Dnes se výjimečně podíváme na jiné téma než v minulých vydáních, avšak neméně důležité. Internet, sociální sítě, ale i některá tištěná média nás zaplavují reklamami na údajně výhodné »zlaté« mince a pamětní medaile s portréty královny Alžběty II., princezny Diany a řadou dalších motivů. Luxusní kazety a výrazné slevy mají vyvolat dojem výhodné investice.
Pojďme se podívat, jaká je skutečnost.
Podobné výrobky často nejsou skutečné zlaté mince, ale pouze běžné kovové medaile s velmi tenkou vrstvou zlata. Reklamní formulace jako »zušlechtěno ryzím zlatem«, »24karátové zlacení« nebo »gold plated« mohou působit důvěryhodně, ve skutečnosti však často znamenají jen minimální obsah zlata. Kazety bývají prodávány za 8 až 15 tisíc korun, přesto může být hodnota obsaženého zlata pouze několik set korun. Zákazník tak často neplatí za drahý kov, ale především za marketing, balení a samotný motiv. Důležité je také rozlišovat mezi investičním zlatem a pamětními medailemi. Skutečné investiční zlato má jasně uvedenou hmotnost, ryzost a standardní výkupní hodnotu. U podobných reklamních nabídek tyto informace často chybějí. Puncovní úřad i Česká obchodní inspekce opakovaně upozorňují na nutnost pečlivě číst popisy výrobků a nenechat se zmást agresivní reklamou. Kupující by se tak měl vždy zajímat o přesný obsah zlata, ryzost, hmotnost a původ výrobku. Zajímavý motiv totiž automaticky neznamená výhodnou investici. Často může jít spíše o drahý suvenýr než skutečné zlato s odpovídající hodnotou.
(lšu)
3 komentáře
Na tomto příkladu jsou hezky vidět hned dva problémy kapitalismu.
1) Nestačí pracovat, systém nutí lidí nakupovat něco co nepotřebují na spekulace (čemuž se říká investice), i když to bude vydělávat, nic to nemění na to, že zde není žádná přidaná hodnota. Místo práce spekulace pro co nejvíc lidí. Takhle civilizace dlouhodobě fungovat nemůže. A nejsou to zdaleka jen pamětní mince a podobně. Je tím prolezlá celá ekonomika.
2) Vždy je možné popisy produktu zmást tak, aby lidé nevěděli co kupují. A vždy se to svede na lidi, že jsou hloupí a nechali se nachytat, ačkoliv systém motivuje lidi právě k tomu, aby investovali mnoho energie do nalezení nejlepších strategií jak lidi zblbnout. Nikdo nemůže rozumět všemu. Místo užitečné práce snaha zblbnout co nejvíce lidí. Takhle civilizace dlouhodobě fungovat nemůže. A nejsou to zdaleka jen pamětní mince a podobně. Je tím prolezlá celá ekonomika.
– – – –
V celé kapitalistické ekonomice neustále roste počet parazitů a ekonomika stále ukazuje, že prací se zvládne slušně živit stále méně lidí, zatímco spekulacemi a obhajobou či provozováním kdejaké hlouposti nebo něčeho škodlivého se může živit kde kdo. Nejlepší mozky současnosti jsou využity na hledání způsobů jak ovlivnit politiku ve prospěch těch bohatých, jak donutit lidi klikat na reklamu, jak pokřivit právo… Socialismus má prý mnoho byrokratů. Stačí ale letmý pohled na statistiky a uvidíte, že byrokratů, právníků, úředníků a podobných funkcí je v kapitalismu nesrovnatelně více než bylo kdykoliv za socialismu…
Dneska nevěřím nikomu zvláště nabídkám a reklamě…
Já vás chápu a z hlediska logiky a pragmatičnosti máte dnes pravdu. Ale i tak mě to nutí konstatovat, že když někdo nemůže nikomu věřit, je to velice smutný život. A také nákladný, protože vše prověřovat stojí mnoho času a někdy i peněz. A o mnoho věcí přijde. Asi dnes žijeme ve smutné době. A nejhorší je, že někteří lidé věří tomu, že to jiné být nemůže.
Komentáře jsou uzavřeny.