Potvrzena příčina španělského blackoutu: Ne kyberútok, ale »občasné zdroje«

od redakce

V pondělí 28. dubna španělská vláda vyhlásila výjimečný stav. Přestala totiž proudit klíčová komodita – elektřina. Rychlé zdůvodnění politiků obvinilo »zvláštní meteorologické jevy«. Španělská meteorologická agentura AEMET však později uvedla, že nepozorovala žádné »neobvyklé meteorologické ani atmosférické jevy« a na jejích meteorologických stanicích nebyly zaznamenány žádné náhlé změny teploty.

Zatímco se život většiny obyvatel poloostrova začal následujícího dne vracet do normálu, úřady dosud neposkytly konkrétní vysvětlení, proč země s 49 miliony obyvatel zaznamenala během pouhýcch pěti sekund ztrátu 15 gigawattů – což odpovídá 60 % její celostátní poptávky.

Propojit, či nepropojit?

Portugalské národní centrum pro kybernetickou bezpečnost potvrdilo, že neexistují žádné důkazy o tom, že by výpadek byl způsoben kybernetickým útokem. Teresa Ribera, výkonná místopředsedkyně Evropské komise, navíc odmítla možnost sabotáže. »Propojenější systém s více sítěmi je rozhodně klíčovým prvkem pro zamezení takovým incidentům
v budoucnu,« řekla. V minulosti však samotná propojovací vedení bývala zdrojem výpadků proudu. V roce 2005 způsobilo přetížení německé sítě výpadky proudu až v Portugalsku. »S tím, jak se národní sítě a základní služby stále více propojují a jsou digitálně řízeny, výrazně roste riziko, že jediná událost spustí rozsáhlé kaskádové efekty,« varoval Tony Hasek, generální ředitel společnosti Goldilock, která se zabývá kybernetickou bezpečností a specializuje se na ochranu kritické infrastruktury. A skutečně, do blackoutu s sebou Španělsko strhlo také Portugalsko, jehož elektrická síť je se sousední zemí propojená.

Co se stalo?

Španělské solární elektrárny s instalovaným výkonem 30 GW se s dubnovým silným slunečním svitem rozpálily na plný výkon a ještě jim napomohla síť větrných elektráren (31 GW). Proti tomu nebyla naprogramována spotřeba s očividně dosud nepo- třebným výkonem např. klimatizačních jednotek, a problém byl na světě. Operátor sítě prostě nedokázal včas dálkově odstavit pokud to vůbec šlo, solární a větrné zdroje produkující nad kapa- citou spotřeby, a tedy i sítě, která se tak následně zhroutila. Výsledkem bylo mj. dramatické a ve své podstatě havarijní úplné odstavení španělských jaderných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 7,12 GW (české mají výkon 4,4 GW), uvedl energetický expert Milan Smutný.

Španělsko a Portugalsko jsou v EU šampiony v oblasti zelené energie a těsně před zmíněným výpadkem získávaly přes 80 procent své elektřiny z obnovitelných zdrojů. Avšak čím více je v síti větrných a solárních elektráren, tím méně je síť stabilní, a tím obtížnější je zvládání poruch, uvedla nezávislá energetická konzultantka Kathryn Porterová. Podle ní je velmi pravděpodobné, že velké množství solárních panelů v soustavě vytvořilo podmínky pro rozsáhlý výpadek a značně zhoršilo situaci. Když je stabilita nízká, je mnohem těžší kontrolovat, co se děje. Hrozí kaskádový výpadek sítě, dodala.

Skutečně, společnost Red Eléctrica (REE) po předběžné analýze připsala blackout masivnímu výpadku proudu ve španělské elektrické soustavě na jihozápadě země. Ředitel provozních služeb REE Eduardo Prieto na tiskové konferenci popsal, že v pondělí v poledne systém fungoval stabilně a za bezpečných podmínek. Výpadek proudu byl způsoben »velmi silným kmitáním v elektrické síti,« uvedl. První »událost hrozící ztrátou výroby v jihozápadní oblasti španělského polo- ostrovního systému«, jejímž zdrojem byla pravděpodobně fotovoltaická energie, byla úspěšně překonána.

»O vteřinu a půl později« se situace opakovala, podmínky se »zhoršily« a za »tři a půl sekundy« se tyto podmínky staly »neslučitelnými« s udržením dodávek, došlo k odpojení »velmi vysokého kontingentu výroby z obnovitelných zdrojů«, masivnímu poklesu dodávek, odpojení od evropské soustavy a absolutní nule. Podle Prieta šlo o »dva oddělené incidenty a systém nebyl schopen přežít toto extrémní rušení, což mělo za následek nulové napětí.«

Co konkrétně způsobilo fatální ztrátu výkonu obnovitelných zdrojů, Prieto neuvedl. Zašlo sluníčko za mraky? Přestal foukat vítr? V každém případě je to varování před nekritickým spoléhá- ním na obnovitelné, občasné zdroje elektřiny.

(jw)

Přečtěte si další články

1 komentář

SV SLOVO VOLIČÚ 17/05/2025 - 18:31

KAPITALISMUS BEZ SKRUPULI PAMATUJE NA VŠECKO.
DOKONCE ANI STREJA PUŤKA NEMUSI NIC DELAT ! METODOU CHUCPE TJ SAMODESTRUKCI SE EU ZLIKVIDUJE SAMA.
El sítě nebyly vybudovány na nárazy občasné energie a když se zapojí občasné zdroje jde vše do kytek.Z dalších několika duvodu se jisti ,aby sebevražda byla na tvrdo.
Gryndyl,zbrojení podle vzoru HITLERČIKU ,nemoci,které Gates pošle na prý * zbytečně JEDLIKY*cenzura,aby jsme se jako voliči nemohli bránit rozmaširovanim těch ničemu,kteří chtějí být zvolení ,aniž by akceptovali a do svých bobkových listu zařadili požadavky voliču 5 PNZ a 4 BRNO BLAHYNKA.
Sám búh přesměruje elektřinu do pekla a námi zvolení Satanisté se tam v kotlích upečou na škvarky.
Budou muset trpět pekelné hice ,neboť čerti dostanou zaplaceny od nich CHUCPE tj. extra přesčasy.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.