Dost bylo nekvalitních a drahých potravin!

od redakce

Na svém jednání přijal Výkonný výbor ÚV KSČM dvě stanoviska k současné politické situaci, která přinášíme v plném znění.

Rostoucí inflace představuje enormní finanční zátěž pro mnoho domácností. Vedle růstu cen za bydlení, energie a dopravu, je velkým problémem zdražování potravin. Řada rodin, seniorů a osaměle žijících občanů už má problém koupit i základní potraviny!

Za rok 2021 vzrostly v ČR ceny potravin o 4,2 % napříč sortimentem. Výrazně zdražilo např. pečivo i mléčné výrobky. Ještě více rostou ceny našich zemědělských výrobků, ty loni vzrostly dokonce o 9,8 %. Rozdíl spotřebních a výrobních cen je dán zejména praktikami obchodních řetězců, které na rozdíl od západních zemí mají přirážku až 100 %.

Jednoznačný problém z hlediska potravinové bezpečnosti do budoucnosti je rozporná dotační politika EU i české vlády. KSČM požaduje konec diskriminace a rovný přístup k zemědělské dotační politice. Zaměření se pouze na malé zemědělské farmy bude mít negativní dopad na konkurenceschopnost naší výroby. Na pozadí deformované zemědělské politiky EU trpí čeští výrobci i spotřebitelé. Cílem KSČM jsou kvalitní, cenově dostupné a české potraviny! Stop dvojí kvalitě potravin!

Pravicová vláda ODS + TOP 09 + KDU-ČSL + STAN + Pirátů ani v této oblasti žádná řešení pro občany nenabízí. V sousedních zemích se vlády alespoň snaží hledat cestu, jak občanům pomoci. Např. Polsko od 1. února zavedlo nulovou sazbu DPH na velké množství potravin. KSČM vyzývá vládu, aby realizovala opatření proti rostoucí drahotě ve prospěch občanů i českých zemědělců.

KSČM podporuje podniky s komplexní výrobní strukturou jako základnu naší potravinové soběstačnosti a bezpečnosti. Řízené opuštění tlaku na soběstačnost je rovněž jednou z příčin rychlého zdražování.

KSČM prosazuje vznik českého distribučního řetězce jako protiváhu řetězců zahraničních! Zemědělská, zpracovatelská a prodejní družstva jsou stále dobrým a ve světě osvědčeným řešením!

VV ÚV KSČM

Přečtěte si další články

1 komentář

PetJednaLenin 11/02/2022 - 21:10

RUSOVE A KOMOUSI ZAPOMINAJI, KDO RUSKO UZ OD DOB LENINA OBCAS ZIVIL: Jak agresivní blok NATO pomáhal Rusku vstát z kolen. 10. února 1992 začala americká vojenská letadla operaci Provide Hope, s dodávkami humanitární pomoci do 24 měst SNS, včetně Moskvy a Petrohradu, kde byl totální nedostatek zboží.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.