Vloni v květnu jsme oslavili 80. výročí Vítězství ve druhé světové válce a osvobození od německé nacistické nadvlády. Ta byla nejkrutějším obdobím pro český národ a všechny Slovany v novodobé historii. V plánech německých okupantů totiž stálo jasně: Totální likvidace. Vzápětí v červnu 2025 festival Meeting Brno pozval do jihomoravské metropole Sudetoněmecký landsmanšaft. Letitý symbol našich mučitelů a jejich potomků. Nepozval jej na návštěvu, nýbrž na sjezd!
Širší rodina Jiřího Jaroše Nickelliho zažila v době protektorátu pravé peklo. Její příslušníci byli za své české vlastenectví, antifašismus a nezdolnost vůči okupantům perzekvováni všemi způsoby – vězením, mučením, odvlečením do koncentračního tábora. Dva strýcové zahynuli v Osvětimi. Jeden z příbuzných byl zavražděn stětím hlavy gilotinou.
Osudy, které prožila tato jedna konkrétní moravská rodina v letech 1938-1945, jsou velmi podobné osudům dalších našich rodin; 360 000 československých obětí je opravdu velké číslo. S vědomím, že rozhodně nelze zapomenout, tím spíše odpustit tyto krutosti, Jaroš Nickelli odmítá současné pokusy o smíření s tzv. sudetskými Němci. O smíření či usmíření totiž hovoří představitelé festivalu Meeting Brno. Jeho zakladatel a ředitel Petr Kalousek, jenž působil jako zastupitel Městské části Brno-střed (za Žít Brno), pozvání Sudetoněmeckého landsmanšaftu (SdL) označuje za symbol vzájemného porozumění a přemostění příkopů minulosti.
Jenže od ukončení nacistické německé tyranie neuplynulo již osm desítek let, nýbrž teprve! Tento čas je krátký na zacelení ran. Žijí ještě pamětníci a jejich přímí potomci, kteří odkaz svých předků nesou uvědoměle dál.
Historická paměť »sudetů« stále začíná až květnem 1945, vysídlením z Československa, uvádí Jaroš Nickelli. Sudetští Němci, tedy bývalí občané Československé republiky německé národnosti žijící především v pohraničí, se proti ČSR provinili mnohonásobě. Nejen vyhnáním nejméně čtvrt milionu Čechoslováků z pohraničí hned po mnichovské dohodě. Rovněž vražděním celníků, poštovních úředníků, příslušníků Stráže obrany státu, vojáků, učitelů, sedláků a dělníků z tamních továren. »Za tyto zločiny dostalo od Hitlera 1 152 617 Němců záslužnou medaili,« vyjmenovává Jaroš Nickelli, jenž je erudovaným badatelem v dané problematice. Šlo o medaili k připomenutí 1. října 1938,tedy připojení tzv. Sudetk Říši. »Za dobu okupace sudeti vraždili Čechy jak v Lidicích, tak i na dalších místech. V Brně vraždili místní Němci vězně ve studentských Kounicových kolejích. Ze zvuku střelby poprav zešílely ženy žijící poblíž kolejí. Známé jsou také masakry v Brně-Medlánkách a v Letovicích na Blanensku za řízení velitele, sudetského Němce Herberta Kuky z Krnova.« Proto volba místa sjezdu SdL právě v jihomoravské metropoli je vnímána jako naprosto necitlivá.
Projevy k »milým krajanům«
Navzdory historické skutečnosti se v České republice stále objevují lidé, organizace a někteří politici, především z pravého spektra, kteří společně se sudetoněmeckými krajanskými spolky chtějí o (u)smíření jednat. V uplynulých letech to načal ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman, jenž jako vůbec první člen české vlády vystoupil v roce 2016 na sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku, a svůj projev dokonce přednesl v němčině. Další lidovec Pavel Bělobrádek se v postavení vicepremiéra účastnil sjezdu SdL v Augšpurku a Mikuláš Bek ze STAN jako ministr školství dorazil na řezenský sjezd SdL dvakrát (2023 a 2025). Prezident Petr Pavel v květnu 2023 navštívil Bavorsko a setkal se s představiteli SdL, podobně i Petr Fiala (ODS) v roli premiéra podpořil účast svého ministra Beka na sjezdu jako oficiálního zástupce vlády. Tito politici se obraceli k (sudeto)německým posluchačům jako k »milým krajanům«, a tím vzbudili pohoršení u nejednoho občana ČR.
»Podporovatel sudetismu Petr Pavel v Selbu v Bavorsku 19. května 2023 na akci Bavorsko-české týdny přátelství osobně děkoval Berndu Posseltovi za zlepšení německo-českých vztahů. Avšak žádný zásadní posun v sudetosdružení nepozorujeme,« zdůraznil Jaroš Nickelli.
Dialog s vlkem v rouše beránčím
Pojem usmíření je naprostý nonsens. V pojetí landsmanšaftu a jeho pomocníků neslouží k uznání poválečných realit a deklarací, ale k jejich iniciativní revizi pomocí měkké síly a některých zájmových skupin. O tom je přesvědčen publicista Ioannis Sideropulos. Vlastenecká část české veřejnosti je tím, že má od 22. do 25. května proběhnout sraz landsmanšaftu v Brně, oprávněně znepokojena, ba rozhořčena. Byl by to dialog s vlkem v rouše beránčím. Koncept smíření má překrýt snahu o revizi doposud dosažených česko-německých vztahů a připravit půdu pro nastolení vyplacení reparací a odškodnění německým státním příslušníkům, potomkům vysídlených (transferovaných) říšských Němců po roce 1945, míní Sideropulos. Je to revanšismus v rafinované podobě, který je třeba kategoricky odmítnout. A pokud je řeč o reparacích, tak Německo reparace vůči naší zemi v plné výši nikdy nezaplatilo.
V podobném duchu hovořili také účastníci Diskusního čtvrtku konaného 15. ledna v brněnské Křenové ulici. Chystaný sjezd SdL není snahou o porozumění, ale o revizi historie. A zazněly i ostřejší názory: sjezd je pátou kolonou sudetského kryptonacismu. Sudetoněmecká sdružení (v Německu a Rakousku) jsou nebezpečím pro celou Evropu. Proto vlastenecké subjekty usilují o to, aby české státní instituce vyhlásily zahraniční osoby, jež vyjadřují snahu o prolomení a zrušení prezidentských dekretů (a tím rozvrácení právního pořádku ČR), za nežádoucí na území ČR.
Necitlivé rozhodnutí
S květnovým sjezdem SdL v Brně se nehodlají smířit členové mnoha vlasteneckých spolků, organizací a politických stran, jež ctí historickou pravdu. Některé již oslovují vrcholné veřejné činitele a vydávají protestní deklarace. Jejich zástupci se neformálně sjednocují na společných stanoviscích a připravují akce odporu. V nejbližších dnech se nabízejí k vyslovení jasné antifašistické pozice také některá výročí – např. lednové výročí osvobození nacistického KT Auschwitz-Birkenau Rudou armádou v roce 1945 a 15. březen jako den zahájení německé okupace v roce 1939. V květnu pak je v plánu účast na protestech v Brně, které by měly vyznít tak, že členové SdL zde nejsou vítáni. (Sledujte Pozvánky na akce – viz str. 22).
Desítky osobností České republiky vyzvaly Bernda Posselta, aby sudetoněmecké krajanské sdružení, jež vede, přehodnotilo formu i místo svého setkání. »Dějiny střední Evropy jsou posety událostmi, jejichž symbolika vyvolává rozporuplné či bolestné reakce. Moudří a odpovědní státníci usilující o usmíření se k takovým tématům staví s maximální citlivostí, aby nezraňovali paměť těch, kterých se minulost dotkla nejhlouběji. Nikdy by je nevyužívali pro partikulární politické cíle ani je nečinili předmětem nátlaku. Bohužel, právě v tomto ohledu představitelé SdL v minulosti opakovaně překročili hranici historické citlivosti. Zpochybňování poválečných prezidentských dekretů či kritika česko-německé deklarace z roku 1997 se nesly v duchu, který nepřispíval k dialogu, nýbrž k jeho narušení. Takový přístup vyvolává oprávněnou otázku, zda je plánovaný sjezd skutečně motivován upřímným úmyslem smíření.«
Mezi signatáři, oslovenými spolkem Svatopluk, jsou například profesor Ivo Budil, profesor Petr Drulák, herec Michal Gulyáš, profesorka Anna Hogenová, Jan Kavan, profesor Jan Keller, europoslankyně Kateřina Konečná, místopředseda ČSBS Emil Kulfánek, Jan Schneider, Jan Skalický, Daniel Sterzik, Jaroslav Štefec, docentka Ilona Švihlíková, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl, bývalý europoslanec Jan Zahradil ad.
Aktivní brněnští antifašisté
Právě v Brně působí početná skupina aktivních antifašistů. Ti podle slov předsedy jihomoravské krajské a brněnské městské organizace KSČM a jihomoravského zastupitele za STAČILO! Martina Říhy už jedenáctým rokem chodí protestovat do Křížové ulice při průchodu účastníků tzv. Pochodu smíření z Pohořelic do Brna, jenž se koná právě v rámci festivalu Meeting Brno. Před 10 lety pozval tehdejší brněnský primátor Petr Vokřál na pochod i Posselta. »Bylo to dílo pánů Matěje Hollana a Petra Vokřála, coby hlavních aktérů,« uvedl Říha.
Pro Brno je vztah k Němcům velmi ožehavý. Dvě třetiny nemovitostí a pozemků v moravské metropoli patřily brněnským Němcům. Za účelem získání nemalé finanční náhrady za pozbytí majetku potřebují pohrobci německých vysídlenců zrušit platnost Dekretů prezidenta republiky Edvarda Beneše, vyložil Říha. »Na Slovensku přijali zákon, který jakékoli snahy o náhrady po druhé světové válce odsunutým zakazuje. Myslím si, že něco podobného bychom měli zavést i v ČR, abychom zachovali českou státnost,« míní.
Nepochopitelná je nejen historická necitlivost konání srazu SdL v České republice, ale také jeho financování zčásti z veřejných zdrojů vytvářených českými daňovými poplatníky.
Občané, kteří jsou akcí samotnou i způsobem jejího dotování rozhořčeni, nechť se obracejí svými dopisy a e-maily na brněnskou primátorku z ODS a na představitele vlády ČR. Jmenovitě na premiéra Andreje Babiše (ANO) a další ministry, jejichž postoj je dosud nejednoznačný.
Monika HOŘENÍ
5 komentáře
SV SE MA STARAT O REVANŠISTY, VENEZUELU,UKRAJINU,ALE NE O ZMENU NAŠEHO VADNEHO SYSTEMU, NE O PENIZE A POZOR NE O MIR JAKO BY TO BYL VÝKRIK DO TMY,ALE NIKDY PODEPŘENY OPRAVDU MIROTVORNYMI PROSTŘEDKY
?!
Tady naší zastupitele chtějí utopit v zapomnění očividně MIROTVORNE prostředky ve výši neuvěřitelných 30 tisíc bilionu korun nesplacených válečných reparaci z 30.prosince 1945,které jako,dluh NIKDY vymazat nikým nepřijdoa nepujde a tyto Bíliony byly totiž stanoveny vítěznými mocnostmi.
Když na to PRÝ nemají bohátí NEMCI peníze tak to zaplatí ve splátkách revanšiste že Sudetoněmeckého sdružení v BRNE.
Od toho tu máme i novou vládu v čele s Babišem,který takové splátky určitě uvítá zvláště když budou sloužit míru a možná i nákupu válečného materiálu pro vybíjené Ukrajince i s jejich vytetovanymi hakenkrejci ,kdy jejich prý president Izraelita zajišťuje jejich vybíjení možná prý ve spolupráci s panem Putinem jako odplatu za vraždění židu ještě za druhé války a prý prohrává jen proto,že EU domorodci nechtějí obětovat své syny a dcery do masomlynku zbraní RUSKA protože nejsou žádní fašisté a pohrobci DIVIZION GALIZIEN,no ni?
Bez ohledu na to, co zde píše místní bolševictvo v zastoupení s. Hoření, je dobře, že se setkání v Brně uskuteční.
Existují lidé co si pamatují co nacisti za války dělali za hrůzy našim lidem a ty nacisty podporuješ ?
Souhlasím s Mudrcem
Nechceme je tu!
Komentáře jsou uzavřeny.