Zdražování bytů nekončí

od redakce

Ceny starších bytů v České republice v prvním čtvrtletí roku 2026 pokračovaly v růstu. Ve sledovaných osmi městech se meziroční zdražení pohybovalo od 6 procent v Olomouci po 24 procent v Ústí nad Labem. V Praze se ceny starších bytů meziročně zvýšily o 9 procent, vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Nejdražším městem zůstává Praha, kde cena starších bytů v prvním čtvrtletí 2026 dosáhla 155 365 korun za metr čtvereční. To představuje meziroční nárůst o devět procent a kvartální růst o tři procenta. Druhé nejdražší je Brno s cenou 122 813 korun za metr čtvereční, která je meziročně vyšší o 10 procent a oproti závěru roku 2025 vzrostla o 4 procenta. V Plzni stoupla cena na 87 127 korun za metr čtvereční (meziročně +13 %, kvartálně +4 %), v Hradci Králové na 96 395 korun (+11 % meziročně, +3 % kvartálně), v Českých Budějovicích na 88 091 korun (+11 % meziročně, +6 % kvartálně) a v Olomouci na 88 994 korun (+6 % meziročně, +1 % kvartálně).

Růst cen je dobře vidět i na konkrétním příkladu bytu o rozloze 80 metrů čtverečních. V Praze za něj kupující nyní zaplatí zhruba 12,43 milionu korun, tedy zhruba o 1,07 milionu více než před rokem. Nejrychlejší růst cen je nadále znát v tradičně levnějších regionech. V Ústí nad Labem se starší byty meziročně zdražily o 24 procent na 52 170 korun za metr čtvereční, kvartálně pak o 6 procent. V Ostravě ceny vzrostly meziročně o 16 procent na 67 377 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4 procenta. »Zatímco Praha a Brno stále zůstávají nejdražšími městy, relativně největší zdražení sledujeme v dostupnějších regionech. Ukazuje se, že poptávka po starších bytech je zde velmi silná – lidé hledají cenově dosažitelné bydlení a zaměřují se na města, kde jsou ceny stále pod republikovým průměrem,« uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz. »Stále se dlouhodobě nedaří dostatečně navyšovat nabídku nového bydlení, a tak řada lidí sahá po starších bytech, které jsou často levnější a dostupné bez několikaletého čekání,« doplnil Kunz. Svou roli podle něj hraje i fakt, že starší byty v dobrých lokalitách kupují investoři, kteří je následně pronajímají, což dále snižuje volnou nabídku pro vlastní bydlení.

(jw)

Přečtěte si další články

3 komentáře

kočkodan 13/05/2026 - 13:20

Proč prodávat něco, co má cenu milion, když to můžete koupit za 5 milionů a za pár let prodat za 10? Bydlení je něco jako kryptoměna – lidé to kupují, protože cena poroste, bez ohledu na reálnou cenu. A protože to kupují, tak cena skutečně roste. Dokud budou mít spekulanti na další bydlení dost peněz, cena neklesne bez ohledu na to, kolik bytů bude.

SV SLOVO VOLIČÚ 08/05/2026 - 21:05

PROC PIRATI A NEOMARXISTI NEODJEDOU DO AMERU MOHOU TAM BYDLET V KRABICI za 1200 DOLARU MESSIČNE
?!
Ať tu MUDRC ,zřejmě neomarxista dá odkaz na světoběžníka ,člena SV Davida Drobila ,který dává hodně videa a pohledy z USA ,kde musí vydělat minimálně 120 00O $ měsíčně,aby se užívil.
Není divu,že chce tady ten zmetek Kapitalismus bez přivlastkú a živit se do penze jako pijavice z peněz neziskovek v a rozpočtu,protože z MAMA hotelu mu kapesné na ovesne latté pro takové osly z kavárny nestačí.

jmm 08/05/2026 - 19:05

Jak by mohlo -kapouni jsou nenažraní…

Komentáře jsou uzavřeny.