jsme prohráli. Ze slavných ‚evropských hodnot‘ nezbylo nic. Válka na Ukrajině vstupuje do své závěrečné fáze – Rusko tuto válku vyhraje na všech frontách. Vojenské, geopolitické a ekonomické«. V záplavě různých zpráv o Ukrajině a rusko-ukrajinské válce samozřejmě přichází na mysl otázka, je tato zpráva pravdivá, nebo jde jen o další hoax?
Pokud zabrousíte na internet, zjistíte, že skutečně tento článek vyšel 30. prosince 2023, a to na webu deníku Exxpress.at. Samozřejmě se může nabízet i otázka relevance a objektivnosti daného webu. Exxpress je rakouské bul- vární internetové médium, které bylo založeno v březnu 2021. Zakladateli jsou Richard Schmitt, který byl až do ledna 2024 také šéfredaktorem, a jednatelka Eva Hieblinger-Schützová. Proč zmiňuji tato dvě jména? Výkonná ředitelka Eva Hieblinger-Schützová je osoba blízká ÖVP (Rakouská lidová strana) a šéfredaktor Richard Schmitt je popisován jako vedoucí kampaně bývalého předsedy FPÖ (Svobodná strana Rakouska) Stracheho. Exxpress sám sebe charakterizuje jako »buržoazně-liberální digitální médium pro politiku a byznys«. Průzkumy dosahu ukázaly, že Exxpress v říjnu 2022 dosáhl 1,4 milionu unikátních klientů, čímž se umístil na 13. místě v rakouském žebříčku. Tři média s nejvyšším dosahem dosáhla ve stejném období 8,7, 7,5 a 6 milionů jednotlivých návštěv. V březnu 2024 dosah klesl na 525 000 unikátních klientů a v květnu 2024 dosah dále klesl, tentokrát na 278 846 unikátních uživatelů.
To už jsou však jen informace na okraj. Základní zpráva zní, že šířený článek skutečně vyšel a není vytržený ze širšího kontextu.
(lšu)
1 komentář
A na co se tedy článek ptá? Na co odpovídá?
Co má autor na mysli výrazem “hromadný mail”?
Co má na mysli “zpráva šířící se na sociální síti”?
Co jsou to “evropské hodnoty”?
“Je tato zpráva pravdivá?” – V čem má nebo nemá být pravdivá?
CO jsme prohráli a co jsme měli chtít vyhrát?
Komentáře jsou uzavřeny.