Nesmíme zapomínat na minulost, abychom měli budoucnost

od redakce

To si stále uvědomuje Klub českého pohraničí na okrese Svitavy. V roce 25. výročí založení této organizace připravil nebo se podílel na řadě akcí. Dne 1. října uspořádal zájezd do Javoříčka.

Připomněli jsme si historii obce – první písemná zmínka je z roku 1348, v roce 1875 byla založena obecní škola – dnes je v ní muzeum. Stavěly se silnice, které spojily Javoříčko s okolními obcemi. V současnosti zde žije okolo 40 obyvatel, turistickou atrakcí jsou Javoříčské jeskyně, které byly pro veřejnost otevřeny 15. května 1939.

Členové KČP položili k Památníku obětí květiny a znovu vzpomněli na hrůzy druhé světové války, které se nevyhnuly ani Javoříčku. Obec byla SS komandem z Bouzova 5. května 1945 srovnána se zemí, dospělí muži starší 15 let byli postříleni – bylo jich 38, ženy a děti byly vyhnány.

V roce 1955 zde byl vybudován Památník, delegace z okresu Svitavy se pravidelně zúčastňuje pietního aktu, vždy je přítomna bývalá poslankyně za KSČM Květa Matušovská, její slova, že nesmíme zapomínat na minulost, abychom měli budoucnost, zazněla z úst přítomných i tentokrát. Při této příležitosti nikdy nechybějí ani zástupci KČP. Válečné nebezpečí je stále silnější, bohužel k němu přispívá i naše současná vláda nákupem zbraní a vojenské techniky, kterou posílá na Ukrajinu. Proč asi?

Návštěva arboreta a ochutnání tvarůžků

Z Javoříčka už nebylo daleko do Arboreta Bílá Lhota, kde jsme se příjemně prošli, oprášili si své znalosti z přírodopisu, zkusili jsme si na nečisto svatbu, protože je tam přírodní svatební síň, a ještě jsme se zastavili v Lošticích, protože olomoucké tvarůžky musí každý okusit, a v místní prodejně mají opravdu nepřeberné množství dobrot, ve kterých jsou ty proslavené tvarůžky.

Všichni přítomní byli spokojeni, už nyní připravují podobné akce. Je zapotřebí, abychom si stále připomínali válečné hrůzy, ale musíme udělat všechno pro to, aby se nemohly opakovat.

Lidmila KRUŽÍKOVÁ

FOTO – autorka

Přečtěte si další články

2 komentáře

svaty_vaclav 04/10/2022 - 22:16

Sledujte @neCT24

Ukrajinská armáda si maluje na tanky kříže které zatím nejsou hákové. Můžete to vidět v televizi na území ČR. Ukrajinci se ještě ostýchají malovat si na svou bojovou techniku hákové kříže, ale jednou k tomu stejně dojde. Zatím mají nacistické symboly na svých praporech a ve svých pozdravech, kterými na sebe Ukrajinci pokřikují.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Velký Max 04/10/2022 - 13:06

Kořínku s krycím jménem “Skřivánek ” , dle seznamů mistra Cibulky tak ty můžeš vystoupit tak akorát z vlaku nebo autobusu…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.