Komunisté požadují vystoupení České republiky z NATO

od redakce

Ani po pětadvaceti letech od vstupu České republiky do NATO čeští komunisté nezměnili názor a společně s dalšími mírovými a protiválečnými organizacemi požadují ukončení členství a jsou proti účasti české armády na agresích, okupacích a intervencích v zahraničí.

Komunisté se staví proti soustavnému navyšování výdajů na zbrojení, probíhajícímu navíc v době bezohledných vládních sociálních škrtů, i proti miliardovým nákupům předražené a nepotřebné vojenské techniky například amerických stíhaček F-35. KSČM odsuzuje válečné přípravy, jako jsou například administrativní odvody do armády prosazované českým prezidentem Petrem Pavlem, i snahy o umístění vojsk USA na českém území.

»Je to již čtvrt století od chvíle, kdy byla Česká republika zavlečena do vojenského paktu NATO. Stalo se tak otevřeně proti zájmům naší země a jejích občanů, kteří se ani neměli možnost k tomuto mimořádně závažnému kroku vyjádřit v referendu. KSČM nikdy se členstvím České republiky v NATO nesouhlasila a dlouhodobě prosazuje jako jeden ze svých
zásadních programových požadavků vystoupení z tohoto paktu,«
uvádí ve svém stanovisku vedení KSČM.

»Od svého vzniku před 75 lety byl vždy pakt NATO útočným agresivním vojenským nástrojem imperialismu USA a jeho spojenců. NATO intervenovalo přímo, nebo podpořilo vojenskou intervenci v zemích Evropy, Blízkého a Středního východu, Afriky a Střední Asie. NATO a jeho členské státy zločinně bombardovaly Jugoslávii a jsou zodpovědné za destabilizaci, násilí a války v Afghánistánu, v Iráku, v Libyi, v Sýrii, na Ukrajině i v mnoha dalších zemích. V žádném
z těchto případů nebyla výsledkem deklarovaná demokracie nebo mír. Naopak. Důsledkem
bylo utrpení civilistů, smrt a zkáza,« stojí v něm také.


KSČM upozorňuje také na to, že v právě probíhajícím konfliktu na Ukrajině sehrává od jeho počátku NATO klíčovou roli, a to v jeho urputné snaze konflikt eskalovat a bránit mírovému řešení. »To potvrzují i nedávná odhalení deníku New York Times o provozování soustavy špionážních základen USA na Ukrajině a jejich účasti v probíhajícím vojenském konfliktu. Nejnovější oficiální prohlášení francouzského prezidenta Emanuela Macrona o možném otevřeném nasazení pozemních sil členských států NATO na Ukrajině je však mimořádně nebezpečným krokem,« řekl mluvčí komunistů Roman Roun.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.