Peticí proti odstranění sochy rudoarmějce se musí zabývat zastupitelé

od redakce

Zatímco iniciativa pro odstranění sochy Rudoarmějce v Jiráskových sadech sesbírala od občanů Litoměřic jen několik desítek podpisů během celého loňského roku, petici proti odstranění podepsalo několik set občanů už během prvního měsíce. A sbírají se dál.

To bylo pochopitelně i tématem nedávných oslav Dne vítězství. Během nich mimo jiné vystoupil i člen petičního výboru a kandidát do Evropského parlamentu za STAČILO! Lukáš Pařízek, jenž mluvil hlavně o pietě ke všem mrtvým spojeneckým vojákům a jejich odkazu, který litoměřická socha symbolizuje. »Vypráví příběh hrdinů ze spojeneckých vojsk, co mnohdy podstoupili oběť nejvyšší, aby jejich šiky v květnu 1945 slavně na hlavu porazily vojska nacistického Německa a jeho podporovatelů a tím přinesly svobodu a mír do jím okupovaných a porobených zemí. Ten slavný příběh je dnes překrucován. Z agresora je vytvořena oběť. Z oběti je náhle agresor. A z osvoboditele se náhle stává okupant,« pronesl Pařízek a pokračoval: »Tato socha je silný symbol a dodnes budí emoce. Dokonce takové, že rozděluje společnost na ty, kteří ji chtějí odstranit ze současného místa, a na ty, kteří ji chtějí ponechat a bránit tam, kde je nyní. Já patřím do té druhé skupiny. Proto jsem inicioval vznik petice a iniciativy proti odstranění sochy ´Litoměřice Jinak´«. Více o ní na litomerice-jinak2.webnode.cz. Pařízek také uvedl, že petiční iniciativa za záchranu sochy již sesbírala dostatečný počet podpisů, který je nutný pro projednání v rámci městského zastupitelstva.

Přesto sběr podpisů probíhá dál. K petičnímu výboru se postupně přidávají další občané, kteří nesouhlasí s odstraněním sochy. Jedním z nich je i zastupitel města Josef Čech, v jehož trafice na náměstí u autobusové zastávky je možné petici také podepsat. Jeho kolega z městského zastupitelstva Ilja Baudyš také u sochy promluvil. »Nepřipustíme přepisování historie a snižování zásluh Rudé armády při likvidaci nacismu v Evropě. Sovětský svaz měl naprosto rozhodující zásluhu na porážce nacistického Německa. Vojáci Rudé armády zmařili plán na likvidaci Slovanů, včetně genocidy českého národa, a draze za naši svobodu zaplatili. Pokud by nebylo Rudé armády, dnes bychom nežili. Je mravní bídou, nevážit si jejích obětí, plivat na památku našich osvoboditelů, likvidovat pomníky,« zaznělo v jeho vystoupení.

O osudu sochy bude rozhodovat červnové zastupitelstvo.

(jar)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.