Před několika týdny se mi dostala do mailu zpráva s předmětem »Zdanění úspor občanů«. Tento mail začíná slovy: »Mladí by si měli uvědomit, že nejde jen o důchodce. Vždyť co staří mají našetřeno, to mladí zdědí. Pohodový den přeje Ing. Jindřich Pánek.« Podstatou rozesílané zprávy je ta skutečnost, že prý euro zničí úspory. Pojďme se podívat na to, zda je šířený mail pravdivý, či nikoliv.
Často se tvrdí, že ERM II je tajná chodba k euru. To je zavádějící. Jde o běžný krok, který projednává vláda i Česká národní banka veřejně. Nic se neděje potají. Záporné úroky pak nejsou výmyslem eurozóny, objevily se i ve Švýcarsku. Neurčuje je Brusel, ale vývoj světové ekonomiky a finančních trhů. Dnes eurozóna žádné záporné sazby nemá. Úspory tak neohrožuje přímo euro, ale inflace vzniklá cenovými šoky a zisky firem. Je však třeba pravdivě konstatovat, že při přechodu na euro došlo v jednotlivých zemích ke zvednutí cen a vyšší inflaci v souvislosti se »zaokrouhlováním« cen směrem nahoru. Mezi prezentované výhody patří stabilnější kurz, menší závislost na spekulantech. Výhodou je zpravidla levnější obchod a nižší náklady pro české podniky. Nevýhodou je ztráta měnové suverenity a rezignace státu na jeho vlastní měnovou politiku a inflace a částečné snižování životní úrovně spojené s jeho zavedením. Euro je skutečně rozhodnutí, které vyžaduje zodpovědný přístup a jasné argumenty. Bohužel šířený mail uměle živí strach. Jde o téma, kde musí mít hlavní slovo sociální spravedlnost a jistoty. Ne finanční spekulace, kterých se dopouští autor mailu. Je tak třeba konstatovat, že ze své podstaty je mail nepravdivý.
(lšu)
10 komentáře
Jelikož jsou USraelské žido-banky a jejich všemožná bankovní zařízení až moc, moc, moc….. velice důležitá a systémově primární mocenská záležitost, tak se v případě blížící se války potichu a nenápadně ty banky a židé stahují s ohrožených krajin někam do zázemí. Aby zase někdy později mohli jednoduše a bez úrazu vylézt z děr, a rychle přebrat tu bankovní moc a jakoby nic si dále provozovat ten jejich peněžní USraelský zlodějský sajrajt. Mnohé velké banky, takto už déle a postupně odbourávají jejich bankovní automaty, všude zavírají filiálky a nabízí pouze internetový provoz *jedině s jejich bankovní aplikací. Je také i jasné, že se také už připravuje a bude každému vynucena digitální měna a zřejmě to i plánují už celkem brzo zrušit ty dosavadní papírové peníze… „A ten kdo mi nevěří, ať si to sám ověří“ …vyhledej si v internetu štítky třeba jako „Banky ruší filálky“ atd…
Vtip o Honzovi:
Představme si situaci, že na světě existuje jenom jeden jedinný hloupý Honza, který si jde do banky půjčit dvě stovky a banka mu řekne, že i s úrokem (sto korun) musí zpátky splatit tři stovky. A ten blbec to podepíše a ani se nezeptá, kde má sebrat tu třetí stovku, když mu jí ta banka také nedá? A tento princip platí i u všech tisíců dalších Honzů a pseudo-odborníků na kapitalistické úroky. A tomu se i říká židovská lychva, kde na konci Honzu exekutoři kvůli nesplacení dluhu zničí a vyberou. Proto jsou v muslimských zemích kreditové úroky zakázané a Jéžíš žiďáckým lychvářům před chrámem rozmlátil jejich budky, kde směňovali hříšné peníze, a židi ho pak udali a nechali ukřižovat…Amen
„A ten blbec to podepíše a ani se nezeptá, kde má sebrat tu třetí stovku“
Ono se předpokládá, že když si půjčí, tak má nějaký další příjem nebo ví jak ty prachy investovat tak, aby vydělal více. Ti co půjčují a vydělávají také utrácí, takže v podstatě není problém, aby lidé splatili více, než si půjčí (nebo případně i více než kolik peněz bylo vytištěno, protože je možné splácet během několika oběhů peněz). Jak sám píšete, Honza je blbec a s blbci má problém každý systém. Kromě toho že se nechá oškubat by mohl být v jiném systému zavřen do ústavu nebo dělat politiku. Navíc dnes existuje možnost osobního bankrotu. Ačkoliv mě tedy napadá mnoho věcí pro které je možné aktuální systém oprávněně kritizovat to co uvádíte je podle mě v podstatě v pořádku. Problém s půjčkami je spíš v tom, že lidé nejsou schopni odhadovat rizika a systém přitom potřebuje, aby lidé rizika podstupovali a motivuje k tomu lidi příliš. Pak také existují případy, kdy si lidé vzít půjčku musí – ale to zase není problém půjčky, ale spíše dalších věcí, díky kterým se lidé dostali do jinak neřešitelné situace.
Pokud si pamatuji, tak dříve bylo normální a světově všude běžné si zajít do banky a vyměňovat si peníze za jakoukoli cizí měnu, kam si chtěl ten člověk třeba zajet na dovolenou. Český komunisté ale jenom nějakým papalášským, nebo protekčním lidem umožňovali mít tak zvaný devizový bankovní účet a poukázky na Tuzex, kde se dali kupovat zápaďácké džíny, atd. V ČSSR takto vznikla třída tuzexových veksláků, kteři i obyčejným lidem na černo a za příplatek prodávali ty tuzexové bony. Byl to tehdy komunistický režimový sajrajt a důkaz jejich socialistické neschopnosti provádět správnou čistě socialistickou ekonomickou a peněžní způsobivost.
Dnešní čínská měna ¥uan má velkou mezinárodní váhu a akceptanci jejich směnného kurzu, který si i nenechá nic diktovat od té proslulé NewYorkské burzy Wallstreet.. Naši komunisté to prostě mezinárodně vůbec neuměli a řídili se podle západu, což byla velká hrůza. Dokonce i dnes velmi pochybuji, že KSČ následovníci se nějak poučili, a že by to i příště bylo nějak jiné? (Mimo jiné, to stejně hloupé kap. okoukané bankovnictví zřejmě provádí i Kuba a další, protože by jim to tam už jinak zkvétalo jako v Číně.) Je potřeba pochopit, že USraelské kapitalistické banky a socialistické Čínské banky jsou dva rozdílné a principielně neslučitelné peněžní systémy. Kde ten kapitalistický systém je zaměřen na třídní vykrádání a prosperitu buržoustů. O proti Číně, kde jejich socialistické bankovnictví je zaměřeno na nejlepší možnou ekonomickou a národně existenční harmonizaci všech občanů, bez bídy a bez jakýchkoliv debilních exekutorů a židovských lychvářú, jako to tu dnes my máme..
1) V Číně je nezaměstnanost, velké rozdíly v příjmech a další kapitalistické věci. Mnohem raději bych měl socialismus co tu byl kdysi, než ten systém, co je dnes v Číně. Systém v Číně ani není socialismus. Možná Číňané mluví o tom, že jednou větší rovnost mít budou, ale to je něco jako když u nás mluvili v socialismu o komunismu. Sami neví, jak by to udělali.
2) Čína už buduje svůj systém v jiné době. Jak teorie tak i zkušenosti (a i technika) jsou úplně jinde, než byly před více než třiceti či čtyřiceti lety. Socialismus zde být může, ale nikdy nebude stejný jako ten z minulosti. Nic se nedá opakovat. Navíc minulý socialismu se musel postavit kapitalismu v plné síle. Dnes už je kapitalismus kvůli globalizaci v úpadku a nevypadá to, že ještě dosáhne takového ekonomického úspěchu jako v minulosti.
Podílet se na peněžním systému je všude na světě bohužel životní nutnost a společensky primární *umělá záležitost, která může být hnusná, zničující a otrocká kapitalisticka diktatura peněz, která je podobně chrakterizovaná jako „život dojného dobytka ve stáji“. A ve kterém zde bohužel musíme žít..
Kdo má ale to štěstí, že žije v suverenní a svobodné zemi jako je Čína, ten má vždy zaručený spravedlivý peněžní společenský podíl, podle jeho kvalifikace a jeho průběžného životního společenského užitku, kde si takto i neustále buduje jeho peněžní společenský „rating“ (něco jako bankovní dispozice). Dnes se v Číně už i nechá platit jenom obličejem, (což jsem i jako kuriozitu viděl v televizní reportáži o Číně), kdy elektronicky probíhá datové porovnání obličeje a jaký dosažený společenský rating ten občan už má, nebo i nemá. Tento Čínský peněžní „rating“ je spravedlivé a společensky čistě ekonomické hodnocení každého občana a jeho průběžný společenský ekonomický přínos. Na základě toho má i ten občan +/- proměnlivě-automaticky přidělenou výšku peněžní dispozice (kterou i vždy zná), aniž by musel někde u banky žebrat, domlouvat, podepisovat a zařizovat. Občané i tento tak zvaný „bodový systém“ dobře znají a mohou si podle sebe žít, rozhodovat, plánovat a rozvíjet se. Je to samozřejmě i sociálně a existenčně zajištěné, až do nějakě definované minimální a společensky přípustné nouzové hranice, aby měl každý jídlo, bydlení a prostě to základní existenční zajištění.. Čínu považuji za opravdovou slušnou společnost a současně ten civilizačně nejlepší způsob žití neuvěřitelně velkého milliardového národa, kde vůbec neexistují exetutoři a to lychvářské zadlužování, protože občané se tam (ve smyslu vynuceně) nemusí zadlužovat a mají dost peněz, jak výše uvádím že mají „matematicky podílný peněžní nárok“ na celospolečenskou výrobu ve zdravé a funkční socialistické ekonomice a národně vnitřně vlastního a nezávislého socialistického peněžního systému.
Proti bodovému systému v Číně nic nemám. I to že kromě toho prosazování spravedlnost a pořádku je využíván i k omezování svobody slova jde pochopit (čelit západní propagandě není zrovna lehké a proto je problém budovat jakoukoliv jinou společnost a západ jako zatím ekonomicky nejsilnější nepotřebuje takovou propagandu – ale nepochybuji, že s tím jak bude upadat bude růst i tlak na propagandu a útlak opozice a kecy o svobodě slova půjdou stranou). Úplně nekritický byhc k němu ale také nebyl – každý systém má své výhody a nevýhody. Automatické zařazení člověk do určité kategorie v Číně podle mě existuje jen u menší části lidí, už vzhledem k té nezaměstnanosti je jasné, že velká část lidí musí stát mimo tento systém. Navíc spoléháte na to, že ten automat je bezchybný, což také nemusí být pravda – a i malá chyby prováděná systematicky a dlouhodobě může časem udělat problém. Více námitek pak lze mít proti tomu, že je tam vysoká nerovnost a horší pracovní podmínky než u nás, vysoká nezaměstnanost mladých lidí a ve městech v podstatě zanedbatelná porodnost už ale námitky mít lze. Máte nějaké informace o tom, jak to chtějí řešit? Jistě, mají systém na omezování chudoby, ale je potřeba silná střední vrstva, která dokáže mít dostatek dětí. A k tomu jen řešení chudoby zdaleka nestačí. Lichvářské zadlužování v Číně existuje, i když je oficiálně zakázané a není vidět na první pohled. Diktatura peněz funguje v Číně také stejně jako v každém jiném kapitalistickém stádě. Ačkoliv často píšete zajímavé věci, k vašemu obdivování Číny jsem krajně skeptický. Někdy mi to dost připomíná reklamu.
GŘ televize pobouchanýautor článku píše.*
***JDE O TEMA, KDE MUSI MIT HLAVNI,SLOVO SOCIALNI SPRAVEDLNOST A JISTOTY***
?!
Ten miglanc jakoby nechápal,že mu a celé SV byl na krk nasazen ODS pohlavárem kapitalismus BEZ SKRUPULI,zvaný policejní asociální stát a beze změny systému zbude z voliču jen VYCUCLÝ CITTRON a k tomu prý má pomoci i úplně zblbla levice,které to prý ***STAČILO*** programem tak pro kočku,no ni?
DOKTOR HISTORIK člen KSČM PRY CHCE VYLEPŠIT SVUJ POŘAD http://www.stripkyzesveta.cz který nemá diskuzní rubriky a vypadá jako mrtvý plakát ,jeho posluchači prý vítají jeho zbytečnou délku a obsah podobající se spíše zábavě.
?!
Tak dávají najevo,že se mají spousty času a chtějí se bavit historkami typu jak se pan soudruh historik pusinkoval s Fidelem a uniká jim,že se ve skutečnosti nesmí pan doktor účastnit ani jeho vynálezu KULATEHO STO/LU,kde by se mohly zastavit bilionove škody způsobené pohlavárem ODS s jeho vadným systémem kapitalismu bez skrupulí ,neboli přivlastkú.
Chtějí se prostě jen bavit a tančit v rytmu cha,cha,cha on oj oj my se máme dobře a tak to bude donekonečna bo EK LEJNO info,je prima!
„Záporné úroky pak nejsou výmyslem eurozóny, objevily se i ve Švýcarsku. Neurčuje je Brusel, ale vývoj světové ekonomiky a finančních trhů.“
– – –
To je sice pravda, ale problém je v tom, že trh inflaci vyžaduje stále častěji. Trh potřebuje pohyb a pokud peníze ztrácí na hodnotě, nutí to lidi je utrácet a tím zvyšovat ekonomiku. Zastánci kapitalismu si neuvědomují, že pokud by inflace nebyla, tak lidé budou méně utrácet a více šetřit, a tím se ekonomika zpomalí. Kapitalismus tedy nedovoluje zvolit dobrou možnost. Máte ne výběr propad výroby nebo inflaci. Obojí poškozuje hlavně střední vrstvu, která má úspory, ale není jich dost na to, aby převážná většina byla investována v cenných papírech, které inflaci nepodléhají (například akcie). Takže je to prostě kapitalistická likvidace střední třídy, které se nejde vyhnout. Rovněž inflace zvyšuje ceny akcií, což pomáhá spekulantům (hlavně pokud použití pákový efekt). Problém v kapitalismu prostě není řešitelný, ale zabaví lidi, kteří se hádají o dvou řešeních (inflace ano nebo inflace ne) z nichž nefunguje ani jedno a obě vedou k bohatnutí bohatých.
Komentáře jsou uzavřeny.