Velké obchody o svátcích. Otevřeno? Zavřeno?

od redakce

Máme hned dva po sobě jdoucí státní svátky a většina z nás si užívá volno. Schválně, jestli jste včera bez googlování či hledání kalendáříku v peněžence dokázali říct, zda jsou v tyto dny otevřeny velké prodejny. Velmi pravděpodobně jen málo z vás dokázalo s jistotou a správně okamžitě odpovědět. Není divu. Nicméně správná odpověď zní: obchody budou po oba dny otevřeny. Stejný »problém« nastane, zeptáme- li se na další státní svátky kromě těch vánočních. O těch nikdo nemusí jít do práce, to asi každý ví.

Právě tohle se nedávno opět stalo politickým tématem na sněmovním kolbišti. Pravicoví zákonodárci by rádi zrušili všechna volna o svátcích s tím, že by stát ušetřil. Jako by zapomněli, že zdroje na úspory jsou jinde. Jenže lépe danit miliardáře a hlídat daňové úniky je pracnější, než být přísnější na dělný lid.

Pravdou je, že v zásadě existují hned dvě možnosti, jak se tohoto zmatku jednou pro vždy zbavit, jak situaci vyjasnit. Mohou se zrušit všechna volna o všech státních svátcích, nebo naopak v tyto dny zavřít všechny obchody, a dát tak všem zaměstnancům volno ze zákona stejně jako má většina republiky. Přesně to požadují odbory. Každý by podle nich měl mít právo si o státních svátcích odpočinout, všichni by měli mít právo být se svými blízkými anebo třeba sami. V některých oborech to samozřejmě nejde – u hasičů, u zdravotníků či u policistů.

Chce to změnu
Už osm let existuje zákon, který prosadili dnes ve Sněmovně chybějící levicoví poslanci a který zakazuje práci ve velkých obchodech v době některých státních svátků. Jenže si před každým blížícím svátkem spousta lidí musí připomínat, jestli právě tento svátek je ten, kdy si mají nakoupit předem.

Dvojice poslanců ODS Pavel Staněk a Jan Bureš tento systém chce úplně změnit. Snaží se tento zákon zrušit. »Zákon je naprosto nepřehledný. Od roku 2016, kdy vešel v platnost, si na něj lidé pořádně nezvykli,« zdůvodňoval pro média návrh Bureš. »Buď má být zavřeno všechny svátky, nebo – a to bych preferoval – má být o všech svátcích otevřeno,« řekl poslanec. K jejich návrhu před časem pětikoaliční vláda přijala neutrální stanovisko. To znamená, že poslanci budou mít volnou ruku…

Právník Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) Ivo Grossmann upozorňuje, že tímto jsme vlastně takovým skanzenem ve střední Evropě. »Jsme obklopeni státy, kde je ve všechny svátky zavřeno,« poznamenal. Doplňuje ho Martin Svojš z centrály UZO: »U našich sousedních států je naprosto běžné, že ve všechny sváteční dny mají zavřeno a nemáme informace o tom, že by proti tomu někdo v těchto zemích protestoval.«

Častý argument proti volnu o svátcích danému ze zákona úplně všem zní, že si zaměstnanci rádi přivydělají. Příplatek za práci o svátcích je totiž 100 procent průměrného denního výdělku. To znamená, že pokud pokladní, sklad- nice, uklízečka… odpracuje jeden svátek, dostane za něj zaplaceno, jako by odpracovala dva běžné pracovní dny. To ale platí tam, kde nejsou pracující férově odměněni za svoji odvedenou práci, takže za pár korun obětují pohodový čas se svými blízkými. Z toho plynou hned dva úkoly pro budoucí levicové poslance, kteří, doufejme, po příštích volbách zase usednou do lavic ve Sněmovně: Boj za důstojné mzdy a boj za právo na dostatečný odpočinek po práci. S tím za současné pravicové koalice a parlamentní »opozice« moc počítat nemůžeme.

Kdy je ve velkých prodejnách OTEVŘENO
⚫️ na Velký pátek
⚫️ na Svátek práce 1. května
⚫️ na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. 7.
⚫️ na Den upálení mistra Jana Husa 6. 7.
⚫️ na Den boje za svobodu a demokracii 17. 11

Kdy je ve velkých prodejnách ZAVŘENO
X na Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok 1. ledna,
X na Velikonoční pondělí,
X na Den vítězství 8. května,
X na Den české státnosti 28. září
X na Den vzniku samostatného československého státu 28. října,
X na Štědrý den 24. prosince od 12.00 do 24.00 a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince.

Jak je to u sousedů
⚫️ Slovensko 15 státních svátků a významných dnů, kdy je prodej v maloobchodě zakázán
⚫️ Polsko obchody zavřené o státních svátcích a v neděli v Německo obchody zavřené o všech státních svátcích a v neděli
⚫️ Rakousko obchody zavřené o všech státních svátcích a v neděli

Dokonce i roboti mají volno!
Také roboti v německých supermarketech musí světit neděli. Rozhodl o tom německý soud, který tak podle deníku Financial Times potvrdil staletý zákaz nedělní- ho obchodování v zemi a přiznal robotům právo na »nedělní odpočinek«. Soud ve spolkové zemi Hesensko totiž s tamními odboráři souhlasil, že plně automatizované obchody nemohou fungovat o nedělích, protože by to pak mohlo posouvat vnímání omezení práce ve striktně nepracovním dni.

David PROUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.