Plýtváme potravinami. Omezit to má nová platforma

od redakce

Stále se zvyšující plýtvání potravinami je ekonomický, ekologický i etický problém. Až jedna třetina vyrobených potravin se v ČR vyhazuje! Řešit tento problém se snaží nový celostátní spolek Food Waste Institut (FWI – Institut potravinářského odpadu) se sídlem na Mendelově univerzitě v Brně.

Sloužit má jako platforma k propojení úspěšných i neúspěšných aktivit desítek organizací s podobným zaměřením na všech úrovních potravinového řetězce. Umožní jim společně pracovat na útlumu plýtvání s potravinami.

Na 1 obyvatele ČR připadá ročně 50-80 kg potravin, které putují do koše. Až jedna třetina vyrobených potravin se vyhodí.

Platforma, o jejímž vzniku informovala Lea Kubíčková z Ústavu marketingu a obchodu Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity, má sloužit jako společný zdroj komplexních a aktuálních dat, analýz a zpráv, které pomáhají porozumět, proč se zrovna takto domácnosti chovají – tedy že plýtvají. Na jednoho obyvatele České republiky připadá ročně mezi 50 až 80 kilogramy potravin, které putují do koše, poznamenal jeden ze zakladatelů institutu FWI, ředitel Potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj Pavel Kosorin.

Jihomoravský kraj přispěl na projekt 150 000 Kč na zajištění webové stránky, do které již začínají přispívat zástupci všech zainteresovaných subjektů – těch, jež mají vliv na výrobu potravinových surovin, jejich zpracování v potravinářském průmyslu, na jejich prodej a co nejhospodárnější spotřebu. Platforma slibuje konkrétní měřitelné výsledky propojením výzkumu, inovací a praxe, což je nezbytné pro dosažení dlouhodobých změn a udržitelnosti systému hospodaření s potravinami. Plánuje pořádat besedy a osvětové akce. Ve své snaze se chce zaměřit zejména na mladé lidi, a to prostřednictvím sociálních sítí, neboť tato generace se nedívá na televizi a neposlouchá rozhlasové stanice.

WFI na rozdíl od četných podobných organizací, jež jsou založeny spíše na dobrovolnické aktivitě, vystupuje na profesionálním základě.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.