S osudem lidstva v sázce, tak představil Čínský prezident Si Ťin-pching poprvé před jedenácti lety vizi společenství sdílené budoucnosti. Společenství, ve kterém budou lidé navzdory kulturním rozdílům žít v otevřeném, prosperujícím a čistém světě. Vize představená původně v roce 2013 byla v průběhu let konkretizována a stojí na pěti základních pilířích:
1. Měli bychom budovat partnerství, ve kterých se země k sobě chovají jako sobě rovné.
2. Měli bychom vytvořit bezpečnostní prostředí, které bude zahrnovat, spravedlnost, společné úsilí a sdílené zájmy.
3. Měli bychom podporovat otevřený a inovativní rozvoj, z něhož budou mít prospěch všichni.
4. Měli bychom posílit mezicivilizační výměny abychom prohlubovali respekt k rozdílům.
5. Měli bychom chránit přírodu.
Právě produktem této strategie je např. hospodářská iniciativa Nová Hedvábná stezka, jejímž cílem je snaha o vyrovnání ekonomických rozdílů ve světě. Mezi další iniciativy patří Globální rozvojová iniciativa, Globální bezpečnostní iniciativa a Globální civilizační iniciativa.
Si Ťin-pchingova vize, kterou vyložil v „Bílé knize“, stojí na premise, dle které je vzájemná závislost zemí a z ní vycházející potřeba kooperace nezbytným trendem pro zachování harmonie na Zemi. Blahobyt a bezpečnost jednotlivých zemí jsou vzájemně propojeny a globální výzvy tak vyžadují globální odpověď. Namísto toho se v současnosti zvyšuje ve světě riziko světové války, prohlubuje se rozvojový deficit a rozmáhá protekcionismus. Index lidského rozvoje se poprvé za posledních 30 let snížil. Počet chudých obyvatel světa se zvýšil o více než 100 milionů a téměř 800 milionů lidí žije o hladu.
Pouze když budou všechny země spolupracovat může lidstvo překonat krize, kterým čelí. Silní, kteří se přiživují na slabých, nejsou pro lidské soužití vhodným řešením. Pokud bude v lidské společnosti zaveden zákon džungle a převládne myšlenka, že “moc dělá právo”, bude zásada svrchované rovnosti zásadně narušena a světový mír a stabilita budou vážně ohroženy.
V uplynulých třech desetiletích vyslala Čína do mírových operací OSN ve více než 20 zemích a regionech více než 50 000 příslušníků a stala se tak klíčovou silou při udržování míru v OSN. Saúdská Arábie a Írán dosáhly díky čínské mediaci historického usmíření, které je dobrým příkladem pro země v tomto regionu, jak řešit spory a neshody a dosáhnout dobrých sousedských vztahů prostřednictvím dialogu a konzultací.
V otázce Ukrajiny Čína aktivně podporovala jednání o míru a předložila čtyři klíčové zásady, které by mělo mezinárodní společenství udělat společně – je třeba respektovat svrchovanost a územní celistvost všech zemí, plně dodržovat cíle a zásady Charty OSN, brát vážně oprávněné bezpečnostní zájmy všech zemí a podporovat veškeré úsilí, které přispívá k mírovému řešení krize.
V současné době již více než tři čtvrtiny zemí světa a více než 30 mezinárodních organizací podepsalo s Čínou dohody o spolupráci v oblasti Nové hedvábné stezky. Čína úspěšně uspořádala první Fórum o mezinárodní spolupráci na trase Nové hedvábné stezky v roce 2017, druhé v roce 2019 a třetí v roce 2023. Propojení infrastruktury se nadále posiluje. Je zaveden obecný rámec konektivity sestávající ze šesti koridorů, šesti tras a řady zemí a přístavů. Celkové uspořádání pozemního, námořního, leteckého a kybernetického propojení se nadále zlepšuje, přičemž se soustředí na hospodářské koridory, jako jsou Nový euroasijský pozemní most, Čínsko-evropský železniční expres a Nový mezinárodní pozemní a námořní obchodní koridor.
Čínsko-pákistánský hospodářský koridor od svého zahájení před deseti lety dodal silný impuls hospodářskému a sociálnímu rozvoji Pákistánu. Čínsko-laoská železnice naplnila dlouholeté přání laoského lidu přeměnit Laos z uzavřené země na vnitrozemský dopravní uzel. Vysokorychlostní železnice Jakarta-Bandung se stala první železnicí v jihovýchodní Asii, která dosáhla rychlosti 350 kilometrů za hodinu. Železnice Mombasa-Nairobi přispěla k místnímu hospodářskému růstu o více než dva procentní body. 600 studní v Malawi vybudovaných s čínskou pomocí se stalo “studnami štěstí”, které slouží 150 000 místních obyvatel.
Čína se dle Si Tin Pinga důsledně zasazuje o rovnost a spravedlnost a je i nadále odhodlána přátelsky spolupracovat s ostatními zeměmi na základě pěti zásad mírového soužití.
Kateřina KONEČNÁ
Autorka je europoslankyně a předsedkyně KSČM
3 komentáře
Nová formace SV Společenství Volicu už publikuje na mnoha jiných webech.Dekuje tam KSČM,že otevřelo konečně i ono diskuzní rubriky,ale diví se,že to není pod každým článkem.
Objevuje se kritika,že KSČM nepochopilo dobu,pořádá sice diskuse ,ale i její voliči si uvědomují,že zdejší članky pusobi jako mrtvé plakáty ,Fb a další weby jsou brutálně cenzurovaný a je tu otázka,zda už běžící debaty po odchodu ze sálu lidé stejně hned zapomenou a de fakto nemuzete mít paní s.Konecna úspěch jedině s tím,že doporucite čtení zdejších článku a to je tak celé.
Žadne živé čtenarske fórum neexistuje a obávám se,že i to ukazuje,že něco je v KSČM špatne,když tak dříve oblíbená strana neusiluje o kontakt s voliči s cílem posílení svého programu o program PNZ jejich potřeb a zájmu a živou diskusi nad jeho postuláty, určitě by uvítali vás návrat vaší strany do parlamentu ,kde opravdu,ale opravdu nemá miliony volicu zastoupení které by potřebovali.
SV, SJEDNOCENE VOLIČSTVO A JEHO PROZATIMNI RADA SESTAVILO PRVNI NAVRH PNZ tj Plánu Národní Záchrany ,
Bodem č.1 je změna režimu.
Mohla by paní s.Končna vést tento boj a sdělit na jaký režim by vlastně bylo nutné změnit dnešní vadný stávající dřevní kapitalismus bez přivlastkú (máme tomu rozumět bez skrupulí).
Ve volbách totiž vybírá SV výrobce jehož výrobky však dnes nejde reklamovat a to by mohlo být mimo zákon.No ní?
OSVEDČENA TAKTIKA MRTVEHO BROUKA UKAZUJE NEZAJEM KSČM O DISKUSi NAD BODY PNZ.
To je jasný důkaz totální ignorance volicu a toho ,že do Parlamentu tato strana nikdy nechce zpět a to by prÿ STACILO,no ni?
Komentáře jsou uzavřeny.