Prahu zavalí traktory nespokojených zemědělců, kterým došla trpělivost s Fialovou vládou

od redakce

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – ASO a zástupci protestujících zemědělských podnikatelů informovali 13. února na tiskové konferenci, jak bude probíhat protestní akce zemědělců v pražských ulicích. Vše začne v pondělí 19. února, vyvrcholí ten den mítinkem na Malostranském náměstí a bude pokračovat do 22. února. Rozzlobení zemědělci přijedou s traktory, a pravděpodobně tak ochromí některé hlavní tepny. Důvodem je, že se cítí být »v úzkých« a postrádají u vlády i EU »zdravý selský rozum«.

»Dopravní situace bude velice složitá,« zdůraznil předseda ASO Bohumír Dufek a požádal Pražany a návštěvníky hlavního města o porozumění, neboť zemědělcům jde o změnu pohledu na zemědělství, o to, aby mohli za solidních podmínek zajišťovat výživu obyvatelstva, a to zdravými zemědělskými produkty. Jejich zemědělská činnost je ohrožena, potravinová soběstačnost klesla již jen na 50 procent (a každý měsíc klesá!), pětikoaliční kabinet Petra Fialy s nimi dlouhodobě nejedná a ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) není podle nich odborně na výši.

Příjezd motorizovaných zemědělců do Prahy proběhne v pondělí 19. února v dopoledních hodinách z různých směrů, od 15 do cca 17 hodin se na Malostranském náměstí uskuteční protestní shromáždění, na které jsou zváni občané. Ten samý den protestující zemědělci předají resortnímu ministrovi dopis, v němž budou důrazně žádat o odstoupení České republiky od projektu Green Dealu, neboť »je proti zdraví lidí a životnímu prostředí«.

Soběstačnost jde »do kytek«

»Dopracovali jsme se k tomu, že máme nejnižší podpory z celé EU,« informoval Zdeněk Jandejsek, majitel skupiny zemědělských podniků a někdejší šéf Agrární komory ČR. Všechny ekonomické parametry podnikajících zemědělců se u nás zhoršují, zvyšují se nájmy, daně z pozemků, snižují se národní dotace, a to o 40 procent. Letošní podpora od státu zemědělcům bude činit již jen 2,5 mld. Kč, a stále se snižuje, uvedl na tiskovce.

Stav dotací a podpor je jedna věc, tou horší je uplatňování Green Dealu (Zeleného údělu), jenž podle nich likviduje zemědělce celé Evropy. »U nás dvojnásob, protože máme horší podmínky,« podtrhl Jandejsek. Snižující se podpora od české vlády také demotivuje zemědělce, mnozí ukončují svou produkční činnost, »skoro nikdo nic nedělá, aby nemusel vydávat náklady, a soběstačnost jde ‚do kytek…«

V rámci Green Dealu se snižují stavy vepřového, hovězího, a maso se dováží ze zemí Mersocuru, poznamenal Jandejsek. Ovšem hygienické a zdravotní podmínky, za kterých se maso v těchto zemích Latinské Ameriky zpracovává, jsou horší, nežli ty v Česku. Běžně se tam pracuje s GMO a závažnou okolností je chemická kastrace zvířat, která je v těchto zemích běžná.

Na dotaz naší zpravodajky Jandejsek vysvětlil, že proces chemické kastrace zvířat je povolen i v EU, ovšem čeští zemědělci ji nedělají. Každý ze spotřebitelů by si měl uvědomit – poznamenal, zdali chce konzumovat maso se zbytkovým množstvím chemických látek, nebo bez nich. A to ještě nutno zdůraznit vzdálenost zemí typu Argentiny či Brazílie od ČR, která činí tisíce kilometrů. To »zeleným« nevadí, že budeme likvidovat přírodu? položil Jandejsek řečnickou otázku týkající se obrovské uhlíkové stopy.

ČR má přitom dostatek kvalitní půdy na to, aby v základních komoditách byla soběstačná, ale musely by být zajištěny podmínky pro ty, kteří chtějí produkovat. »Ne rozdávat peníze, aby se nevyrábělo.«

Computer nepodojíte

Dva roky upozorňují zemědělci na to, že vládní zemědělská politika je chybná, dva roky se o tom vyjednává, a nic se nikam neposunulo. Pokud ano, tak k horšímu, odtušil zemědělec Daniel Sterzik, jenž je také zkušeným bloggerem a jedním z organizátorů protestu. Ve varu je celá Evropa a čeští zemědělci sdílejí i s ostatními evropskými kolegy stejný problém – greendealovou politiku současné Evropské unie, ačkoli jejich výchozí situace byly různé. »Zemědělci, kteří se k nám přidali, nevidí jiný způsob než hlasitý protest. Když si nevypěstujeme jídlo a budeme si všechno dovážet, tak jednou loď, třeba z Argentiny, nedopluje. Peníze si natisknout můžete, ale computer nepodojíte. Kráva se musí vychovat, a to trvá dlouho,« vysvětlil, o co jde. »Buď my ukončíme Green Deal, nebo Green Deal ukončí nás,« řekl.

Ministr Výborný zastrašuje
Organizátoři protestu se velmi podivili reakci ministra zemědělství Marka Výborného, jenž se nechal slyšet, že »si posvítí« na Jandejska a hospodaření jeho firem. Důvodem je evidentně ta skutečnost, že Jandejsek vystupuje nebojácně proti vládě. Takové vyjádření považuje Sterzik za nehorázné a nedůstojné demokratické země, za kterou je Česko vydáváno.

Lidovec Výborný není zemědělským odborníkem a jeho neznalosti oboru dráždí právě skutečné odborníky. Výborný »asi podojil hodně krav, zvoral hodně hektarů, sklidil hodně tun obilí, protože je asi největší expert na zemědělství,« komentoval ironicky Dufek ministrovu nezkušenost v zemědělství. Proto by byl rád, aby vnímal, že protesty nejsou »pro nic za nic«.

Jandejsek okomentoval pro Naši pravdu ministrův komentář k jeho osobě. Výborný totiž podrobil kritice Jandejskovy firmy. »Pan ministr chce zastrašit nás všechny, kdo chodíme kolem našeho protestu, a tak vyhrožuje.« Podle něho je smutné, když se ministr vrací k metodám po roce 1948, jež označil za stalinistické.

Jandejskova skupina podniků má jedny z nejnižších dotací v republice. »Za to, že jsme koupili podniky, které šly do kolen, a revitalizovali jsme je, za to jsme stíhaní?« Nejvíce však Jandejska urazilo, jaké prý dělají zisky. Jeho firmy vytvářejí zisk 3,31 Kč na 100 korun výkonu, což je minimální. »Jestli se panu ministrovi zdá, že to je velká rentabilita, tak nemá co dělat na svém místě…

Ministr by měl být rád, že jsou podniky, které vyrábějí, platí daně, zaměstnávají a dávají lidem na stůl jídlo. Když to lidé půjdou koupit do Polska, tak z toho stát nemá ani korunu,« reagoval na náš dotaz důrazně.

»Pan ministr neví, o čem mluví. Takoví lidé nemají na takovém místě sedět – to je zkáza naší republiky, že lidé jsou bez kvalifikace na oboru, který řídí!« odpálil Jandejsek Výborného kritiku a vygradoval ji až do tvrzení, že stávající ministr zemědělství »mluví jako školák ze 4. třídy, neboť v 9. třídě už by to věděl«. Současně by měl znát, jaké dividendy a tantiémy si vyplácejí majitelé firem v jiných oborech, například v energetice.

Oslovili i veřejnoprávní média
Druhou stránkou protestu bude apel na veřejnoprávní sdělovací prostředky – ČT, Český rozhlas a ČTK, aby »mluvila pravdu«, řádně informovala občany o protestu samotném i o požadavcích zemědělců, nejen v ČR, ale i v Evropě. »V posledních dnech probíhají zásadní demonstrace zemědělců v západní Evropě a informace o nich jsou kusé,« míní Otakar Březina, který je tiskovým mluvčím organizačního týmu, jinak profesí starosta.

Více informací k protestům zemědělců 19. února 2024 jsou na webu myzemedelci.cz.

Text a foto Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.