5 tipů, jak předejít nachlazení ve vyšším věku

od redakce

Bacily na nás útočí ze všech stran, odolají jim jen jedinci se silnou imunitou. Ne každý se jí ale může pochlubit, potíže s ní mají hlavně malé děti, které si imunitu teprve budují, nemocní lidé a osoby vyššího věku. Co dělat, aby nikdo z nich neonemocněl pokaždé, kdy přijde s bacily do styku?

Jak posilovat imunitu u seniorů?

Na podzim a v zimě dostává náš imunitní systém pořádně zabrat. Kromě toho, že se často nevhodně oblékneme, taky přecházíme z vyhřáté místnosti do třeskuté zimy a naopak. Aby i tuhle zkoušku imunitní systém zvládl, je třeba ho neustále posilovat.

Víte, že u seniorů by se nemělo brát na lehkou váhu ani obyčejné nachlazení? Může totiž vést k dalším potížím, které jejich zdraví ohrozí ještě víc než samotné nachlazení.

Tip číslo 1: Dbejte na správný pitný režim

Naše tělo tekutiny potřebuje, a to nejen při nachlazení. Ideální je voda, teplý nebo studený čaj, příležitostně i ovocné šťávy.

Zdroj: Pexels

Víte, že nedostatek tekutin se může projevit bolestí hlavy a únavou? Hlídejte si pitný režim, jen tak bude moci tělo posilovat svou obranyschopnost.

Tip číslo 2: Hlídejte si dostatečný přísun vitamínů

Každý z nás by měl dodržovat zásady zdravého životního stylu, jíst kvalitní potraviny, dát si pozor na nadměrný příjem jednoduchých cukrů a nezdravých tuků.

Zdroj: Pexels

Jen díky zdravému jídelníčku dodáme tělu všechny potřebné vitamíny a minerály. Jakmile se ale blíží doba chřipek a nachlazení, je na místě jejich příjem ještě zvýšit. Ne vždy se nám to podaří prostřednictvím stravy, na řadu pak přichází doplňky stravy na imunitu.

Náš tip: Když nedokážete pokrýt potřebu vitamínů ze stravy, vsaďte na některý z multivitamínů, který zakoupíte v každé lékárně. Osvědčenou značkou na podporu imunitního systému je i Preventan.

Tip číslo 3: Užívejte probiotika

Koho by napadlo, že nejdůležitějším orgánem v lidském těle z hlediska imunity, je tlusté střevo? Je tomu tak, ve střevech se nachází 70-80 % imunitního systému. Nezapomínejte tak užívat laktobacily nebo bifibakterie, které udrží ve střevech optimální pH pro správnou funkci buněk imunitního systému, které se ukrývají v sliznici střev.

Tip číslo 4: Nezatracujte i přírodu

S posílením imunity vám mohou pomoci i bylinky. Určitě jste slyšeli třeba o echinacee neboli třapatce nachové, která podporuje správnou funkci dýchacího ústrojí a močových cest a pozitivně působí na celý imunitní systém. Další možností jsou bylinkové čaje.

Zdroj: Pexels

Tip číslo 5: Očkování jako prevence

Kdo nechce být nemocný a riskovat komplikace, ten by se měl nechat očkovat. Senioři navíc mají očkování proti chřipce hrazené pojišťovnou, proč toho tedy nevyužít?

Co dělat, když imunita selhala a vy jste se nachladili?

Mezi nejčastější příznaky nachlazení patří bolest hlavy a kloubů, únava, horečka. Žádný z těchto příznaků nepodceňujte. Je přitom jedno, zda jde jen o obyčejnou rýmu, nebo vás skolila chřipka. Pro pacienty ve věku 65+ je obzvlášť nebezpečná, na vině jsou přidružená onemocnění dýchacího ústrojí, srdce, cév, ledvin a cukrovky.

Jak se zbavit nachlazení?

  • Dopřejte si dostatek odpočinku.
  • Užívejte vitamín C.
  • Dodržujte pitný režim, pijte čaj na nachlazení.
  • Nemoc nepřecházejte, pořádně ji vyležte.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.