Jen stěží budeme hledat zemi, kde se ministr její vlády hanlivě vyjádří o vlastní měně s tím, že je třeba ji vyměnit, aniž by druhý den nepodával demisi. Přesto jedna taková existuje a ty jsi jejím občanem, milý čtenáři. A ministrem je Martin Dvořák (STAN), který navzdory svým výrokům dál sedí ve vládě na místě velmi dobře placeném českými korunami, jež ve srovnání s eurem označil za pidiměnu. To je ale jen třešnička na dortu současné debaty na toto důležité ekonomické téma.
Připomeňme si, že lavinu spustil ve svém novoročním projevu prezident Petr Pavel. »Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností,« vyzval. Opět tím jen potvrdil, že ho příliš nezajímají postoje většiny národa, který by měla hlava státu zastupovat, ne jej vychovávat k představám bruselských byrokratů.
V české společnosti totiž dlouhodobě přetrvává převážně odmítavý postoj k přijetí eura. Podle červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR (CVVM) v současné době téměř tři čtvrtiny (73 %) českých občanů s přijetím eura za měnu nesouhlasí, jednoznačně »pro« je jen necelá čtvrtina (22 %). Podle CVVM negativní postoj k euru začal poprvé výrazněji převažovat v roce 2010. Tolik hlas lidu, který současnou vládní pětikoalici a jejího prezidenta evidentně pramálo zajímá.
Nad úvahami o euru kroutí hlavou i ekonomka Ilona Švihlíková, která připomněla, že česká koruna je jedním z pilířů české suverenity, protože její hodnotu je možné zvyšovat, či snižovat. Euro podle ní naopak přispělo spíše k vytvoření dvou evropských periferií. »Východní, která tady byla už předtím, a jižní, což jsou země počínaje Řeckem, Itálií a dnes také velkou částí Francie, které mají s eurem dlouhodobé problémy,« uvedla Švihlíková.
Švihlíková: Jen odvádějí pozornost
Opřela se do samotného otevření tématu právě v téhle době. Podle ní je totiž neaktuální a nedůležité. »Já si osobně myslím, že ta dnešní debata o euru, kterou rozpoutal pan prezident Petr Pavel, nebo spíš ti, kteří mu napsali jeho projev, je do značné míry pouze kouřovou clonou, kterou se snaží zabránit, aby se třeba více hovořilo o tom, co se děje s Liberty Steel,« míní.
Úvaha pravicových politiků zvedla ze židle také europoslankyni a lídryni kandidátky STAČILO! Kateřinu Konečnou. »Tato vláda nemá žádný mandát k tomu, aby to přijala. Dneska chce do eurozóny vstoupit pouze blázen. Navíc by euro bylo pro české občany velmi nevýhodné,« pronesla v debatě s pirátským europoslancem Mikulášem Peksou na CNN Prima NEWS. Ten s eurem problém nemá.
KSČM, kterou Konečná vede, euro odmítá jednoznačně. Odmítá, že by euro bylo »logickou budoucností«, jak utrousil prezident Pavel. »Kromě jiného je česká koruna v posledních několika letech po švýcarském franku druhou nejvýkonnější měnou Evropy,« stojí ve stanovisku KSČM, která dlouhodobě odmítá přijetí eura. »Zachování koruny umožňuje definovat nezávislou monetární politiku. Přijetím eura bychom se vlastní monetární politiky vzdali a delegovali ji na Evropskou centrální banku. To by v uplynulých letech znamenalo ještě vyšší inflaci, vyšší ceny bydlení, hůře úročené vklady v bankách a výraznější pokles životní úrovně obyvatel, než je tomu v současné době. Jak je vidět, za špatný výkon české ekonomiky nemůže koruna, resp. nezavedení eura, ale neschopnost našich vlád,« tvrdí místopředseda KSČM Ludvík Šulda. Euro podle něj posiluje nestejnoměrný vývoj mezi zeměmi eurozóny a regiony. »Není nástrojem soudržnosti, ale naopak my klademe důraz na ekonomická opatření, která povedou k přibližování životní úrovně českých občanů k nejvyspělejším státům EU a trvale udržitelnému rozvoji,« uvedl s tím, že by o přijetí eura měli rozhodnout sami občané v referendu. Stejně jako o samotném členství v Evropské unii.
David PROUD