Právě na Svátek práce, který je levici vlastní a byl zrozen z odvěkých bitev a obětí vykořisťovaných vrstev, se v panelové besedě setkali v Praze na Novotného lávce reprezentanti tří levicových stran – v abecedním řazení předseda SOCDEM Jiří Nedvěd, člen předsednictva hnutí STAČILO! Vítek Prokop a člen ÚV KSČM Roman Roun.
První máj shodně vnímají jako svátek práce se všemi historií prověřenými atributy, jako jsou boj za důstojné podmínky pracujících, za mír. Také jako příležitost pro levicově smýšlející vhodně vnášet do společnosti závažná aktuální témata, »vyjít do ulic« (Prokop), či jako připomínka kapitalistického »úspěchu«, kdy jsou lidé zadlužováni, a tím pádem se bojí; strach je nástroj ovládání (Roun). Proto jsou tu levicové strany, aby za práva pracujících bojovaly. Je čas na návrat levice do Sněmovny, uvedl Roun. První máj je tradice, abychom věděli, odkud moderní levice vzešla, a jedna z posledních připomínek levice a socialistického hnutí u nás (Nedvěd). Vždy, když pravicové strany přemýšlejí o případné redukci počtu dnů pracovního klidu, na mysl jim přichází právě Svátek práce. A ten musí levice uhájit. Je na ní, aby vysvětlovala soudobé problémy a jejich pozadí. »Obnova levice přijde jenom zdola,« je přesvědčen Prokop.
Koho chtějí tyto levicové strany zastupovat? Podle Prokopa všechny skupiny obyvatel, lidi práce, samoživitele, mladé lidi, seniory ad., přičemž je nutné přistupovat ke každé skupině specificky. Volby bohužel vyhrává marketink. Levice zaspala dobu, rezignovala na základní étos – proměnu společnosti, domnívá se Nedvěd s tím, že toto zaspání otevřelo dveře politikům typu Andreje Babiše.
Je nutné jít k obyčejným lidem, porozumět tomu, co je levice a pravice a nebát se útoků, míní Prokop. Roun poukázal na to, že voliči si myslí, že hnutí ANO je levicové, přitom Babiš ve vládě spolupracuje s pravicí SPD a Motoristy. »Bohužel lidem dojde velmi pozdě, že Andrej Babiš žádnou levicovou politiku dělat nebude.« Bez skutečné levice v PS nelze prosazovat levicovou legislativu. Cestou, jak vysvětlovat podstatu levicové politiky a její cíle, jsou stále více sociální sítě, míní Roun.
Antikomunismus likviduje dialog
Nedvěd, Prokop i Roun byli lídry krajských kandidátních listin hnutí STAČILO! do sněmovních voleb 2025, proto v debatě rozebrali důvody neúspěchu této kandidátky. Prokop neočekával tak mohutnou antikomunistickou kampaň přecházející do hysterie, zvláště v závěru, která rezonovala zejména u mladé generace. »Nedokázali jsme prodat pozitivní vizi, byla velmi slabá koordinace mezi kraji,« posteskl si, že »antikomunismus zažraný do společnosti likviduje dialog, který by měl být základem demokratické společnosti«. Postrádal také mobilizaci voličů v závěru kampaně a shledal nedodělky v některých částech volebního programu.
Nedvěd se obává, že jakékoli spojenectví tohoto typu, které bude v budoucnosti případně navazováno, bude náchylné ke stejným problémům. Hlavní potíž viděl v nesourodosti volebního uskupení Stačilo! a překotné tvorbě programu. Chybovala i jeho strana, neboť SOCDEM přiskočila na jaře 2025 už »do jedoucího vlaku«, aniž by byl prostor pro větší debatu.
Roun potvrdil, že také nezažil tak agresivní antikomunistickou kampaň, jako byla ta před sněmovními volbami 2025, kdy šlo i o osobní útoky a pronásledování. »V závěru se proti nám postavily všechny politické strany…«, a připomněl Babiše, jenž veřejně deklaroval, že »‘s komunisty‘ nikdy nebude spolupracovat«. Problémem byl nedostatek silných osobností, jež by se mohly profilovat po boku superlídryně Kateřiny Konečné. Ale připomněl i pozitivní stránky, kdy se širší spojenectví levicových a vlasteneckých sil osvědčilo ve volbách do krajských zastupitelstev a europarlamentu. Na úspěch z těchto typů voleb lze navázat, je přesvědčen zastánce široké levicové spolupráce Roun.
Nadějí komunální volby
Nedvěd připustil, že část členů SOCDEM i část KSČM si vzájemně odradily voliče. Na spojenectví je třeba čas, ovšem je naděje, že si formu spolupráce tyto levicové subjekty vyzkoušejí v komunálních volbách 2026. Tak ostatně odpověděli všichni panelisté, kteří stojí ve vedení svých stran, na otázku Naší pravdy. Organizační struktury SOCDEM, KSČM a STAČILO! v městech a obcích mají volnost v rozhodování o komunální kandidátní listině. Nedvěd je pro rovné partnerství.
Podle Rouna je společná kandidatura do komunálních voleb možná i s dalšími subjekty, nikoli jen levicovými. Prokop uzavřel, že hnutí STAČILO! nabízí i nadále svou sjednocující platformu, a vyzval ke společnému levicovému či občanskému kandidátovi do prezidentských voleb.
Debatu pořádal spolek Vize moderní společnosti, moderoval Martin Brožek.
(mh)
8 komentáře
NADPIS CLANKU V PREKLADU ZNAMENÁ,ŽE FUNKCIONARI UZ NEJSOU SCHOPNI VUBEC NIČEHO A CEKAJI NA GODOTA
?!
Utesšuji se pohádkou ,že **zdola **přijde někdo neznámý z Iidu a vše za ně ,kteří sedí neschopné a pohodlné v křeslech za ne vyřeší. Oni mu budou stát jako doposud metodou CHUCPE v cestě a všemi silami brzdit co se dá a to prý má být levice?
Bezhlavá KSČM plná funkcionářu,kteří se prokazují nicneděláním konečně dosáhli svého snu stát se dobře penězi saturovanymi buržousty,kteří se tady prý chtějí vyhnout diskusi o budoucnosti a opravdu dopředném postupu tím ,že svou předsedkyní KACENKU obrátili na zádíčka a ona se stala naprosto mrtvou želvičkou ,která srdceryvné křičí hlasem pily řezající sklo ,že republikoví domorodci mají nízké platy a dělá se hloupá,že neví čím to je.
Chápe ona ,že tímto nářkem podporuje cíle ODS a podsvinčat s jejich systémem předpotopního kapitalismu bez přivlastkú ,tedy skrupulí a jakýchkoli mantinelu?
Svět už hledá jiné systémy Moskva MSK a Čína Státní kapitalismus.Proc bychom my nemohli mit KSP tj Kapitalismus s přívlastky,ktery mají dávno sousedé a právě jim to přináší Nemecke platy a nám ***vítězum**války desítky let škodí o dvě třetiny nižšii příjmy ,proto je nutná ZMEHA a pak se uvidí dál.
Na co máme vlastně ty tzv zastupitele ,kteří odmítají zastupovat lid a své tzv **Sjednocení*** prezentují jako BOBRIKA mlčení a zákazem diskuse i zde na nejpokrokovější platformě republiky .
CO tO MA BYT ZA BORDEL ,CO💥🔔🍒🔔?
TŘI PŘEDSTAVITELÉ LEVICE SPOJENI ŽELEZNÝM SVORNIKEM VE SKUTECNOSTI PODPORY ODS TUNELDEDKA
?!
Jsou vlastně obklíčení systémem KAPITALISMU bez přivlastkú ODS,který je pobije jako mouchy.Delaji se hloupi,že prý to nevědí.
1.
Pan Roun je prý mluvčí KSČM.Kdyz se ho NAŠI chtěli zeptat jak dál odpovedel
**CO PO ME VLASTNE CHCETE***a třiskl s telefonem.Je jasné,že KSČM je bez programu jak dál a nemá ani mluvčiho!
2.
Vítek Prokop se **vyznamenal** článkem o nebožtíkovi Epštajnovi namísto ,aby mladým vysvětlil rozdíl mezi kapitalismem bez přivlastkú ODS a chybějícím systemem kapitalismu s přívlastky,Tak ukazuje,že mu na penězích,které stále více a více mladým pracujícím a nepracujícím chybí jakoby nezáleželo.
3.
Treti CHUCPISTA socialista MEDVED oslavuje ODS TUNELDEDKA a jeho systém zářicimi zadními červenými světly a nedostatečným programem STACILO ,kdy pan řezník odkopal jakoukoli pomoc SV pomocí svého cenzora a pacholka systému ADOLFA a jede dál,prý zakládá novou víru ViERU projektem SYPKA a program nikde,NO ni???
TUN
Obnova levice nepřijde zdola. Obnova levice nepřijde vůbec. Bolševik i nadále zůstane zcela mimo hru. Smiřte se s tím, soudruzi.
Globální obnova levice už nezadržitelně přichází z Číny, kde nepřipouští a netrpí žádné židovské parchany jako je žid Soros, nebo Larry Fink, Rotšildové, nebo ta Zelenská ukrajinská židosvině a další.. Konečně se i Rusko v Iránu poučilo, že je potřeba izraelský židofašisty zase pořádně vyhubit, jako to Irán už bezva začal a je dobrá naděje,že se i Turecko brzo připojí…
Věděl jsem, že jsou komunisti dementní hlavy, ale míra idiocie autora protižidovského příspěvku je zarážející. Jako vystřiženo z Mein Kampfu.
Řekl bych, že mnohem lepší je kniha Henry Forda „Mezinárodní žid“..
Já zase nevidím, že by přišla obnova pravice, která měla přijít po pádu socialismu. Rostou dluhy a nejistota, populace je nahrazována dovozem levnější pracovní síly ze zahraničí, často méně kvalitní. Ano, uznávám, že obnova levice je problematická, ale obnova pravice je nemožná. A jestli ta obnova přijde z vrchu nebo zespodu, to dnes vědět nemůžeme. Jinak ale nesouhlasím ani s tím, že vám někdo oponuje Čínou, která je zatím více pravicová než EU nebo USA. Bohužel má ale také více problémů, i přes určitou dynamiku, kterou se rozvojové země většinou vyznačují než dosáhnout nějakého ustáleného bodu ve vývoji. Dále si dovolím upozornit, že soudit komunisty podle pár lidí v diskusi je nesmysl. Kdybych já soudil zastánce kapitalismu jen podle vás, také by nedopadli nejlépe, protože obvykle místo argumentů jen nadáváte.
Bez levice ? To je pak jen „démoška“…
Komentáře jsou uzavřeny.