Čtrnáct palestinských frakcí, včetně odvěkých rivalů Hamásu a Fatahu, souhlasilo s tím, že odloží své neshody a vytvoří prozatímní vládu národního usmíření. Stalo se tak 23. července v Pekingu. Číně se tak povedl velký diplomatický krok a významný posun směrem k dvoustátnímu řešení krize v Izraeli. Podle všech zúčastněných jsou příměří a humanitární záchrana naléhavými prioritami. »Palestinci vládnou Palestině« je základním principem pro postkonfliktní správu Gazy.
Podobná jednání se v minulých letech konala v Turecku, Alžírsku a Egyptě, ale nikdy nepřinesla žádný průlom. Poprvé se zástupci 14 frakcí setkali v Číně již letos v dubnu a ti, kdo sledují události na Blízkém východě, dobře vědí, že spory mezi nimi trvaly zhruba 17 let. Červencová jednání probíhala v Pekingu téměř tři dny, ale výsledek oceňují nejen Palestinci, ale i řada dalších zemí, které se účastnily i slavnostního podpisu dokumentů – diplomaté a zástupci Egypta, Alžírska, Saúdské Arábie, Kataru, Jordánska, Sýrie, Libanonu, Ruska a Turecka.
Člen politického byra Ústředního výboru KS Číny a ministr zahraničních věcí Wang Yi prohlásil, že: »Dohoda o vytvoření Prozatímní vlády národního usmíření pro poválečnou správu Pásma Gazy je pozoruhodná událost.« Upozornil i na důležitou roli silného zprostředkovatele. »Smíření je vnitřní záležitostí palestinských frakcí, ale zároveň ho nelze dosáhnout bez podpory mezinárodního společenství,« řekl šéf čínské diplomacie »Čína chce hrát konstruktivní roli při udržování míru a stability na Blízkém východě.«
Klíčovým momentem bylo setkání mezi soupeřícími skupinami. Vysoký představitel Hamásu Hussam Badran řekl, že vytvoření vlády národního usmíření bylo nejdůležitějším bodem Pekingské deklarace. V prohlášení zdůraznil snahu Číny pořádat takové rozhovory a pomáhat při deklaraci. »Toto prohlášení přichází v důležité době, kdy náš lid čelí vojenské genocidě, zejména v Gaze,« uvedl Badran. Poznamenal, že dohoda je »dalším pozitivním krokem k dosažení palestinské národní jednoty«.
»Pouze tehdy, když palestinské frakce budou mluvit jako jeden celek, může být hlas spravedlnosti hlasitý a jasný, a pouze tehdy, když se spojí a budou kráčet vpřed bok po boku, mohou uspět ve své národně osvobozenecké věci,« zdůraznil Wang Yi. Nejdůležitějším konsensem pekingských rozhovorů je dosažení smíření a jednoty mezi 14 frakcemi, potvrzení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) jako jediného legitimního zástupce všeho palestinského lidu a dohoda o vytvoření prozatímní vlády národního usmíření se zaměřením na postkonfliktní obnovu Gazy. Pouze na základě společného tlaku a dobré práce prozatímní vlády má Palestina šanci na skutečné vytvoření nezávislého Státu Palestina v souladu s příslušnými rezolucemi OSN.
Usmíření mezi různými palestinskými organizacemi přichází více než 9 měsíců po začátku války s Izraelem. I když tato válka začala překvapivým útokem Hamásu v jižním Izraeli, který zabil asi 1200 lidí a dalších 250 zajal jako rukojmí, v odvetné vojenské akci bylo podle zdravotnických úřadů kontrolovaných Hamásem zabito téměř 40 000 lidí. A celá Gaza se zmítá ve velké humanitární katastrofě, kdy jsou statisíce lidí vystaveny zoufalým životním podmínkám, nedostatku potravin a nulové hygieně, která hrozí, že přeroste v další problém v podobě epidemií.
Wang Yi poznamenal, že palestinská otázka je jádrem blízkovýchodní problematiky. Čína byla mezi prvními zeměmi, které uznaly OOP a Stát Palestina. V současné době se konflikt v Gaze vleče, jeho dopady se stále šíří a dochází k propojení více regionálních konfliktů. Aby Čína pomohla dostat se ze současného konfliktu a tíživé situace, navrhuje iniciativu ve třech krocích. Prvním krokem je co nejrychlejší dosažení komplexního, trvalého a udržitelného příměří v Pásmu Gazy a zajištění přístupu k humanitární pomoci a záchraně na místě. Mezinárodní společenství by mělo vytvořit větší součinnost pro ukončení nepřátelských akcí a nastolení příměří.
Druhým krokem je společné úsilí o postkonfliktní správu Gazy podle zásady »Palestinci vládnou Palestině«. Gaza je neoddělitelnou a nedílnou součástí Palestiny. Třetím krokem je pomoci Palestině stát se plnoprávným členským státem OSN a přikročit k realizaci dvoustátního řešení.
Myšlenka dvoustátního řešení postupem času získává stále více podporovatelů. Tento názor zaznívá stále více na půdě OSN, v USA i v Evropské Unii. Dokonce o něm hovořila i znovuzvolená šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, když vyzvala k ukončení zabíjení v Pásmu Gazy. Izraelský Kneset (zákonodárný orgán v Izraeli) však jednoznačnou většinou vznik samostatného palestinského státu odmítá. Izrael se ke skončení války odmítá zavázat, i kdyby Hamás propustil všechny rukojmí. Popírá to i sám izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který prohlásil, že mezi sebou nebojují dvě civilizace, ale civilizace proti barbarům. O to naléhavěji zní apel Číny k usmíření mezi palestinskými frakcemi, a podpora snahy o získání důvěry světa v OOP a postupný pokrok Palestinců k diplomatickému dosažení míru. Na cestě k usmíření sdílí Čína s arabskými a islámskými zeměmi stejný směr a cíl. Protože jedna z nejdůležitějších věcí pro Čínu, pokud jde o světovou politiku, je mír.
Helena KOČOVÁ