Zavádění amerického způsobu života

od redakce

Vzpomenu svého tatínka, středoškolského profesora, který nám jednou líčil příhodu z doby, kdy učil na jedné hradecké střední škole.

Při vyučovací hodině se jeden z jeho žáků začal chovat nevhodně, se záměrem otce vyprovokovat. Bez dovolení posílal z lavice nevhodné poznámky na otcovu adresu a komentoval to, co vykládal. Když ho otec napomenul, tak si student provokativně položil nohy v botách na lavici a drze čekal, jak na to táta zareaguje. Když ten ho znovu důrazně napomenul, mládenec mu řekl, že právě zkouší zavést do školy americký způsob života, který je u nás zakázaný. A dodal, že brzy přijde doba, že to takto bude i u nás běžné. Bohužel měl onen »protestant« tehdy pravdu. Taková doba tu už dnes na některých školách skutečně je. A nejenže se nadává a provokuje, ale dokonce se někde i střílí.

Předzvěstí nynějších časů byla kniha Evana Huntera: Džungle před tabulí, která byla asi jako odstrašující memento přeložena, vydána a prodávána ještě za socialismu. Byla tehdy hodně čtená i mezi námi, budoucími pedagogy, a byla nám doporučována, abychom se jejím prostřednictvím dozvěděli, jak to v Americe chodí. Co kdyby k nám takový způsob chování mladých ze Západu třeba někdy dorazil? Byla to kniha specificky napsaná a odhalovala pravdy, se kterými se dnešní učitelé musí běžně potýkat. Zároveň přinášela náhled a myšlenkové pochody mladého učitele, který se snaží získat si u žáků alespoň nějaký respekt.

Byla napsána především pro americké školství. U nás jsou trochu jiné podmínky a tradice. Přesto i dnes stojí znovu za přečtení. Nutí zamyslet se nad rozdílností českého a amerického školství. Je proto nanejvýš aktuální a mohu ji čtenářům jenom doporučit.

Asi čekáte, že teď napíšu, jak si otec v roli učitele s oním inovátorem a propagátorem západního stylu v té hodině poradil. Bohužel vás zklamu. O tom nám otec doma nic neřekl. Ale že tam dál a úspěšně působil, dokazuje, že to nějak zvládl. Mám o tom své povědomí. Za několik let se shodou okolností stal i mým učitelem a současně i vzorem, jak nejen vyučovat, ale zároveň působit svým příkladem na studenty.

Olda SUCHORADSKÝ, Hradec Králové

ILUSTRAČNÍ FOTO – autor

Přečtěte si další články

5 komentáře

jmarek3 16/09/2022 - 11:37

Jistě, tu knížku mám a dokonce si ji v devadesátkách půjčila kamarádka jinak propuštěná středoškolská profesorka ,která již v 35lletech nenašla uplatnění a skončila v domácnosti ,poněvadž její manžel také profesor ještě podniká a tak uživí malou rodinu. Svoboda přináší mnoho negativních záležitostí na kdysi umírněnou společnost.Bude záviset na tom, co společnost ještě vydrží viz.např .pomník zmaru na Star.náměstí v Praze apod.

jmm 16/09/2022 - 05:49

“ušácký” způsoby nebrat…

Yurri Simon 15/09/2022 - 17:34

Hezká bajka. :))

Bude i nějaká další, třeba o tom, jak okupantský voják sovětské armády v r.68 zachránil z rybníka celou topící se rodinu, i se psem, kočkami, slepicí a pěti králíky..? :-))))

Rudý vítr 15/09/2022 - 18:11

Blbecku to bylo osvobození uz to pochop

Rudyne nejprv slušně pozdrav 16/09/2022 - 23:31

.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.