Příštím starostou New Yorku bude socialista Zohran Mamdani, který v místních volbách 4.-5. listopadu porazil demokratického exguvernéra státu New York Andrewa Cuoma, jenž kandidoval jako nezávislý a s podporou krajně pravicového republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Čtyřiatřicetiletý Mamdani se stane také prvním muslimským starostou největšího amerického města a také nejmladším starostou New Yorku za více než 100 let.
Mamdani získal zhruba 50,5 procenta voličů, zatímco Cuomo 41,5 a třetí do počtu, republikán Curtis Sliwa, sedm procent. Souboj mladého politika narozeného v Ugandě, který je součástí slavného trojlístku socialistů v Demokratické straně (s Bernie Sandersem a Alexandrií Ocasio-Cortezovou), s představitelem (neo)liberálního establishmentu přilákal nejvíce voličů za více než 50 let. »Oficiálně jsme dosáhli dvou milionů hlasů – poprvé od roku 1969,« sdělila podle ČTK volební komise v době, kdy bylo ještě možné volit.
Trumpovy výkřiky
Nyní bude Mamdani, který se 1. ledna stane taktéž prvním Američanem s indickými kořeny na postu newyorského starosty (Indy jsou oba jeho rodiče), muset ukázat, jestli dokáže naplnit své sliby, k nimž patří čtyřleté zmrazení nájemného pro přibližně dva miliony obyvatel, bezplatná veřejná autobusová doprava, bezplatná péče o děti v předškolním věku, navýšení minimální mzdy na 30 dolarů (637 korun) za hodinu do roku 2030 nebo zřízení městem vlastněných obchodů s potravinami, které by měly nízké ceny.
Podle kritiků příštího starosty je řada slibů nerealistická. Agentury poznamenávají, že zatím není jasné, jak by Mamdani tyto kroky finančně pokryl – zvlášť když demokratická guvernérka New Yorku Kathy Hochulová jasně odmítá jeho výzvy ke zvýšení daní nejbohatším.
A vůdce všech Mamdaniho kritiků, Donald Trump, kterého svým vítězstvím mladý socialista totálně ponížil? Skřípe zuby. Už proto, že částečně sám Mamdanimu do křesla starosty »Velkého jablka« pomohl, když vydíral Newyorčany, že v případě Mamdaniho vítězství pošle do ulic nejslavnějšího amerického města národní gardu, zablokuje mu federální finance a Mamdaniho, který má americké občanství teprve od roku 2018, vyhostí… Po volbách se sice jednou dobře vyspal, a pak dokonce naopak slíbil, že novému starostovi (jak on říká, »komunistovi«) s rozkvětem New Yorku pomůže, ale znáte starého strýčka Donalda. Co řekne v pondělí, je ve středu docela naopak…
Mamdaniho reakce
»Podle zažitých názorů mám daleko k ideálnímu kandidátovi. Jsem mladý, navzdory veškerému úsilí zestárnout. Jsem muslim. Jsem demokratický socialista. A co je ze všeho nejhorší, odmítám se za cokoli z toho omlouvat,« řekl po svém triumfu davu svých příznivců, kterým slíbil, že bude každé ráno vstávat s jediným cílem – aby New York udělal lepší, než byl den předtím.
Trumpovi příští starosta mnohamilionového velkoměsta ve svém vítězném projevu vzkázal: »New York zůstane městem imigrantů, městem postaveným imigranty, poháněným imigranty a od dnešního večera také městem, které povede imigrant.«
I Virginie a New Jersey demokratické
Demokraté slaví úspěch i jinde než v NY. Příštími guvernérkami států Virginie a New Jersey se stanou demokratky Abigail Spanbergerová a Mikie Sherrillová. Ty ve volbách porazily republikánské kandidáty. V Kalifornii zase lidé schválili změny volebních obvodů, což má demokratům přinést více mandátů v příštích volbách.
Agentury mezitím napsaly, že demokratka Spanbergerová, bývalá agentka CIA a v minulosti třikrát zvolená kongresmanka, porazila ve volebním souboji o post guvernérky Virginie republikánskou viceguvernérku Earleovou-Searsovou, veteránku námořní pěchoty a Trumpovu příznivkyni. Po sečtení více než 95 procent hlasů vedla přesvědčivě v poměru 57,5 ku 42,3 procenta, a stane se tak první ženou-guvernérkou Virginie.
Demokratka a bývalá pilotka námořnictva Sherrillová pak porazila republikánského podnikatele a bývalého kongresmana Jacka Ciattarelliho v boji o guvernérský post ve státě New Jersey. Po sečtení více než 95 procent hlasů měla podporu 56,2 procenta voličů, zatímco její soupeř 43,2 procenta.
Referendum o autoritáři
Agentury současné volby přirovnaly k referendu o druhém funkčním období Trumpa v pozici prezidenta. Představují prý určitý barometr toho, jak Američané reagují na bouřlivých devět měsíců Trumpova skandálního vládnutí. Uvidíme, co přinesou kongresové volby za rok…
Roman JANOUCH
12 komentáře
VŠIMNETE SI VŠICHNI,ŽE VE VYRABOVAMEM ROZPOČTU JSOU NEDOTKNUTELNE PENIZE URČENE PRO tzv NEZISKOVKY.
?!
Ty se mají dále dobře zaplacené účastnit rozbíjejí republiky za což prý muže KSČM a tak prý to budou slavit brzy pochodňovymi pochody,jakože nástoupi dobrovolně do té války ačkoli jsme dodnes nedostali ani dlužné reparace z války minulé.
Co asi má v hlavě ten Vidlák ,když se chvástá jak porazil a zcenzurovává celou Společnost Voliču,která chce najít jen chybějící vytunelované přívlastky z Ústavy a dát je tam demonstrativně zpet🔔💥!
Nikdo kromě SV nenavrhuje žádnou jinou alternativu a tak se tlačí zubozenim voliči do pozice čumilu a bezmocných kÿvalu.9 po 900∅9
TAK TO VIDITE.SOCIALISTA IND SLIBUJE DO ROKU 2030 PRY 30 dolaru na hodinu prace tj více než 600 korun.
?!
A u nás chce avantgarda SV Společnosti Voliču ve svém návrhu programu JEN změnu systému instalovaného pohlavárem ODS kapitalismu bez skrupulí rabujiciho naše kapsy o dvě třetiny příjmu oproti sousedum aspoň na úroveň sousedu a pan doktor Vidlák toto úsilí dává cenzurovat za potlesku samých členu SV což mu STAČILO,aby se prý šlo ke dnu a to je to místo,kde máme všichni být pohřbení pokud se nedokážeme shodnout na postulátech pravdy a možnosti zbavit se tzv kazišuku a kÿvalu pracujících ve SVUJ vlastní neprospěch. ..
Co by asi nastalo, kdyby třeba v Brně primátorkou byla zvolena Romka, a současně členka KSČM?
Pravděpodobně bychom pořád v televizi a všude poslouchali, že KSČM jen dotuje cikány a jinak nic neumí a že když byl zvolen někdo s KSČM, tak je tu do deseti dnů konec světa. Takže by vlastně všechno zůstalo stejné. Nicméně v ČR kandidatura různých etnik není zrovna košer. S Romy to nijak výrazně nezkoušeli, ale měli jsme tu například Dominika Feriho. No a když na to přijde, tak i Okamuru. Na Okamuru nadávají od začátku, u Feriho museli počkat, až někoho znásilní. Přestože ty dva případy nejsou stejné, jde si podle nich udělat obrázek o tom, jak by to vypadalo. Ona sama představa jak Feri nebo Okamura kandidují za KSČM stojí za to. O tom by možná natočili i nějaký horor.
Takovou odpověď jsem di představoval a ještě podotýkám, aby kandidovala ženská!
Zatím bohužel nevím o tom, že by Feri nebo Okamura uvažovali o změně pohlaví. Kdyby k tomu došlo a kdyby chtěli kandidovat za KSČM, pravděpodobně by byl výsledek ten, že by se z toho zbláznila nejdříve média a pak velká část stávajících členů KSČM. To by vyvolalo kalamitu, protože nemáme dostatek příslušných psychiatrických zařízení. Následně by se zvedl kvůli žalobám na nedostatečná místa v psychiatrických léčebnách, což by vyvolala řadu žalob, které by zcela paralyzovaly ČR. Jedinou možností by pak bylo požádat o dotace z EU, nebo o možnost azylů pro blázny v Německu. Do toho by se připletl netopýr z americké laboratoře v Číně, vzniklé šílenství by se stalo prudce nakažlivé a vyvolalo by celogalakticku epidemii. Vesmír by zanikl do padesáti dní od vstupu Okamury a Feriho do KSČM, a spravit by to nedokázal ani Havel s Klausem při působení neviditelné ruky, která by po konci vesmíru už neměla co krást a zanikla by také.
Můžeme se ale zaměřit na to, že by někde nalezli skutečnou Romku, která bude ženou od narození. Byl by to problém, protože i u nejrůznějších romských skupin které jsou nějak politicky aktivní se většinou nakonec zjistilo, že za nimi stáli nějací neromové. Můžeme tedy spekulovat o tom, že se najde někdo skutečně dobrý kdo bude bojovat s předsudky, nebo někdo uměle dosazený a neschopný, který v konečném důsledku předsudky proti svému etniku i proti KSČM ještě posílí. V případě posílených předsudku se média zblázní radostí a v případě zásahu již zmíněného netopýra se bude opakovat scénář z koncem vesmíru. V případě že to bude někdo skutečně dobrý, pak buď bude mít špatné podmínky a neudělá nic, čehož si média všimnou a začnou mluvit o ničem, takže se nezmění nic. Pokud se nezmění nic, bude to znamenat, že naše republika bude pořád blázinec čekající na zásah onoho již známého netopýra. Pokud bude mít štěstí, tak vykoná něco dobrého. Toho si buď média nevšimnou a budou mluvit o ničem (čím se zase dostáváme k předchozímu scénáři) nebo si toho všimnou a pomluví KSČM i tak (čím se nic nezmění a opět se dostáváme k předchozímu scénáři) a nebo budou muset média začít chválit KSČM, z čehož se by se zbláznili, což by byl opět případ pro netopýra. V každém případě tedy můžeme očekávat konec vesmíru, pokud ovšem nepřijde ze severu studená fronta. V tom případě můžeme očekávat sněžení, při vyšších teplotách déšť, popřípadě jasno či zataženo bez deště. A co by se stalo, kdyby nezasáhl netopýr, to už by bylo i na mě moc, takže o tom raději psát nebudu, nebo bych se zbláznil a kdyby se k tomu připletl ten netopýr, mohlo by to mít velmi zneklidňující následky a já nechci brát antidepresiva. Je ale možné že už jsem se zbláznil a v tom případě se modlete, ať nepotkám toho netopýra.
Předělávat se na ženskou se už pokoušelo více maskulínů. Pak bude problém u mladých, nebo opravdový samec nebude vědět, do koho se zamiloval, to pozná až ten(ta) druhý (á) se svlékne.
Dříve to bylo jasné, když jsem na pionýrském táboře v plavkách dělal stojku nebo most, tak holky se dívaly jen do jednoho místa
Netopýr z ČLR ještě může přilétnout, však už jsou tu čínští sršni.
Okamura a Feri jsou vlastně vlastenci, a to se teď opravdu nenosí.
Zajímavé je i to, že Zohran Mamdani je muslim, což při dnešní reputaci islámu není zrovna terno. Uvidíme jestli se inspiruje i muslimským právem.
Asi ne. Tito lidé, když se dostanou do vedoucí pozice, tak se snaží spíše zalíbit domorodcům
Když je opravdu dobrej, tak ho kapitalistický USraelci buď přímo zabijou, nebo dostane „rakovinu“…
Hyn sa hukáže!
Ne nutně. Socialistické pokusy jsou pokusy. Může to vyjít a nemusí. Pokud to vyjde, tak jedna vlaštovka jaro nedělá. Pokud to nevyjde, bude to jeden z více neúspěšných pokusů, ze kterých se můžeme poučit a jít dál. Je zajímavé to sledovat, ale dělat podle výsledku nějaký závěr by bylo unáhlené. Nedávno zde byl článek o tom, že komunistická vláda je úspěšná v některý částech Indie (Kérala). Tam se něco ukázalo, ale příliš lidí to stejně nebere vážně. Podobně komunisté v Číně zaznamenávají jisté úspěch, ale mnozí je vysvětlují tím, že jsou vlastně kapitalističtější než USA. Žijeme v době, kdy všechno může znamenat cokoliv.
Komentáře jsou uzavřeny.