Pořádná eurovolební facka pětikoaliční vládě

od redakce

Můžou si to malovat, jak chtějí, pětikoaliční politici dostali ve volbách do Evropského parlamentu od voličů pěkný políček. Kromě opozičního ANO řekli STAČILO! volbou hned dvou kandidátů této levicové a vlastenecké kandidátky. Podpořili také kontroverzního Filipa Turka, který je podezříván ze sympatií k nacismu a chce »bojovat s levičáky«, a Nikola Bartůšek (oba Přísaha a Motoristé).

Z protestních stran ostrouhal bývalý europoslanec za Svobodné Petr Mach, který kandidoval za SPD a Trikoloru. Možná mu to voliči spočítali za to, že se označoval za ultrapravičáka, a dovolili přeskočit ho někdejším sociálně demokratickým ministrem Ivanem Davidem.

Strany označované za protestní získaly skoro čtvrtinu z 21 křesel, která v Evropském parlamentu připadají České republice. Obsadily jich pět. Před pěti lety to byla sedmina mandátů. Nezabodovaly ale uskupení kolem Jindřicha Rajchla a Ladislava Vrabela. Ti budou mít co dělat, aby svůj neúspěch vysvětlili svým neznámým sponzorům.

»Úspěch je kombinací mnoha faktorů. Pevně věřím, že se naše energie přetaví v to, abychom byli schopni takto pokračovat i do budoucna a říct si za rok o mandáty v Poslanecké sněmovně. Určitě rozhodla i naše témata, protože téma míru u nás velmi rezonovalo,« řekla chvíli po oznámení výsledků voleb lídryně STAČILO! Kateřina Konečná, které voliči nejen podpořili, aby pokračovala ve své práci v europarlamentu, ale se svými 115 386 preferenčními hlasy byla jednou z hvězd voleb.

»Bylo to referendum o vládě a o míru a obě referenda jsme vyhráli. Ale pořád to bereme tak, že jsme na začátku a dnes máme mandát prosazovat silnou mírovou politiku v Evropském parlamentu. Máme mandát si říct o mandáty v jakýchkoliv dalších volbách proti této pětidemoliční vládě,« prohlásila.

Za Českou republiku byli zvoleni tito europoslanci: za ANO Klára Dostálová, Jaroslav Bžoch, Ondřej Knotek, Martin Hlaváček, Jana Nagyová, Jaroslava Pokorná Jermanová a Ondřej Kovařík. Za Spolu Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, Ondřej Krutílek a Ondřej Kolář. Za Přísahu a Motoristy Filip Turek a Nikola Bartůšek. Za Stačilo! Kateřina Konečná a Ondřej Dostál. Za STAN Danuše Nerudová a Jan Farský. Za Piráty Markéta Gregorová a za SPD a Trikoloru Ivan David.

Podrobněji na stránkách Českého statistického úřadu ZDE

Více v tištěném vydání Naší pravdy, která vyjde ve čtvrtek 13. června.

(dp)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.