Fakt by někdejší pirátský marketér nejraději sebral důchodcům penze?

od redakce

Jistě i vám došel do mailové pošty e-mail s obrázkem vystřiženým z Facebooku, ve kterém jakýsi Jakub Horák píše: »V podstatě jedinou možnou a proveditelnou ekonomickou reformou je zabavit důchodcům penze a tyto peníze věnovat na vzdělání mladých prostřednictvím AI. Za dvacet let to přinese první ovoce v podobě moderní výkonné ekonomiky. Co se stávajícími důchodci? Nejsem nelida, ale řekněme si to upřímně – zanechali nám spálenou, rozkradenou zemi a nyní chtějí čerpat vysoké penze. Toto nutné opatření přinese i zvýšení porodnosti. Každý na vlastní oči uvidí, že důchodce, který má děti, se dostane k chutnějšímu soustu než ti ve stanových městečkách.«

V textu tohoto mailu je potom uvedeno: »Piráti mají jasno, co s důchodci, a tohle hovado nám to dalo písemně (…) Hlavní marketér Pirátů, Jakub Horák zpronevěřil 7 milionů. Jen díky dohodě, kterou soud schválil, mu nehrozí vězení. Tak teď se podívejte, co tenhle člověk napsal…«

Je tento výrok i text v mailu pravdivý, či nikoliv?

V prvé řadě můžeme konstatovat, že Jakub Horák narozený 9. června 1972 byl stratégem volební kampaně Pirátské strany do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017. Podle serveru Neovlivní.cz jde o jednu z klíčových postav českého politického marketingu. Rovněž tak stejný Jakub Horák vyvedl z firmy Musica Bohemica, kde působil jako ředitel a jednatel a jejímž vlastníkem byl miliardář Karel Janeček a která pořádala hudební anketu Český slavík, 7 milionů Kč. V roce 2025 se pak Horák s Janečkem před soudem dohodli na splacení tohoto tzv. dluhu, kdy Horák bude muset měsíčně splácet 63 000 Kč. Potud je výrok o Jakubu Horákovi pravdivý. Pojďme se ještě podívat na pravdivost výroku o důchodcích, která je mu připisována.

Ten se na sociálních sítích a ve veřejném prostoru šíří s největší pravděpodobností od roku 2023. Výrok tak, jak je šířen prostřednictvím statutu na Facebooku, je nedohledatelný. Patrně však vznikl ze slov Jakuba Horáka v diskusním pořadu ze dne 31. srpna 2021 na CNN Prima News, kde mimo jiné s bývalým ministrem zdravotnictví Prymulou či zpěvákem Ledeckým diskutoval o covidu. V tomto pořadu padla otázka: »Jak naženeme ty statisíce, aby se naočkovaly?« Odpověď pana Horáka pak byla značně přímočará: »Já bych jim stopnul penzi a mohli by si ji vybírat až projdou očkováním!« Zde je tedy možno konstatovat, že počátek šířeného výroku zazněl v jiném kontextu a byl z něho vytržen. Zbylá část je dílem neznámého autora, který si ho pravděpodobně vymyslel.

(lšu)

Přečtěte si další články

3 komentáře

leafroller 20/08/2025 - 10:24

Vzhledem k tomu, že nerozdávám své osobní údaje na potkání (třeba jen kvůli nějaké stupidní slevě, nebo imaginární možnosti výhry s pravděpodobností jako ve Sportce), žádné podobné maily mi nechodí:-)

nx 20/08/2025 - 10:08

„Jistě i vám došel do mailové pošty e-mail s obrázkem vystřiženým z Facebooku“

Články o emailech jsou tu pravidelně. Mně nikdy žádný z nich nedošel (i když jiného spamu mi chodí celkem dost). Existují nějaké odhady, kolik lidí ten zde popisovaný email mohlo dostat?

Komentáře jsou uzavřeny.