Světové vojenské výdaje dosáhly v roce 2025 2,89 bilionu USD (zhruba 60 bilionů Kč), což je reálný nárůst o 2,9 procenta oproti roku 2024. Vojenské výdaje klesly ve Spojených státech, ale vzrostly o 14 procent v Evropě a o 8,1 procenta v Asii a Oceánii. Tři největší velmoci — USA, Čína a Rusko utratily dohromady 1480 miliard, neboli 51 procent z celkových výdajů, uvedl Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI).
Globální vojenské výdaje rostly jedenáct po sobě jdoucích let. Vojenské výdaje jako podíl na hrubém domácím produktu (HDP) činily globálně 2,5 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2009. Roční nárůst výdajů o 2,9 procenta byl však výrazně menší než nárůst o 9,7 procenta zaznamenaný v roce 2024. Toto zpomalení je však z velké části způsobeno poklesem amerických vojenských výdajů, mimo USA vzrostly celkové výdaje v roce 2025 o 9,2 procenta.
»Globální vojenské výdaje se v roce 2025 opět zvýšily, protože státy na další rok válek, nejistoty a geopolitických otřesů reagovaly rozsáhlými zbrojními iniciativami,« uvedl analytik SIPRI Siao Liang. »Vzhledem k rozsahu současných krizí i k dlouhodobým cílům mnoha států v oblasti vojenských výdajů bude tento růst pravděpodobně pokračovat i v roce 2026 a i v následujícím období,« dodal.
USA
Výdaje USA se snížily, protože v průběhu roku nebyla schválena žádná nová vojenská pomoc pro Ukrajinu, vojenské výdaje Spojených států v roce 2025 tak byly o 7,5 procenta nižší než v roce 2024. To bylo v ostrém kontrastu s předchozími třemi lety, kdy bylo schváleno celkem 127 mld. USD. USA však zvýšily investice do jaderných i konvenčních vojenských kapacit, aby si udržely dominanci na západní polokouli a odradily Čínu v Indo-Pacifické oblasti, která je klíčovým cílem nové Národní bezpečnostní strategie. Pokles vojenských výdajů USA bude podle SIPRI pravděpodobně krátkodobý, výdaje schválené Kongresem pro rok 2026 vzrostly na více než jeden bilion USD, což je podstatný nárůst oproti roku 2025, a mohl by dále vzrůst na 1,5 bilionu USD v roce 2027, pokud bude přijat poslední návrh rozpočtu prezidenta Trumpa.
NATO, Rusko a Ukrajina
Hlavním přispěvatelem ke globálnímu nárůstu vojenských výdajů v roce 2025 byl čtrnáctiprocentní nárůst v Evropě na 864 mld. USD. Devětadvacítka evropských členů NATO utratila v roce 2025 dohromady 559 mld. USD a 22 z nich mělo vojenské výdaje ve výši nejméně 2,0 procenta HDP. Lídrem zbrojení bylo Německo, jehož válečné výdaje meziročně vzrostly o 24 procent na 114 mld. USD (2,3 procenta HDP).
Výdaje Ruska a Ukrajiny ve čtvrtém roce války na Ukrajině nadále rostly, zatímco pokračující úsilí o přezbrojení evropských členů NATO vedlo k nejprudšímu ročnímu růstu výdajů ve střední a západní Evropě od konce studené války.
Vojenské výdaje Ruska vzrostly v roce 2025 o 5,9 procenta na 190 mld. USD, což činí 7,5 procenta HDP. Ukrajina zvýšila své výdaje o 20 procent na 84,1 mld. USD, 40 procent HDP.
»Zbytek světa«
Vojenské výdaje na Blízkém východě dosáhly v roce 2025 odhadem 218 mld. USD, což je jen o 0,1 procenta více než v roce 2024. Asie a Oceánie zaznamenávají nejrychlejší růst vojenských výdajů od roku 2009, v roce 2025 dosáhly celkem 681 mld. USD, což je o 8,1 procenta více než v roce 2024. Celkové vojenské výdaje v Africe se zvýšily o 8,5 procenta na 58,2 mld. USD.
SIPRI upozorňuje, že procentuální změny jsou vyjádřeny v reálných hodnotách (konstantní ceny 2024). Vojenské výdaje se týkají všech vládních výdajů na obranu, nikoli pouze na zbraně, protože výdaje na zbrojení jsou obvykle pouze menší částí celkových výdajů.
Metodika SIPRI pro výpočet vojenských výdajů se liší od metodiky používané NATO. V důsledku toho se údaje nemusejí přesně shodovat s údaji zveřejněnými NATO nebo jinými zdroji.
(jw)
9 komentáře
Rusové sice strategicky ukrajincům ničí důležité infrastruktury, a Irán i bezva pochopil, kde USraelce a židofašisty strategicky velmi smrtelně poškodit..
Mám ale pocit že Rusové úplně opomínají že tu největší škodu a bolest mohou USraelcům způsobit, když jim budou ničit jejich peněžní vliv a peněžní sítě a provoz. To znamená jim ničit všechny bankovní možnosti, aby ta Ukrajinská válečná sebranka byla odříznutá od zápaďáckých peněžních zdrojů. Jako třeba Maďaři ukrajincům chytili a zabavili peněžní dopravu v normálním autě, kde si Ukrajinci přes Maďarsko převáželi obrovské částky zlata a peněz. Orbána pak začali vydírat a ohrožovat (Zelenský a Brusel), že ho a celou jeho rodinu povraždí, takže Orbán se radši podřídil a vládně se nechal „odsadit/odvolit“.. Bylo by zajímavé se dozvědět co se s tím zabaveným zlatem a penězmi stalo? Takže Rusové nebojují jenom proti USraeským zbraním, ale primárně proti USraelským penězům, za které se ty zbraně vyrábí, a které pak jdou do Ukrajiny. Když se kapitalistům zničí penize a ta jmenovitá peněžní administrativa, a ten jejich peněžní provoz, tak kapitalismus už prostě nebude. Jako to po válce s Německem američani udělali, když zlikvidovali Hitlerovské peníze a zavedli si tam „americký dolar“, tak jako to okupačně mají teď i Češi a další kolonie, kdy systémově nehraje žádnou roli, jestli se tomu říká „česká koruna“, když ten peněžní provoz je monoploně, monokulturně a totalitně určován a řízen tou USraelskou utajovanou žido-čeládkou někde v USA, v Anglii, Izraeli.. Tahle válka je o proti dřívějším válkám elitně vedená hlavně peněžně = dolarově a €urově a musíme hledat, vymýšlet a provádět, jak se těchto dvou finančně mocenských systémů zbavit…Docela dobrou možnost vidím, chytře přecházet a utíkat jim na ten Čínský ¥uan..
Zatím jedině Irán ukazuje, jak se musí správně válčit proti těm imperiálním USraelským sviním a židofašistům. Rusko a Čína se „bohužel“ ještě pořád nachází pod vlivem USraelského zastrašování a v naději, že nic nebude. Je to něco, jako když tě někdo už začal drze fackovat, a ty držíš a čekáš, že možná přestane. A on ale vidí, že má navrch a ještě přituhuje. I když platí pravidlo, že když ti někdo dá facku, tak mu hned dáš dvě, a když ten agresor neskončí, tak je pak smrtelná bitka, která prostě nějak dopadne… Takže Rusko a Čína snad už nebudlu dále čekat, až si USraelský agresoři vyzbrojí, připraví a spustí si jejich další válku.
Hanba lidství ,ale hlavně kapitalismu!
Táhni do KLDR!
Hahaha „mudrci pudrci AI“ táhni do „yellowsotone“ k starcovi „Old Faithful“-ten tě pošle do pekel…🤪
Důležité je, že naši lidé poslali do pekel vás komouše. Zcela po právu. Už konečně na veřejnosti nesmrdíte.
**Vaši** brzy postaví TUNELDEDKA za rabování republiky před soud a dostane 256 let hladomorny
?!
Belzebub už topí pod kotlem prý ten ODS president si bude vyhřívat kostru zdarma až se upeče na škvarek.
MUDRC bude pověřen topit pod kotlem a toho žabaka pramení vařit na tvrdo,no ni?
Socialismů může být mnoho. A i kdybych připustil, že to v KLDR je socialismus (to že to tvrdí oni neznamená, že je to pravda), tak posílat někoho do KLDR jen proto, že se mu nelíbí kapitalismus je hloupost. Je to asi jako kdyby někdo v roce 1942 řekl, před že kdo chce využívat jadernou energii, tak se má přestěhovat do oblasti, kde se budou testovat jaderné zbraně. Například v ČR byl socialismus daleko lepší než v KLDR. Je dost lidí, co by ho chtěli zpátky, i když jich možná není tolik, aby to prosadili ve volbách. Navíc pokud bude nový socialismus, bude jiný než ty minulé. Takže co si o vás mám myslet, když se nazýváte Mudrc a argumentujete takhle? Mám si myslet, že takhle arogantní, namyšlený a hloupý je typický zastánce kapitalismu?
Hanba lidství ,ale hlavně kapitalismu!
Komentáře jsou uzavřeny.