V uplynulých dnech mi přišla do mailu zpráva v předmětu nazvaná »Maršál Koněv – a rod Kolářů!«. V přiloženém souboru je pak mimo jiné uvedeno: »Jaké jsou kořeny pana starosty Koláře? Jeho děd Otto Kolář nar. 17.5.1908 jako bývalý čs. občan přijal v době okupace Československa německou státní příslušnost. Roku 1941 vstoupil do služeb gestapa v Českých Budějovicích do r. 1943. Pak přešel na gestapo do Prahy. Zúčastnil se zatýkání čs. občanů v době heydrichiády, eskortoval spolu s gestapem tři čs. občany, odsouzené k trestu smrti za schvalování atentátu na Heydricha. Dne 31.8.1967 mu byl zakázán pobyt na území ČSSR jako rakouskému státnímu občanovi z Lince, z důvodu práce ve službách gestapa.« Na první pohled určitě informace, která mnoho z nás nenechá v klidu, i z toho důvodu, že Ondřej Kolář ještě jako starosta Prahy 6 nechal odstranit sochu sovětského maršála Koněva.
Je tedy tato zpráva pravdivá, či nikoliv?
V prvé řadě je nutné konstatovat, že tato zpráva po sociálních sítích koluje zhruba od přelomu let 2019/2020, kdy Zastupitelstvo Prahy 6 rozhodlo o odstranění pomníku sovětského maršála Koněva. Konkrétně na podzim 2019 ruský ministr kultury V. Medinskij označil O. Koláře za nacistu. Po sociálních sítích se následně začal šířit příspěvek, že O. Kolář je vnuk agenta gestapa Otty Kolare. Přitom Kolar zemřel v Rakousku o 18 let dříve, než se narodil otec O. Koláře, bývalý diplomat a dnes lobbista a poradce P. Kolář (1962).
Tuto myšlenku o nacistické minulosti předka O. Koláře vyslovil v roce 2020 na CNN Prima i bývalý předseda KSČM V. Filip, který však byl následně nucen se O. Kolářovi na základě soudního rozhodnutí veřejně omluvit. Ve své omluvě V. Filip napsal: »JUDr. Vojtěch Filip se omlouvá panu Mgr. Ondřeji Kolářovi za nepravdivé skutkové tvrzení, že v rodinné historii Mgr. Koláře byl příslušník Gestapa.« V dubnu 2020 uvedl O. Kolář pro Českou televizi: »Oba moji dědečkové ještě žijí, ani jeden se nejmenuje Otto, nenarodili se v Českých Budějovicích a nemohli pracovat pro gestapo, protože se jeden narodil těsně před válkou a druhý během války.«
Šířená zpráva je tak lživá!
(lšu)
7 komentáře
Dík Rusové, že jste to před Moskvou nevzdali a otočili-mohl jsem se narodit, můj syn a i vnuk…
Díky Rusákům a jejich spojencům (tedy nacistům) vypukla druhá světová válka. Větších kolaborantů s nacisty, než byli Stalinovi bolševici v letech 1939-1941, v dějinách 20. století nenajdeme.
S Rusáky je to stejné, jako kdybyste s někým dalším zapálili dům a pak byste jej pomáhali hasit. Nakonec byste požadovali, aby vám plácali po ramenou, že jste dům zachránili. Asi tak.
A co Američané? Mnoho amerických podnikatelů podporovalo nacismus mnohem více než to, že Rusové měli s nacisty nějaké smlouvy. Například Ford:
_
Henry Ford osobně propagoval antisemitismus, což inspirovalo i některé nacistické myšlenky. Jeho společnost v Německu měla vazby na nacistický režim.
_
V roce 1938 obdržel Henry Ford od nacistického režimu Řád Německého orla, což bylo vyznamenání udělované cizincům, kteří „prospěli Německé říši“.
_
Pobočka Fordu v Německu (Ford-Werke v Kolíně nad Rýnem) pokračovala v činnosti i během nacistické éry.
_
Během druhé světové války byla německá pobočka zapojena do válečné výroby pro nacistický režim, údajně i s využitím nucené práce (včetně válečných zajatců).
_
Hitler měl ve své kanceláři portrét Henryho Forda. Myslíte že tam měl i portréty nějakých Rusů?
Hodně slabý pokus. Měl byste se asi víc snažit a ne se tu takhle zesměšňovat.
Lživých zpráv o lidech, zejména tzv. dezolátech, se po netu šíří velká hromada, takže je to dnes evidentně normou. Upřímně je mi jedno, kdo pomník osvoboditelům odstranil nebo čí to byl nápad. Katastrofální je, že k tomu vůbec došlo a nadále ve velkém dochází.
Když oni potřebují ukázat že něco významného dělají, a protože nic neumí, tak bojují proti pomníkům. Tím na sebe upozorní a mají dojem, že zachraňují svět před totalitou. Navíc velké části voličů to imponuje, jak jsou jejich vůdci stateční, že odvážně přemohli pomník. Má to ale i světlé stránky. Kdyby se snažili méně věnovat nesmyslům a více ekonomice a politice, šli bychom do háje ještě rychleji. I za tu chvilku co se něčemu takovému věnují toho zvorají až dost. Pomníků je sice škoda, ale nějaká aktivita se vykazovat musí. Možná by pomohlo významným politikům a demokratickým aktivistům koupit gumovou kachničku a vysvětlit jim, že když s ní stopadesátkrát přeplují Vltavu v rámci akce proti totalitě, svět bude zachráněn. Třeba by je to zabavilo. U některých politiků funguje, pokud je necháte bojovat za stavbu cyklostezek. Ovšem musíte počítat s tím, že potom jeden kilometr cyklostezky stojí asi stejně, jako cesta na Mars. Nedokážu ovšem odhadnout, kolik by v dnešním demokratickém politickém systému stála ta gumová kachnička, což je asi největší slabina v mém jinak dokonalém plánu. Přestavte si, jaká by to byla nádhera: Slavný pochod za demokracii, končící tím, že stádo politiků, aktivistů a za podpory jejich sponzorů či lobbistů vleze s kachničkami a rozzářenými úsměvy do Vltavy, a hrdě se hlásí k tomu, jak zachraňují svět! Po tom by museli skočit novináři na celém světě! Takovou publicitu by si přece žádný politik neměl nechat ujít.
„nacistické minulosti předka O. Koláře“
–
Ono vůbec není důležité, jestli je to pravda. Podle našich zákonů není možné, aby byl někdo trestán či obviňován za zločiny předků. Kádrování o komunistické, nacistické či buržoazní minulosti prostě dnes nemá smysl a v minulosti se vždy ukázalo jako kontraproduktivní. Možná se také hodí připomenout, že Američané po druhé světové válce převzali mnoho vědců a schopných lidí, kteří kolaborovali z nacisty nebo byly nacisty aktivními (nikoliv jejich předci, ale přímo oni). Pokud se zavázali pracovat pro americký režim, zajistili jim v podstatě novou identitu a beztrestnost, protože schopné lidi je třeba využívat. Asi nejznámějším případem je Wernher von Braun, který zkonstruoval raketu, která dopravila lidi na Měsíc. Před tím konstruoval pro nacistický režim například rakety V2 a osobně se podílel na výběru nucených pracovníků a podobně. Nebyl to člověk, který jen plnil rozkazy. V samotném Německu pak jde dohledat nacistická minulost u většiny rodin, které vlastní například velké německé automobilky a další velké firmy (což je ještě spornější, protože přínos Wernhera von Brauna je zjevný, ale u nich to často tak zjevné není).
Komentáře jsou uzavřeny.