5 hodin ráno. Zvoní budík, vstávám, rychlá sprcha a pak již autobusem na nádraží Beijingnan, odkud rychlovlakem vyjíždím do provincie Shandong. V rámci skupiny více než 50 čínských i zahraničních novinářů z čínských i mezinárodních médií mne čeká cesta přes Jining, rodiště Konfucia, námořní metropoli Qingdao a pobřežní inovační centrum Yantai. To vše v rámci iniciativy Čínské mediální skupiny China up close.
S rozlohou přes 150 000 km² je Shangdong domovem pro více více než 100 milionů obyvatel. Přímořská provincie Shandong je přitom jednou z nejvýznamnějších provincií Číny. Leží na východním pobřeží Číny, na sever od řeky Jang-c’-ťiang. Přímý přístup k moři jí dává strategickou polohu pro obchod a mezinárodní vztahy. Právě mezinárodní obchod ovlivnil i charakter měst, která navštívím.
Shandong má dlouhou a fascinující historii, sahající až do období starověké Číny. Je to rodná země významného čínského filozofa Konfucia (551–479 př. n. l.). Návštěvu míst spojených s Konfuciem proto nemohu vynechat. V současnosti Shandong je jednou z ekonomicky nejvyspělejších provincií v Číně a má silnou průmyslovou základnu. Tato provincie je známá svou výrobou strojů a elektrotechniky. Díky své poloze na pobřeží Žlutého moře má také silný námořní obchod a je významným centrem pro lodní dopravu. Kromě průmyslu je Shandong také významným zemědělským regionem. Je známý svou produkcí zeleniny a ovoce – jablka a hrušky ze Shandongu jsou vyhlášená po celé Číně! Provincie je také předním producentem mořských plodů díky své poloze u pobřeží moře, což výrazně ovlivňuje i charakter místní kuchyně.



Dnes je proto Shandong důležitým regionem, a to nejen z hlediska ekonomického, ale i kulturního. Je domovem pro několik univerzit a vědeckých výzkumných institucí, což přispívá k rozvoji inovací a technologií. Provincie také hraje významnou roli ve strategických plánech čínské vlády pro rozvoj národního hospodářství, zejména v oblastech, jako je průmyslová výroba, zemědělství a rozvoj námořního obchodu.
Nyní již ale zpět k mé cestě. První den začínáme na úchvatném místě Nishan. Malebné údolí je místem, ve kterém se narodil Konfucius. Mezi pahorky Qufu i dnes přetrvává duch konfuciánské filosofie. Konfuciovo učení o harmonii a mravní i morální integritě se stalo nedílnou součástí čínské kultury po tisíce let. Nedaleko údolí stojí i malebná vesnice Luyluan. V ní, jako by se zastavil čas. Mezi tradičními domky se klikatí potoky, místy přerůstající v jezera, obklopená skalami, ze kterých spadají vodopády čiré vody. To vše za doprovodu tradiční čínské hudby, která se místy line. Atmosféru místa navíc podtrhuje doprovodný program – ukázky tradičních čínských tanců, řemesel i výjevy z Konfuciova života. Moudrost staré čínské civilizace tu na vás proto působí na každém kroku. Není divu, že místo, vypadající div ne jako bájný Kraj z Pána prstenů, bylo inspirací pro Konfuciovu tvorbu, která je nadčasová. Od starověkých rituálů po každodenní moudrost – jeho filozofie stále ovlivňuje moderní život způsoby, které bychom nečekali. Překonala hranice času a kultury, zbořila bariéry. Již po 2500 let jsou hodnoty konfuciánství jedním ze základních pilířů čínské civilizace, ale spojují lidi po celém světě! Pro její poznávání není příhodnějšího místa, než právě zde, v Nishanu. Ať již v malebné antické vesnici či v místní konfuciánské akademii, anebo na březích jezera, v jehož vodách se odráží zlatá konfuciova socha. 72 metrů vysoká socha Konfucia,která a pokojně hledí na mlhou zahalené hory, dominuje této malebné oblasti. Nyní již chápu, proč je tento malý kout skrytý v srdci provincie Shangdong jedním z nejposvátnějších míst celé Číny. Toto místo propojuje pamětihodnosti, jako je velký chrám, s poutavými zážitky – od starověkých rituálů po interaktivní expozice – a zve návštěvníky, aby vnímali podstatu konfucianismu a čínské kultury – což z něj činí klíčové místo nejen pro předávání konfuciánské kultury. Také se tu ale pravidelně konají kulturní akce, vzdělávací programy, mezinárodní. I mě dnes jeden takový program čeká – zahájení čtvrtého fóra CGM.



Čínská mediální skupina CMG (China Media Group) je největší mediální konglomerát v Číně. Byl vytvořen sloučením několika významných čínských médií, včetně CCTV (China Central Television), China National Radio (CNR) a China Radio International (CRI). CMG poskytuje zprávy a kulturní obsah nejen v Číně, ale i na mezinárodní úrovni. CMG vyrábí a distribuuje různé formy mediálního obsahu, včetně televizních a rozhlasových pořadů, online platforem a novinových článků. Pokrývá široké spektrum témat – od zpráv a politických analýz po zábavu, kulturu a sport. CMG má také silnou mezinárodní stopu prostřednictvím svých anglicky mluvících kanálů, jako je CGTN (China Global Television Network), a dalších jazykových verzí, které poskytují zprávy a obsah z Číny pro globální publikum. A právě novináři ze CGTN nás budou provázet při našem objevování Shandongské provincie.
Ale zpět k fóru. Čtvrté fórum CMG bylo zahájeno za účasti světových politiků a zástupců mezinárodních organizací a médií z 95 zemí. Na tomto fóru CMG také představilo svou novou mediální iniciativu Čína zblízka, v rámci které tu mohu být i já. A ne pouze jako řadový účastník, naopak, dostal jsem příležitost být součástí oficiálního zahájení celé akce! V následujících dnech pak formální vztahy s čínskými kolegy přerostly v neformální, přátelské vztahy. Navzájem jsem vedli otevřené rozhovory zejména o aktuální situace ve světě, ale o odlišnosti a krásách našich kultur – evropské i Čínské. I o tom v následujících článcích. Již nyní ale mohu směle napsat, že Shandong je provincií, která spojuje minulost s přítomností. Je místem, kde se setkávají tradiční hodnoty čínské kultury a moderní výzvy, a zároveň nabízí návštěvníkům bohatou historii, nádhernou přírodu a chutnou gastronomii. Tato provincie je rozhodně jedním z nejvýznamnějších regionů Číny, jak z hlediska kulturního dědictví, tak i ekonomického vlivu.
Jaroslav Růžička, Peking
1 komentář
Jj Čína kolébka civilizace…!
Komentáře jsou uzavřeny.