Nájemné roste, i tak je levnější než hypotéka

od redakce

Meziroční vývoj cen nájmů v 1. čtvrtletí 2026 ukazuje pokračující růst ve většině velkých měst, zejména u menších a modernějších bytů 1+kk, 2+kk a 3+kk. Nejvýraznější nárůsty cen nájmů pak zaznamenalo Brno a Ostrava. V Praze se nájemné meziročně zvýšilo přibližně o 4 až 11 % podle dispozice. Hodnota Indexu UlovDomov se v 1. čtvrtletí 2026 ve velkých městech pohybovala od 1,1 do 2,0. U bytů 3+kk v Praze a v Brně dosáhl index hodnoty 2,0. To znamená, že měsíční splátka hypotéky je zhruba 2krát vyšší než nájemné.

V Praze se nájmy u bytů 1+kk meziročně zvýšily o 11 % na 544 Kč za m², u 2+kk o 5 % na 434 Kč za m² a u 3+kk o 4 % na 388 Kč za m². V Brně vzrostly ceny u menších a středních bytů ještě výrazněji – například u 1+kk o 13 % na 461 Kč za m² a u 3+kk o 19 % na 320 Kč za m². V Ostravě je patrný silný růst zejména u modernějších dispozic 1+kk a 3+kk, kde ceny meziročně vzrostly až o 18, respektive 24 %.

Na základě cen za metr čtvereční lze modelový byt 2+kk o velikosti 55 m² v Praze aktuálně pronajmout za zhruba 23 900 korun. V Brně vychází stejná dispozice na zhruba 20 100 korun, v Ostravě přibližně 14 900 korun, v Olomouci 15 700 korun a v Plzni necelých 14 700 korun.

Hodnota Indexu UlovDomov (poměr měsíční splátky hypotéky vůči měsíční platbě nájmu) ukazuje, že vlastní bydlení financované hypotékou zůstává i v 1. čtvrtletí 2026 podstatně nákladnější než nájem. V Praze dosahuje index u modelového bytu 1+kk (30 m²) hodnoty 1,5, u 2+kk (55 m²) 1,8 a u 3+kk (80 m²) 2,0. To znamená, že měsíční splátka hypotéky vychází u menších a středních bytů zhruba o 50 až 100 procent dráže než tržní nájemné. V Brně se index u 1+kk pohybuje kolem 1,4, u 2+kk kolem 1,7 a u 3+kk dosahuje hodnoty 2,0, tedy obdobného rozdílu jako v Praze u větších bytů.

Nejblíže k sobě mají náklady na vlastní a nájemní bydlení v Ostravě, kde se index u 1+kk pohybuje kolem 1,1 a u 2+kk kolem 1,3. To znamená, že hypotéka je u těchto menších bytů zhruba o 10 až 30 procent dražší než nájem.

(jw)

Přečtěte si další články

13 komentáře

❌➗➕➖ 19/05/2026 - 21:04

Textová kopie z neČT24:
🇪🇺Konec hotovosti a anonymity: EU spouští systém totální kontroly

Od července 2027 budou v všech 27 zemích Evropské unie zakázány hotovostní platby nad 10 000 eur (nařízení EU 2024/1624).

Již od 3000 eur bude jakákoli transakce vyžadovat povinnou identifikaci osoby. Dělení plateb za účelem obejití limitu je zakázáno. Předávání hotovosti mezi rodinou nebo přáteli zůstává legální, dokud peníze nevstoupí do ekonomického oběhu (např. nákup bytu, auta, šperků nebo zlata).

Co dále zavádějí:
▪️ Kryptoměny — přísná kontrola. Od 1. července 2026 musí všechny kryptoplatformy získat licenci CASP. Aktivuje se pravidlo Travel Rule: každá transakce nad 1000 eur vyžaduje předání kompletních údajů o odesílateli i příjemci (jméno, adresa, datum narození).

▪️ Stablecoiny (jako USDT) budou buď zakázány, nebo výrazně omezeny.

▪️ Digitální euro: pilotní projekt v roce 2027, plné spuštění v roce 2029. Všechny operace budou kompletně sledovány Evropskou centrální bankou.

▪️ Internet také pod dohledem. V létě 2026 vstupuje v platnost iniciativa ProtectEU — VPN služby, které neuchovávají logy, budou zakázány. Šifrovaná komunikace bude procházet infrastrukturou umožňující kontrolu obsahu.

▪️Koncem roku 2026 bude v celé EU zavedena povinná unifikovaná digitální identifikace a ověření věku. Anonymita na internetu se stane prakticky nemožnou.

Vzniká tak jednotný systém kontroly, ve kterém jsou propojeny veškeré peněžní toky, kryptotransakce i digitální aktivita občanů.

To už není konspirační teorie — jsou to oficiální nařízení EU.

❓Připraveni na novou evropskou „světlou budoucnost“?

Sledujte @neCT24 | 42TČen

SV SLOVO VOLIČÚ 20/05/2026 - 05:20

Prasečíny EK teflon LEJNO EU budou,pokračovat.Domorodci ohlupeni GŘ televize budou svému systému **SATANISMUS ** dále freneticky tleskat.
?!
Komunisté se radují jen z významu 1.MAJE a hltájí informace o nebožtíkovi Epštajnovi,ktery zneužíval holčičky což by je nemělo zajímat,je to totiž věc USA trestních služeb a ty pochopitelně nepujdou proti svým darebákum,neboť jsou sami zločinci a to je tak cele. .

pukavec 20/05/2026 - 05:43

Konec hotovosti a anonymity: EU spouští systém totální kontroly
– Vzhledem k rostoucím podvodům a krácení daní je to potřeba. Normálním lidem je jedno, že někdo ví, kolik si koupili rohlíků, a navíc u běžných lidí to nikdo zkoumat nebude.
– – –
Kryptoměny — přísná kontrola.
– A kdo se tomu diví? Používají to zločinci a spekulanti, tedy skupiny lidí, které je nutné kontrolovat.
– – –
– Internet také pod dohledem. – dobře, zde možná částečně souhlasím, pořád ale platí, že vámi propagovaná Čína má pravidla ve všech bodech které uvádíte mnohem přísnější než EU a že to jak posbírané informace využívá je diskutabilnější než v EU
– – –
To už není konspirační teorie — jsou to oficiální nařízení EU.
– To že se něco bude sledovat možná není konspirace, ale to, že se to bude zneužívat už konspirace je. Sledování něčeho může být v mnoha směrech užitečné.
– – –
Připraveni na novou evropskou „světlou budoucnost“?
– Myslím že téměř nikdo skvělou budoucnost nečeká, ale kde je to lepší? Nechci nezaměstnanost a příšerné pracovní podmínky jako v Číně nebo zadlužení a opět špatné pracovní podmínky (i když lepší než v Číně) jako v USA. Faktem je, že do háje jdou všichni a to nikoliv z důvodů které uvádíte, ale prostě proto, že kapitalismus selhává a nedokáže dobře koordinovat toky peněz, které koncentruje u pár nejbohatších, kteří pak ovlivňují i politiku. A možná právě sledován finančních toků v budoucnu pomůže k tomu, aby byly navrženy potřebné změny. Nemůžete změnit to, co nedokážete ani sledovat.

SV SLOVO VOLIČÚ 20/05/2026 - 06:19

Pane PUKAVEC ,domníváme se ,že nevidíte,že tzv svoboda se salámovou metodou mění na obrovský koncentračni tabor
?!
Dostanete číslo podobně jako v KZ a budete pod úplnou kontrolou,kterou sám chcete.Koupite li více rohlíku můžete dostat brzy vyrozumění,že spotřebujete u VŠEHO více než kýmsi z politbyra EK LEJNO je dovoleno a bude vám zkrácen příděl jako v SS koncentráku a brzy budete muset nastoupit k selekci . .
My si tu nemyslíme ,že toto je Svoboda,ale to je postupně vítězství satanismu a blížícího,se fašismu .
Proto navrhujeme změnu tohoto systému ještě včas i když jste proti i pozor je to i ve vašem zájmu,no ni?

❌➗➕➖ 20/05/2026 - 09:11

Mě je celkem jedno jak jste rozumný a co si myslíte. Ale trochu se bavím, když se něco, nebo někdo vývojově vybarví. Takže je mi pak i jasné kam to všechno míří a jak ten náš totalitní režim skončí, protože takové diktátorské omezovací zásahy do svodody lidí jenom zvyšuje tempo rozkladu a toho občanského odporu. Takže se ekonomický a společenský život prakticky úplně zastaví. (což už i dnes tu převažuje úpadek, stagnace a inflace). O proti vývoji v Číně a v Rusku, kde už dnes zápaďáci úplně ztratili tempo, suroviny, energii a zvyšuje se pokroková zaostalost. Takže v posledním důsledku se prostě ani nedá přehlížet, že USraelský diktátoři už provádí válečné omezování obyvatelstva a provoz totalitní kontroly každého, aby jim vůbec nikdo neunikl, až začnou válku s Ruskem a budou nám pak diktovat co pro ně budeme muset válečně dělat. Což je pak už i jasný konec a začne to velké vraždění…❌➗➕➖

SV SLOVO VOLIČÚ 19/05/2026 - 16:32

JAK VOLIČI TAK JEJICH ZASTUPITELE NECHAPOU,ZE RUST VÝDAJU SOUVISI S BRUTALOKAPITALISMEM ODS TUNELDEDKA
?!
Tento druh předpotopního kapitalismu bez přivlastkú z AMERU zničí VŠECHNY svoje voliče a oni si dodnes myslí,že to tak musí být a nenaučili se doposud odporovat a žadat po tzv zastupitelich. změnu vadného, systému.
Zhroucení strany KSČM ,která je očividně špatně řízená a funkcionáři už nikoho zastupovat nechtějí tomu napomáhá.
V tomto asocialnim systému je totiž dovoleno rabování všeho. Kritizovat ho do morku kosti tím pismakem Vidlačiskem je vlastně vychvalování dosahovaných cilu systému tj opakujeme asociálního ničení republiky a zvláště tomu tleskajicich voliču zcenzurovanych tamním ADOLFEM představitelem tohoto vadného,systému určeného pro ohlupené kyvaly ,domorodce ,které postihne lhaním GŘ televize a tento bezmantinelovy systém zla ODS a podsvinčat řízených prý těmi **pravými*** neomarxisty ,kteří si říkají PIRATI.Tito zločinci chtějí jedno zničení demokracie vládou menšiny křiklounu ,kteří brzy zboří vše bez jakýchkoli skrupulí,mají totiž zločin už ve svém názvu. .
Upozorňujeme pravidelně na pohledy z AMERU od člena SV Davida Drobika a je to jakoby jsme házeli hrách na betonovou stěnu.
Nakonec to,dopadne tak jako v USA,kdy **bydlení v krabici*** bude stát 1200 dolaru měsíčně jako odměna blbečkum kývalum ,kteří nechápou,že muže být brzy pro ně normální bydlení třeba i v kanalizaci.

koma 19/05/2026 - 09:43

Pokud platíte hypotéku, zbyde vám po jejím splacení dům či byt. Takže je logické, že je hypotéka dražší. Spíše by tedy bylo na článek, kdyby to bylo opačně. Pokud jde o články o bydlení, je spíše otázkou proč ve většině jiných zemích je bydlení dostupnější než u nás a proč komunisté dokázali stavět byty a celá sídliště efektněji než se to dělá dnes, a to i přes to, že nedováželi levné zahraniční zaměstnance a suroviny. A také si neškodí připomenout, že Havel a další nadávali na komunistické králikárny a slibovali luxusní bydlení, zatímco dnes většina lidí nedokáže zaplatit ani tu komunistickou „králíkárnu“. No prostě se máme dobře, jak je nám stále vysvětlováno.

❌➗➕➖ 19/05/2026 - 09:39

Dokud nebudou Češi pánem vlastí měny, tak se nic nemůže změnit na lepší české životní poměry. Velmi dobrý článek o české peněžní suverenitě: https://42tcen.com/entry/koruna-neni-pouhym-symbolem-umoznuje-suverenni-menovou-politiku-kovarova-k-ustavnimu-navrhu

pukavec 19/05/2026 - 10:56

Nějak nechápu, proč ten odkaz dáváte právě sem. Ten článek není o tom, že chtějí něco změnit, ale naopak o tom, že mají věci zůstat tak jak jsou a chtějí dát do ústavy, že se něco měnit nesmí. Konkrétně že se nemá přecházet na digitálně měnu ale že je podle článku nutné zachovat papírovou měnu. Nicméně článek argumentuje ta takové úrovni, že by tytéž argumenty šli použít ke zrušení papírové měny a návratu k platbě drahými kovy a nejlépe k barteru. S bydlením to v podstatě nesouvisí, pokud zrovna nepovažujete za nutné kupovat bydlení za hotové peníze – hezky miliony do kufříku a hurá na nákup!
– – –
Navíc protože zrovna vy jste zdejší největší propagátor Číny bych vás rád upozornil, že Čína vyvíjí a v některých městech už i testuje několik způsobů jak klasické měny nahradit digitálními a hotovost maximálně omezit nebo zrušit.
– – –
Rovněž bych vás rád upozornil na to, že právě to aby lidé měli měnu pod kontrolou je účelem digitalizace a zrušení hotovosti. Pokud existuje hotovost, nikdo ji pod dohledem logicky mít nemůže, což usnadňuje korupci a daňové úniky. Ono je hezké si říkat, že když mát peníze pod polštářem, jste nezávislý. Jenže vy díky tomu musíte také financovat mnoho podvodníků, kteří jsou daleko aktuálnější a větší hrozba než možné zhroucení platebního systému nebo potenciální možnost zneužití (která je v té Číně daleko větší než u nás).

❌➗➕➖ 19/05/2026 - 18:18

Úplně vám uniká, že se zde bavíme o penežní suverenitě, kterou česká USraelská kolonie bohužel nemá a v tomto smyslu je i ten můj zalinkovaný článek, že ta cizinecká koloniální digitalizace je ještě hlubší ztráta české „svobody“ a že česká měna a občané musí být proti tomu chráněni. O proti Číně, která je naprosto svobodný a suverenní stát, je vlastní čínská digitalizace společensky velmi prospěšná..

pukavec 20/05/2026 - 05:28

Ano, pokud něco takového platí, tak mi to uniká. Vámi uvedený článek ani vy to nedokáže vysvětlit, takže alespoň mě se to jeví jen jako váš blud. Nic jste nevysvětlil, jen pořád opakujete, že něco je nebezpečné. I kdyby jste to opakoval stokrát, k tomu aby to někoho kdo rozumně uvažuje přesvědčilo to nestačí.

SV SLOVO VOLIČÚ 20/05/2026 - 14:00

PUKAVČE VADNY SYSTEM ODS KRADE DVE TRETINY PRIJMU VSECH VOLIČU A JEHO AUTOR JE PRESIDENT TUNELDEDEK
?!
Nikdo ze **zástupců**voliču,kteří se dělají hloupi to prý neví JAK a nedokáže to vysvětlit .
Vykradeny už byly gigantické majetky,které patřily nám lidu a rabování bude pokračovat přesto,že to všichni voliči dobře ví snad kromě vás.
Přejeme vám jako členovi SV brzkou štastnou cestu do pro vás neviditelného pekla Satanistu tj Kapitalismu bez přivlastkú ve kterém žijete a tvrdíte ,že prý nevíte co to je a ještě bude. .no ni?

pukavec 21/05/2026 - 05:44

Určitě máte hodně členů, když jim přejete tak krásně věci. Jinak já nevyvracím to, že žijeme ve zlodějském systému, ale pouze to, boj boj za hotovostní měnu může něco vyřešit. Nejsem zastáncem kapitalismu a nikdy jsem zde nic takového nepsal. Naopak vy jste zde psal něco o tom, že chcete kapitalismus po vzoru Německa a takové věci, protože jste nebyl schopný vysvětlit, jak by měl váš systém fungovat. Když mě posíláte do pekla Satanismu, kam bych vás tak poslal já? Po přečtení více vašich příspěvků mě napadá, že do psychiatrické léčebny, podobně jako všechny, kteří jsou ve spolku SV dobrovolně. A jako členovi spolku na podporu gayů a lesbiček vám přeji, ať dojdete maximálního uspokojení. Jako členovi Institutu Václava Klause vám pak přeji, ať vám jeho politika přináší radost.

Komentáře jsou uzavřeny.