Zastupitel STAČILO! v Jihomoravském kraji Martin Říha: Není nic horšího, než když má dítě hlad

od redakce

Jako předseda brněnského městského výboru a jihomoravského KV KSČM se angažujete v sociální oblasti – konkrétní činností ve spolku Akátky. Jak spolek postoupil ve své činnosti?

Naše spolupráce funguje již tři roky. Začátek byl v potravinové pomoci sociálně slabým rodinám. Dostali jsme se na úctyhodná čísla, neboť jsme vydali přes 100 tun potravin! Každý víkend i ve svátek vydáváme cca 41 krabic s potravinami rodinám, které na tom nejsou dobře. A světe, div se, funguje to. Co více si přát, když vidíte, že nehladoví děti! Když je potravin více, tak se zavážejí i do domova s chráněným bydlením.

Na tento program jsme navázali další oblastí pomoci, a to je zabydlování osob v nouzi. Akátky, z. s., zajišťují práci s klienty a my zase adekvátní prostory k bydlení. Dnes se můžeme chlubit, že vše funguje ke spokojenosti především klientů, kteří by jinak těžko nacházeli levné bydlení a s největší pravděpodobností by končili na ulici. Dobrovolníků máme kupodivu dost, a to i z řad klientů. Samozřejmě že klienti, ale i veřejnost vnímají naši práci pro občany a na volebních výsledcích to v Brně je vidět. Tady musím vyzvednout práci všech členů KSČM z Brna, kteří se aktivně zapojují do této dobrovolnické činnosti. Konstatuji, že spolupráce spolku Akátky a našich lidí funguje na výbornou a výsledkem je pomoc lidem.

Spolupracujete také s potravinovou bankou?

Ano, tuto spolupráci zajišťuje a zaštiťuje právě spolek Akátky a my poskytujeme prostory pro sobotní výdej a případné skladování trvan- livých potravin. Opomněl jsem také zmínit výdejnu ošacení pro potřebné. Krásný příběh si pamatuji dodnes, kdy v počátku našich aktivit přišla před Vánocemi maminka s dítkem v bačkůrkách a punčocháčkách. Dítko dostalo oblečení, dárky k Vánocům a potravin pro oba. Ta radost v dětských očích ve mně zůstala dodnes.

Potravinové banky v některých regionech přebírají nevydané obědy ze školních jídelen, aby se tato jídla dostala k potřebným. Děje se to také u vás?

O tomto nemám informaci, ale jako zastupitel města jsem prosazoval obědy zdarma pro děti
z rodin, které neměly prostředky na zakoupení obědů pro své děti. A tuším, že se tento program
ujal, a nejen v Brně, ale i v kraji. Není nic horšího, než když má dítě hlad a nemůže se soustředit na
učení. Ano, to je výdobytek více jak 30 let demokracie! To je ten kapitalismus, o kterém jsme se my
dříve narození učili!

Tlak na místa v sociálních zařízeních pro staré a nemocné se neustále zvyšuje. S jakým řešením přichází Jihomoravský kraj?

Tlak je v této oblasti vskutku velký. Populace stárne a přicházejí na řadu silné poválečné ročníky, které vyžadují pomoc a péči. Stát a společnost mají povinnost se o ně postarat v součinnosti s rodinou. Vždyť oni tuto zemi vybudovali a nás vychovali. K tomu jsou potřeba výše zmíněné instituce, kterých není dostatek. O některé nás připravil přírodní živel, a my je již několik roků opravujeme (S-centrum v Hodoníně). Některé dosluhují, protože se zanedbala údržba a jejich rekonstrukce či budování jde velmi pomalu. Problém je také se zajištěním personálu, protože v tomto oboru jsou mzdy hluboko pod průměrem. Tato práce je náročná fyzicky, psychicky a je nedoceněná. Vím, o čem mluvím, protože sám jsem se staral o maminku s tělesným postižením 11 let. Je to řehole. K tomu jsem pomáhal i seniorům z jejího okolí. Řečeno lidově, druhá směna. Po takovém dni, kdy toto zajišťujete, jste opravdu vyčerpaní a unavení. A to každý den.

Jako jihomoravský zastupitel působíte ve výborech dopravy a pro investice. Jak se vaše působení v nich projevilo na jejich činnosti?

Zatím jde o krátké období od voleb a koaliční vláda kraje moc opozici prostoru nedává. Co se týká výborů, zde opozice provádí kontrolní činnost nad dokumenty, které se předkládají zastupitelstvu. Ve výboru dopravy se řeší např. kompenzace dopravcům, plán oprav silnic. Bohužel v letošním roce kraj těžce ostrouhal, protože slíbené prostředky z rozpočtového určení daní nedopadly, a od ministra dopravy jsme také nedostali slíbené peníze na opravy silnic II. a III. třídy. Věřím, že po sněmovních volbách, kdy snad už tato vládní koalice skončí na smetišti dějin, se situace napraví a financí na dopravní stavby v regionech bude dostatek.

Monika HOŘENÍ

Z oblasti majetku a investic se povětšinou řeší směny pozemků od různých vlastníků pod komunikacemi, ale i prodej nepotřebného majetku kraje. Musím se tak trošku pochlubit, že za nás vystupuji fundovaně k předkládaným dokumentům. Samozřejmostí je také zabývat se návrhem rozpočtu kraje na další rok. To moji kolegové z klubu mají jistě více kontroverznějších materiálů, např. ze zdravot- nictví. Stále chybí slibovaná ucelená koncepce zdravotnictví v JmK. Máme obavu z privatizačních choutek koalice.

Přečtěte si další články

2 komentáře

SV SLOVO VOLIČÚ 06/08/2025 - 06:45

Paní,HOŘENI autorka članku nechápe,že vláda pracuje systémem CHUCPE tj rozřež si sám svoje břicho a pak se bodní do krku a snaží se zničit všechno co kdy fungovlo NORMALNE.a vyrábí všude nouzový stav
?!
Namísto ZMENY tohoto vepřového systému tak jak to SV tj Společnost Voličú požaduje hned v prvním artikulu svého legendárního návrhu programu značky 5 PNZ dává članek voličum najevo,že žebračenky budou v budoucnosti STANDAR?!
Tak ukazuje,že pan ***zastupitel ***je úplně zbytečný a neví vubec co voliči požadují a to hned v první řadě což je
ZMENA SYSTEMU a to té STAČILO v programu chybí.
Chtějí její poslanci vést tuto kreací k tomu,aby dostala polibek smrti jako všichni kteří ho dostali ve spolupráci s Velkým Bocianem ten prý podle pan VRABLA ani neví jak vystoupit z EK Lejno a NATO,které doslova zničí vše co jim přijde pod ruku brzkou válkou a jak to dobře vykresluje JASAN,který jakoby odborné pocopil první o co jde a nyní všude kandiduje.do voleb se zuřivým programem nápravy.

jmm 05/08/2025 - 18:20

Je to příšerné-kdo to způsobil, tak za mříže!

Komentáře jsou uzavřeny.