Na návrh ministerstva průmyslu a obchodu vláda schválila návrh zákona o mistrovské zkoušce. Nová legislativa má zavést jednotný a celostátně uznávaný systém mistrovských zkoušek, který umožní zkušeným řemeslníkům získat oficiální potvrzení jejich vysoké odbornosti a praxe. Cílem je posílit prestiž řemeslných profesí, podpořit kvalitu služeb i motivovat mladou generaci ke studiu technických a řemeslných oborů.
»Řemeslníci čekali na mistrovskou zkoušku téměř dvacet let. Už v roce 2021 jsme po náročných diskusích s cechy, komorami a profesními spolky připravili model, který navazuje na tradici mistrů řemesel a bude dobrovolnou známkou nejvyšší kvality. Slíbil jsem, že ho dotáhneme, a dnes vláda návrh schválila. Děkuji téměř padesáti profesním spolkům, cechům a komorám za spolupráci. Je to další splněný úkol a konkrétní krok k tomu, aby řemeslo mělo prestiž, kterou si zaslouží,« řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Zavedení mistrovské zkoušky a udělení mistrovského listu má řemeslníkům s víceletou praxí umožnit oficiální potvrzení jejich odbornosti. Zároveň má také zvýšit důvěru zákazníků, kteří budou mít jistotu vysoké kvality provedené práce.
Mistrovská kvalifikace není jen symbolické ocenění zkušeností. Je to důležitý krok k tomu, aby se řemesla znovu stala atraktivní kariérní cestou pro mladé lidi. Potřebujeme posilovat technické kompetence, podporovat kvalitní odborníky a vytvářet prostředí, kde budou mít zkušení mistři prostor předávat své znalosti další generaci, uvedl úřad.
Systém mistrovských zkoušek bude ukotven při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, přičemž zkoušky mají být přístupné jak členům, tak nečlenům. Počítá se také se zapojením odborných škol a profesních společenství.
Součástí jsou i mechanismy pro řešení případného porušení pravidel při organizaci zkoušek. Samotné provedení mistrovské zkoušky může být navíc navázáno na reálnou zakázku, což umožní udržet náklady na minimální úrovni. Poplatek bude pokrývat pouze nezbytné administrativní a organizační výdaje.
Nový systém navazuje na tradici »Mistrů řemesel« a je inspirován modely ze zahraničí známými například z Německa a Rakouska, kde mistrovské zkoušky představují běžný standard odborné kvalifikace. (jw)
5 komentáře
V německém rádiu Deutschland Funk zrovna (02.06.2026 14:30) hlásili, že se v ČR v blízkosti Temelína a na dalších třech místech budou provádět sondovací vrty, kde by se tam na vždy mohl ukládat evropský jaderný odpad. To jsem se tedy zarazil, když jsem to slyšel.. Buď nějaká mocenská svině chce dostávat velké prachy, nebo to ta bruselská kráva Jourová jen tak domluvila, že čechům nevadí, když budou mít radioaktivně zamořenou podzemní vodu…
EU se odstřihla od ropy a plynu a na zelnou energii všichni nadávají. Jakž takž se shodli na jaderné energii. A společné úložiště je efektivnější než mnoho malých a lze na něm lépe dohlížet na bezpečnost a je možné vybrat geologicky nejstabilnější místo. Ale jak všichni začali chtít jadernou energii, tak úložiště nechce nikdo. Jenže pokud se EU neshodne na ničem, bude výsledek stále větší zdražování energií, na které lidé také budou nadávat. Jinak ty sondovací vrty se provádí po celé EU, nejen u nás. Naprostá většina lidí u nás vítala že EU bude podporovat jádro. Takže já zase nechápu, co vás zarazilo na tom, že se hledají místa na odpad. Mimochodem když fandíte Číně, jak to dělají tam? Ptají se lidí kdo chce mít u sebe úložiště jaderného odpadu? Čína je jedním z nejrychleji rostoucích jaderných trhů na světě a má zároveň největší objem jaderných elektráren ve výstavbě. Bylo by to možné, kdyby se dohadovali se zelenými aktivisty předvídajícími konec světa o tom, zda mohou někde udělat úložiště odpadu?
No, pokud se žáci nic moc nenaučí, tak to ta zkouška už moc nevytne a její obtížnost bude taková, aby ji udělalo dostatek lidí (jinak by to ty lidi spíše odradilo), takže o tom že to zvýší úroveň pochybuju. Prostě to bude funogvat tak, že žáci na konci něco udělají a dají o tom video na youtube, kde už je takových videí milion, budou se tím chlubit. Moc přínos v tom nevidím. Kdyby zlepšili výuku nebo dokázali lépe rozpoznat dobré a špatné učitele, tak by to pomohlo více. Jenže na to by někdo musel makat. Pár lidí ve vládě a jejich poradci dostanou za tenhle blábol odměny, nic ne nezmění nebo to bude ještě horší (žáci se půl roku nebudou učit, protože se budou muset připravovat na zkoušku, hlavně v hospodě. A za nějaký ten rok přijdou další lidé s tím, že lépe než zkouška bude lidi motivovat doktorandský diplom a začnou ho udělovat když si někdo zaváže tkaničky, ovšem bude na to muset udělat pět zkoušek a napsat o tom esej. Naše školství potřebuje kompletní reformu. Myslet si že něco změní zrušení nebo zavedení nějaké zkoušky je totální nesmysl. Ale hlavně že slavně vypracují pravidla zkoušek, ve kterých přijdou na překvapivou a převratnou věc, že při zkoušce ne nemá podvádět a přesně definují jakou může mít žák svačinu a kolik může mít mobilních telefonů či to, že mohou být použiti jen králíci, kteří mají čtyři nohy. Na to jsou naši odborníci dobří. Ale pár voličů na tuto skvělou reformu jistě chytí.
Asi to bude těžké, ale budiž!
Naopak, je to snadné, nic to nezmění a jde o tom dlouho „odborně“ žvanit. Proto se to dělá. Pravda, trvá to dlouho a museli statečně a odborně čekat, ale to je u nich u každého prdu. Návaznost na tradice je maximálně v tom, že kdysi byla zkouška a teď bude taky. Asi jako jako kdyby si někdo řekl, že kdysi budovali lidé hrady a on v tom bude pokračovat tím, že na pláží k sobě dá pět zrnek písku a bude tomu říkat hrad. Není to navazování na tradice, ale spíše jejich zesměšnění.
Komentáře jsou uzavřeny.