Rusko se kvůli vojenské invazi na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých západních zemí. Ruská ekonomika ale prokázala vůči sankcím vysokou odolnost. Některé významné mezinárodní organizace však v letošním roce očekávají výrazné zpomalení růstu ruské ekonomiky.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) například začátkem června předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce zvýší pouze o procento po loňském nárůstu o 4,3 procenta.
Ruská ekonomika je na pokraji recese a další vývoj závisí na rozhodnutích úřadů, uvedl ministr hospodářského rozvoje RF Maxim Rešetnikov na červnovém Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru. Dodal, že recese není nevyhnutelná, záviset však podle něj bude na vývoji měnové politiky, zejména úrokových sazeb.
Mírný pokles HDP do konce roku 2025 je v Rusku možný, pokud se projeví nové zahraniční ekonomické faktory. Například pokud se sníží poptávka po ruských produktech z Číny, řekl médiím Dmitrij Bělousov,
zástupce generálního ředitele Centra pro makroekonomickou analýzu a krátkodobé prognózy. »Za víceméně normální situace by do konce roku HDP vzrostl o 1,5–1,8 %. Rizika vytvářejí nadměrné posilování rublu, problémy pro exportéry a vysoké sazby, které blokují investice. Pokles HDP o 1 % je možný během jednoho nebo dvou čtvrtletí kvůli vnější situaci, ale do konce roku budeme v černých číslech. Pokud se nestane nic neočekávaného, protože turbulence jsou takové, že se může stát cokoli,« připomněl Bělousov.
Na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru, které se konalo pod heslem Sdílené hodnoty: základ růstu v multipolárním světě, bylo podepsáno celkem 1060 dohod v hodnotě 6,3 bilionu rublů (80,3 mld. USD). Podle poradce prezidenta a výkonného tajemníka organizačního výboru fóra Antona Kobakova se celková atmosféra fóra nesla v duchu silného optimismu ohledně obnovení obchodních vztahů. Program zahrnoval více než 350 akcí, včetně 24 obchodních jednání s hlavními partnerskými zeměmi a regiony.
Jiří WERTZ
17 komentáře
DIsKuSE,ZDA UŽ MAME MEZI SEBOU NOVEHO HITLERA NEBO NE ,JE PREDEM JASNÁ💥
!!
Máme jich totiž už mezi sebou mnoho a více. Převzali kolektivné myšlenku KOZA ,myšlenku zbrojení a zadlužení a poté musí podle nich místo splácení dluhu,nebude totiž z čeho a čím , následovat marškupacka ke Stalingradu a tam nafasuji znovu koryta ve formě 1×2 metry ,hrobu pro ty,kteří jim budou na souhlas zvedat svoje pracky a řvat po ukrajinsku
SIEG. HEIL☠️👣🐓!
Vrať se do hrobu, natašo….
https://medium.seznam.cz/clanek/deucze-prvni-kdo-se-vzeprel-komunismu-byli-cesi-plzen-1953-165924?utm_campaign=abtest288_local_box_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&dop_req_id=WCsPDrcEVDd-202507162220&dop_id=165924&source=hp&seq_no=3
Pokud to není příliš troufalé, smím se zeptat, kam míří české hospodářství? Mě samozřejmě jedna odpověď napadla, ale tu mi raději nepište. Mějte na paměti, že dobrých zpráv je méně a méně, a proto je třeba zprávám horším dávat úsměvná hesla.
KOBO,
Vy se podle toho,,co píšete o umírajícím hospodářství asi ptáte snad na jaký systém mají voliči,když to už sabotují jejich zastupitelé nebo se včetně inteligence dělají,že to neví , vlastně ten předpotopní ODS systém pétidemolice tj.kapitalismus bez přivlastkú transformovat,jinak bude ten směr to co se tu nesmí napsat jako sprostě slovo znamenajici dámské přirození platit dále a chcete o tom zavést živou diskusi nebo snad ne ??
Myslím, že otázka nezní kam míří, ale v co se změní. Celkem funkční socislistické hospodářství vedené komunisty jsme vyměnili za očividně nefunkční socialistické hospodářství vedené „demokraty“. A já se obávám, že míříme přímo do něčeho, čemu by se dalo říkat „koloniální hospodářství“. Za posledních 6 let je zde silný a nutno dodat úspěšný tlak na zavření klíčových továren a výrob, jež nás definovaly jako průmyslový stát v centru evropy. A co zbude? Pouez výroby s nízkou přidanou hodnotou, z nichž bude těžit nadnárodní kapitál. Smutné je, že český volič si to tak očividně přeje.
Máte pravdu pane RESTARTE,
Naš pán Velký Bocian má obrovskou duveru voliču ,chtějí ho na první místo
škoda,že se dělá hloupý a nedá si do svého prý chatrného programu,že má v úmyslu místo kapitalismu BEZ PRIVLASTKU toho ODS změnit systém na kapitalismus S PRIVLASTKY jak je to běžné všude na planetě
?!
Jen si to představte ON ,vytvoří lehce ústavní většinu tzv ZASTUPITELU a tou dodá do Ústavy vytunelované přívlastky pohlavára ODS,které zcela určitě umí ODHALIT protože to prý stávající salati nedovedou ,má přeci v KOZE a zahraniči plno továren a tak bude a muže dokonce snad už dnes vládnout příslibem zrušení rabování dvou třetin příjmu pracujících a nepracujich což se tím pádem stane možná REALITOU ?!No ni ?!
Jen se podívejte na prý ***program ***toho Velkého Bociana ,ten který ***neexistuje*** a má prý vyjít snad až v září proto,aby to ostatní snad nezkopirovali.Jestli to není ubohost !
Tady vidíte,že Velký Bocian je úplně mimo mísu nechce změnu systému a strčí raději vždy hlavu do písku .
5. PNZ jednotící program Sjednocenych voliču totiž právě tu transparentnost POŽADUJE na prvním místě ,aby si artikuly dali do svých nedostatečných bobkových listpry programu,ktere odmítají a budou vždy v nynějším systému jen prazdne sliby kdy chybí ,jakakoli odpovědnost nejen za blekauty,ale i záměrný hospodářský krach a zelený terorismus pirátských nedouku a teprve pak tam mohou dát jak vlastně sami chtějí pomoci svým voličum,kteří na příklad dodnes tvrdí,že pepu107 volili proto, že bude vypadat dobře na poštovních známkách a teď tu máme výsledek ,policejní asociální stát, brzy banánové republiky směřující ke generálské JUNTE a jen prušvh za průšvihem jako cíle vadné zvolené vlády po mohutném ohlupovani funkci GŘ televize,která nenažrane zvýšila lup koncesionářských poplatku za ten Maras co širi jako tlampač ODS systému předpotopního kapitalismu bez skrupulí ☠️🤩😭🐓!
NECHTE TO BYT SALATI.Puťka si UMI PORADIT SÁM V NEJHORŠICH SITUACICH A NENI TO ŽADNÉ OŘEZAVÁTKO MA SUROVINY,ZBRANě A IDEOLOGII MSK
?!
Zbožná přání ať se sesype jeho MSK budou patřit stále do světa špekulaci.Donik je naproti tomu v modulu záchrany dolaru a má plné ruce práce se z toho dostat,dokonce okouzlil našeho ptáka VRABLA,který se stále tady odmítá přidat do diskuse-
Ročník,odkopl prozatím dokonce i politbyro EU LEJNO a dívá se na londýnské kanceláře jak si teď ony poradí samy s tím zbrojením.
Rozdíl mezi myšlenkou pana HITLERA řešit zbrojením Inflaci,hyperinflaci (CBDC) a znova válkou je v tom,že neexistují prozatím zfanatizované davy ,tak jak jsme to viděli ve filmech s lesem hajlujících davu ve prospěch války toho Hitlera a k tomuto výsledku prozatím nestačí angažovat toho nového Goeblse naš GŘ televize,ono totiž poroste NAŠE svobodná televize a tak se máme na co těšit,zejména ve formě buď zrušení funkce GŘ tv nebo splnění požadavku rozdělení lupu koncesionářských poplatku fifty fifty , včas než kapitalisti zorganizují převrat pomocí naší generálské chunty ,což povede k uskutečnění Banánové republiky,když se budeme starat o jine a u nás bude pokračovat vadný režim policejního asociálního státu dále,. . .
Ten čert Puttler prý začal konečně řešit tu svou srrašlivou krizi znárodňováním majetku KOZY ,což mu přinese prý o 100 miliard 💰více než jeho 300 zablokovaných v Bruseli.
Víte o tom někdo více, pan GŘ televize to prý nechce dát na šklo a tak to nemužeme my voliči systému kapitalismu bez přivlastkú kolektivně odsoudit
?!
HDP není vhodným ukazatelem ani za normálních podmínek. Pokud například vzroste hluk a donutíte lidi utěsňovat obydlí proti hluku, tak vám vzroste HDP protože donutíte lidi utrácet, ale lidé jsou na tom hůře. Podobně pokud vyrábíte zbraně, může růst HDP, ale o tom jak se mají lidé to nevypovídá. Nicméně výroba zbraní je více řízená státem a může zajistit malou nezaměstnanost, a tak stabilizovat i ekonomiku v horších situacích. Rusko jako méně kapitalistická (ale nikoliv více socialistická) ekonomika není na růstu HDP tak závislé jako západní státy. Ty čísla by tedy byly daleko zajímavější u jednotlivých oborů zvlášť (zemědělství, strojírenství (bez vojenské výroby), chemický průmysl… a tak dále). Takhle toho článek vlastně moc neříká.
Největší země světa má HDP o něco menší něž Itálie.
Kdyby udrželi socialistické hospodářství, pravděpodobně by na tom byli lépe. Po pádu SSSR se téměř vše dostalo do rukou pár oligarchům. A nejsou jediní. Ukrajina a mnoho dalších je na tom podobně. Kapitalismus má sám o sobě sklon stát se oligarchií a při rychlé privatizaci ke které bylo mnoho států nabádáno je to ještě horší. I to co údajně zůstalo státní je řízeno spíše na oligarchickém principu, ale přece jen to mohlo být i horší. Rusko je příkladem totálně pokaženého přechodu ze socialismu na kapitalismus. Jakkoliv můžete nadávat na socialismus, tak dost států zažilo nejlepší období právě za něj. Ze zaostalého carského Ruska vytvořil soupeře nejsilnější a nejvyspělejší ekonomiky USA. I když ji nepředehnal, byl to úctyhodný výkon, o kterém si dnes může Rusko nechat jen zdát.
Socialismus v SSSR zanikl díky Gorbačovi, který byl přílišný idealista. Vožrala Jelcin dílo zkázy pak dokonal. Návrat socialisnu do Ruska (a možná SSR) zmůže jedinš človšk typu Lenina, a to bude dlouho trvat…..
Možná se pane PČ mýlíte ,
nový Lenin po kapitalismu bez skrupulí ,totiž už musí být mezi námi,ale co když ho možná brzdí pan D.S Vidle pomocí cenzury své NULY ,který se odmítá dat vyfotit přes nohy,bo by se prý mohlo zjistit ,že má na jedné noze kopyto a je docela možné ,že od Satanistu dostal úkol pro toho pana D.S Vidláka tvoit brzdu a tak mu tam dělá zlomyslnym zpusobem cestu do kopce?!
HANBA🔔🐿️💥🍒
Nový Lenin mezi námi ještě není, ale nový Hitler asi ano.
Nový Lenin, nový Hitler. To jsou mi tedy novoty!
Budou další…..
Komentáře jsou uzavřeny.