Jak jsem si to užil

od redakce

Sportovní politiku po události na Ukrajině umí asi komentovat nejlíp bývalý hokejový brankář Dominik Hašek… Ale k mé věci. Jako divák fotbalových zápasů u nás v obci jsem si nedovedl představit, co se musí udělat, než vyběhnou hráči poprvé po zimě na hrací plochu. To platí ale ve všem, když je člověk jen divákem. Film se také točí měsíce, roky a zhlédneme ho za sto minut. Co se vše předtím děje, divák ani poznat nemůže. Od loňského března to vím.

I když mě manželka zrazovala, nechal jsem se přesvědčit, abych dělal správce hřiště. Už mi bylo 70 let a prý budu muset na hřiště i za horšího počasí, pravila. Dostal jsem klíče od příslušných objektů. Hned první lajnování podélné čáry jsem nějak posunul o jeden metr. Neviděl jsem dobře otvor pro rohový praporek. Byla to legrace, ale musel jsem tu špatnou lajnu omýt, odstranit. Stálo to i za fotografii.

Obsah dalších prací byl docela velký. Sekání, úklid po zápasech, starat se o techniku apod. Výhodou bylo, že jsem měl na hřiště kousek od bydliště. Hřiště je kolem obou podélných stran lemováno alejí stromů a každý větší vítr zanese po hřišti větve. Nejhorší je to na podzim, to je plocha plná listí, a stále se uklízí. Někdy se sebere motorovou sekačkou. Když bylo po dešti mokro, bral jsem do ruky hrábě. Jinak bylo chození po hřišti sem a tam v mém věku namáhavé. Kdejaký odhozený předmět se musí uklidit. A po zápase je toho dost, i když jsou po ruce popelnice nebo plastové pytle ve stojanech. O nedopalcích od cigaret nemluvě. Nejhorší pro důchodce asi bylo vysypávat zásobník od motorové sekačky naplněný posekanou trávou přes korbu kontejneru. Vždyť mě manželka varovala…

Hřiště zapadané podzimním listím.

Proč to ale takhle píšu? Když zajdu občas do restaurace a nějak naznačím politické dění ve státě, tak mi mnohdy u stolu řeknou – neotravuj s politikou. A to je ten vtip. Politika není jen to, co dělají jaksi ti nahoře, ale je všude kolem nás. Vypovídal jsem něco o politice sportovní. Je kulturní, sociální, vzdělávací, hospodářská a ještě mnoho dalších. To není školení, jen připomínka, že se to kolem nás děje. Třeba masopust v obci je společenská politická událost, aniž bychom si to uvědomovali. Jen to tak občané neberou. Když připomenu, že se slovo politika odvozuje od řeckého slova polis, česky obec, tak to už jsme doma. Tak jsem si to v naší obci od jara do podzimu užil. Bylo by to ještě na další vypravování, to už ale není podstatné. Správcování nebylo zadarmo, odměna byla každý měsíc.

Co jsem se ale jednou v restauraci dozvěděl při předávání odměny od vedoucího Olympie Hroznětín? Tak jsme trochu debatovali a on mi řekl: Honzo, kdybys věděl, kolik lidí tě tady nenávidí. Sám kandidoval dvakrát za KSČM do zastupitelstva. Ale ani on posledně nechtěl. A ani ti, kteří po léta za tuto stranu kandidovali. Při tom vzpomínaném správcování na fotbalovém hřišti bylo hodně příležitostí s lidmi mluvit a také jsem se některých dalších ptal, jestli by za KSČM nekandidovali. Odpověď byla – za »třešně« je to nebezpečné… Tak vidíte, 33 let od společenských změn, jak jsou komunisté na tom i v malé obci. Nepamatuju si, že bych někomu nějak ublížil. Nálepka komunista je zatím nesmrtelná.

Potěšilo mě ale, že jsem dostal pozvánku na ukončení sezony mezi všechny fotbalisty. Jídla, pití dost, dobře jsme si popovídali. Tak jsem si to užil.

Jan TANCIBUDEK, Hroznětín

FOTO – autor

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.