Už od roku 2022 se na sociálních sítích šíří statut »Denacifikace – právní základ, články 106 a 107 Charty OSN dávají Rusku jako právnímu nástupci vítěze druhé světové války právo přijmout veškerá opatření, včetně vojenských, proti Německu, Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Bulharsku, Finsku, Chorvatsku a Slovinsku. Českou republiku, Lotyšsko, Estonsko, Litvu a Ukrajinu za pokusy o oživení nacismu. (…) Rusko má právo trestat nacisty všude (podle Charty OSN).«
Jde o skutečně pravdivou informaci, nebo není založena na pravdě?
Články s těmito čísly jsou v Chartě OSN součástí kapitoly XVII., která je nazvána »Přechodná opatření bezpečnostní«. Článek 106 hovoří o přechodném období, než RB OSN získá pravomoc zahájit vojenskou operaci pro zachování nebo obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti. Aby i v tomto přechodném období bylo možné vést vojenské operace v souladu s Chartou OSN, článek 106 zavádí následující postup: O zahájení takové »společné akce jménem OSN« se mají navzájem poradit signatáři tzv. Moskevské deklarace, tedy USA, Velká Británie, Sovětský svaz a Čína, spolu s Francií, případně ještě s dalšími členy OSN. Článek 107 doplňuje, že může jít o akci proti zemím, které byly nepřáteli některého ze signatářů Charty během druhé světové války.
Cílem tohoto ustanovení tedy bylo na konci války právně pojistit vítězství Spojenců. Dnes je nicméně toto ustanovení již obecně považováno za neaktuální a neaplikovatelné, především kvůli tomu, že všechny tehdejší nepřátelské státy jsou dnes již členy OSN. OSN byla založena 24. října 1945. Mezi zakládajícími členy byly výhradně státy, které z války vyšly jako vítězové, tedy i SSSR vč. Lotyšska, Estonska, Litvy či Ukrajiny, ale i Československo či Rumunsko. Tehdejší poražené státy Osy nebyly členy OSN ani signatáři Charty OSN. Když se tedy Charta zmiňuje o »státu, který byl za druhé světové války nepřítelem kteréhokoli signatáře této charty«, myslí se tím tehdejší poražené státy v čele s Německem. Je tedy ruská tzv. speciální operace na Ukrajině pouze naplněním článků 106 a 107 Charty OSN, jak uvádí příspěvek? Předně článek 106 mluví pouze o rozhodování o společné vojenské akci »jménem OSN«, nikoliv tedy o samostatné operaci jednotlivého státu. Ukrajina pak rozhodně nebyla jedním z nepřátel SSSR během druhé světové války. Je tak zjevné, že články 106 a 107 Charty OSN se vztahují k poválečné situaci a nelze je aplikovat dnes.
(lšu)
3 komentáře
V ĆR jsou nacisti?
Vláda jich je plná.
Aha, tak to je průšvih. Tak to by Rusové měli záminku sem vpadnout.
Komentáře jsou uzavřeny.