Nelegální zaměstnávání, z něhož zaměstnavatelé neodvádějí daně, pojistné na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění a zaměstnanci dostávají neevidovanou mzdu, má kromě dopadu na samotné zaměstnance významný negativní dopad na příjmy státního rozpočtu. NKÚ zkontroloval, zda odpovědné orgány státní správy v letech 2019 až 2023 spolupracovaly a předávaly si informace tak, aby docházelo k doměření daně z příjmů fyzických osob, pojistného na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění z nelegálně vyplacených odměn.
Kontrola ukázala, že instituce si nepředávaly potřebné informace ve stanovených termínech, že zaměstnavatelům, kterým byla uložena pokuta za nelegální práci cizinců, nedoměřovaly úřady platby zákonných pojistných, dále že ministerstvo financí (MF) nežádalo o přeplatky pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaplatilo za nelegálně pracující uchazeče o zaměstnání, a že daňové kontroly, které provedla Finanční správa ČR na základě podnětů od kontrolních orgánů, měly nízký fiskální efekt.
Vzhledem k tomu, že poslední oficiální odhad rozsahu nelegální práce provedl tehdejší Výzkumný ústav práce a sociálních věcí už v roce 2014, udělal NKÚ vlastní odhad výpadku příjmů z daní a ze zákonných pojištění. Tento hrubý odhad ukázal, že stát za období let 2019 až 2022 mohl kvůli nelegálnímu zaměstnávání přijít v průměru o 92 mld. Kč (jedná se o průměr při uvažování minimální a průměrné mzdy).
Jde hlavně o cizince ze zemí mimo EU
Evropská komise publikovala v roce 2023 studii zabývající se odhady dopadů šedé ekonomiky a nehlášené práce v evropských zemích v letech 2017 a 2019. Pro Českou republiku byl odhadnut rozsah ztráty příjmů ze závislé činnosti v roce 2019 na téměř 89 mld. Kč (1,5 % HDP).
Z kontroly NKÚ vyplynulo, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ani Státní úřad inspekce práce (SÚIP) nedoměřovaly platby zákonných pojistných zaměstnavatelům, kterým byla uložena pokuta za nelegální práci cizinců bez platného oprávnění k pobytu na území České republiky. NKÚ zjistil, že z důvodu nedostatečného zavedení evropské sankční směrnice nebylo žádným zákonem upraveno, který z orgánů státní správy je kompetentní doměřit zaměstnavateli úhradu těchto pojistných.
SÚIP uložil v letech 2019 až 2023 v souvislosti s nelegálním zaměstnáváním celkem 2450 pokut v celkové výši 740 mil. Kč. Celkem provedly orgány inspekce práce a celní orgány 35 561 kontrol se zaměřením na nelegální zaměstnávání. Při těchto kontrolách pracovníci inspekce práce zjistili 16 109 nelegálně zaměstnaných osob, z nichž cizinci mimo EU tvořili téměř 80 %.
Apatické úřady
Kontrola dále ukázala, že MF nežádalo o přeplatky pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaplatilo (v rámci plateb za státní pojištěnce) za nelegálně pracující uchazeče o zaměstnání. Nedisponovalo ani údajem o počtu pojištěnců, za které hradí pojistné stát a u kterých bylo zároveň zjištěno, že vykonávali nelegální práci. To NKÚ kritizoval už při kontrole v roce 2018. Od té doby MF neprovedlo analýzu, jak významný je dopad nevracení neoprávněně uhrazeného zdravotního pojištění na státní rozpočet.
Co se týče daňových kontrol, NKÚ zjistil, že kontroly Finanční správy ČR, které byly provedeny na základě podnětů od SÚIP a Generálního ředitelství cel, měly v letech 2021 až 2023 nízký fiskální efekt – jeden milion korun. Finanční správa v uvedených letech provedla v oblasti nelegálního zaměstnávání celkem 21 daňových kontrol.
Jiří WERTZ
FOTO – archiv
5 komentáře
Občané jsou sice přírodně národními příslušníky, ale určitě nejsou majetkem státu a ani nejsou pohodlnými podřadnými otroky nějakého hnusného režimu a dosazené zločinecké vlády, která je očividně, všemožně a parazitně vykořisťuje. Taková vláda a občanský národ už nemají spolu vůbec nic společného. V Čechách to ani není nic nového a Čechům většinou vládla nějaká zlodějská sebranka. Čechům se ale zatím také vždy nějak povedlo dočasně získat národní svobodu, kde se velmi hluboce ukláním husitským bojovníkům a Rudé armádě. Současně už všude v Evropě probíhají tuhé asymetrické občanské války; v ČR proti té současné cizinecké koloniální okupaci. Principielně to znamená nedávat okupantům žádný pracovní výkon a poslušnost, občansky je fyzicky izolovat a nesloužit jim; sabotovat a vytvářet čistě občanskou soudržnost a solidaritu. Také je nutné se ozbrojovat, připravovat se, a počítat i s pravděpodobným násilným vývojem. Abychom nedopadli jako Ukrajinci, kde si diktátor a židofašista Zelenský beztrestně nechá honit a chytat bezbranné muže a posílá je do války… Takto je už trochu pozdě, protože ještě před tím byla potřeba násilného občanského odporu. V podstatě se jedná o to, že ten režim někdy začně administrativně a personálně-fyzicky nutit/působit proti jednotlivým osobám, které pak opačně musí tyto fyzikálně známé a blízké režimové úředníky/hajzly/posluhy rychle povraždit. Nic víc a nic míň. Tak se to prostě dělá, a pak už ani neexistuje nějaká hloupá morálka a zastrašující zákony. Což by si občané měli včas uvědomit..amen
NAMISTO ZMENY SYSTEMU,KAPITALISMU BEZ PRIVLASTKU NA S PŘIVLASTKY TAK JAKO U SOUSEDU
JE TU PERSPEKTIVA TENTO VEPŘOVÝ SYSTEM DALŠIMI PODVODY POLITIKU NECHAT DÁLE U VESLA
?!
Namísto aby si voliči vynucovali na Velkém Bociaánovi 35 % prý vítězí voleb ,realizaci SVEHO návrhu 5 PNZ , Programu Národních Zájmu a potřeb chtějí mu znova ZDARMA odevzdat SVUJ hlas a nic z toho dyť nemá ani poř op a se od ní mmádný program ,jen toho svého aspenistu. .
Do zad voličum bodá cenzurou dokonce i jakýsi D.S,Vidlàk,který prý podepsal smlouvu s peklem Řižskeho tosvého cenzora ADOLFA NULY,který všude píše,že jen jemu je dlužen tzv „“laskavost“““ a to,že prý je předseda je prý jeho,práce a tak ho muže držet pod krkem cenzurou a nadále příjmy domorodcu držet o dvě třetiny níže než u sousedu a on bezmocně má
čumět ,jak se mu jeho Stačilo muže nyní nově pod kopyty soudu rozpadnout ,dokonce prý i po volbách na prach, aniž by Se došĺo ke změně nynějšího ODS rabijátskeho režimu zla,za kterou ON odmítá zabejčene bojovat.
Vůbec se nedivím, že šedé zaměstnávání cizinců kvete. Podíval jsem se na právní podmínky zaměstnání cizinců a je to byrokratická past. Neúměrně složitý proces v naší neúměrně pomalé byrokracii. Přičteme-li k tomu extrémní zdanění práce, jež dopadá na všechny zaměstnance bez výjimky, a současnou potřebu stále více lidí mít více než jedno zaměstnání (aby nechcípli hlady někde na ulici) dostaneme dostatečnou motivaci k zaměstnávání na černo.
Toto je jen kapička z černé ekonomiky- jak všem věšeli na hlavu bulíky jak tržní kapitalistický systém s „konkurencí“ /neexistuje, existuje vočůrávání jeden druhého/ vyřeší „šedivinu. Již nikdy tento systém…!
Občané jsou sice přírodně národními příslušníky, ale určitě nejsou majetkem státu a ani nejsou pohodlnými podřadnými otroky nějakého hnusného režimu a dosazené zločinecké vlády, která je očividně, všemožně a parazitně vykořisťuje. Taková vláda a občanský národ už nemají spolu vůbec nic společného. V Čechách to není nic nového a Čechům většinou vládla nějaká zlodějská sebranka. Čechům se ale zatím také vždy nějak povedlo dočasně získat národní svobodu, kde se velmi hluboce klaním husitským bojovníkům a Rudé armádě. Současně už všude v Evropě probíhají tuhé asymetrické občanské války; v ČR proti té současné cizinecké koloniální okupaci. Principielně to znamená nedávat okupantům žádný pracovní výkon a poslušnost, občansky je fyzicky izolovat a nesloužit jim; sabotovat a vytvářet čistě občanskou soudržnost a solidaritu. Také je nutné se ozbrojovat, připravovat, a počítat i s pravděpodobným násilným vývojem. Abychom nedopadli jako Ukrajinci, kde si diktátor a židofašista Zelenský beztrestně nechá honit a chytat bezbranné muže a posílat je do války… Pak je už trochu pozdě, protože ještě před tím byla potřeba násilného občanského odporu. V podstatě se jedná o to, že ten režim někdy začně administrativně a personálně-fyzicky nutit/působit proti jednotlivým osobám, které pak opačně musí tyto režimové hajzly rychle povraždit. Nic víc a nic míň. Tak se to prostě dělá, a pak už ani neexistuje nějaká hloupá morálka a zastrašující zákony. Což by si občané měli včas uvědomit..amen
Komentáře jsou uzavřeny.