Černé energetické scénáře se nekonají

od redakce

Ačkoliv mnozí vyhlíželi nový rok se strachem z vysokých cen energií, jejich nedostatku a stálého zdražování, tyto černé scénáře se zatím nenaplňují. A smysl s novým rokem ztrácejí i vládou nastavené stropy cen energií. Evropský trh naopak hlásí trvalý pokles cen elektřiny i plynu. Plyn je nyní nejlevnější od druhé poloviny loňského února, tedy od doby, než začala válka na Ukrajině.

Dopoledne vykazoval klíčový termínový kontrakt na plyn pokles o více než sedm procent, a cena se tak dostala k 70 eurům (1692 Kč) za megawatthodinu (MWh). Cena plynu v Evropě klesá už asi tři týdny. K nízkým cenám teď přispívá hlavně teplé počasí a s tím související nižší poptávka. Nehrozí tak ani černý scénář s nedostatkem plynu. V České republice byly zásobníky minulý týden naplněny zhruba na 84 procent.

Loňský rok byl ve znamení silného cenového kolísání, na konci léta se cena plynu v TTF krátce vyšplhala k 350 eurům za megawatthodinu, ačkoli před dvěma lety stál plyn méně než 20 eur/MWh. Ceny se začaly zvyšovat předloni, podle části analytiků v reakci na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení. Další citelný růst cen se dostavil po invazi ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru, po kterém Evropa začala odmítat ruský plyn.

Dlouhodobě klesají i velkoobchodní ceny elektřiny. Ta je nyní na úrovní května loňského roku, tedy 217 eur za MWh a poměrně prudce klesá dál. Loňský rok začínala na ceně 115 eur za MWh.

České jaderné elektrárny lámou rekordy

Na druhou stranu výroba elektřiny u nás je nejvyšší za poslední roky. Během konce tohoto roku dokonce elektrárny vyráběly více, než byl možný odběr a tak za nadvýrobu doplácely.

V roce 2022 jaderné elektrárny Dukovany a Temelín vyrobily dosud největší množství elektřiny od svého zrpovoznění. Celkově do přenosové soustavy dodaly 31,02 terrawatthodiny (TWh) elektřiny, což je meziročně o skoro 300.000 megawatthodin (MWh) více. Jaderné elektrárny produkují více než třetinu tuzemské výroby elektřiny. V roce 2021 činil jejich podíl na výrobě elektřiny více než 36 procent.

Rekordní výroba je podle ČEZ výsledkem modernizací a vylepšení, které zvýšily spolehlivost a výkon obou českých jaderných zdrojů. Ten se v uplynulých letech zvýšil o přibližně 500 MWh. A protože je cena pro spotřebitele určována trhem, mohl si tak ČEZ v letošním roce připsat i rekordní zisky. V letošním roce se ale opakovat již nemusejí.

Cenové stropy ztrácejí smysl

Pokud bude trh pokračovat v současné tendenci, nebude mít przy smysl ani vládou stanovený cenový strop silové elektřiny (5 Kč/kWh bez DPH). Dodavatelské společnosti ale díky těmto stropům stanovily v posledních týdnech a měsících své ceníky tak, že nejen že nebudou moci prodělat, ale naopak jim vláda svým vysokým stropem uvolnila cestu k ještě vyšším ziskům. Vždyť ke stropovým cenám, které nesmyslně nastavila a schválila vláda, se loňský trh dostal jen v měsících, kdy byla cena elektřiny nad 300 eur za MWh. Odborníci na trhu ale nárůst k takovým hodnotám v následujících týdnech neočekávají.

Na všechno tedy doplatí opět spotřebitelé. Bohužel, pokud by se chtěly domácnosti z těchto dlouhodobých ceníků vymanit, nemají šanci. Elektřinu již nemohou odebírat podle cen na spotovém trhu, kde sice dochází k velkým výkyvům, v poslední době jsou zde ale ceny nárazově opravu velmi nízké. Od nového roku ale domácnosti nemohou uzavřít s dodavatelem příslušnou smlouvu odebírat elektřinu za takové ceny. Museli by mít průběhové měření dodávek elektřiny, specializovaný elektroměr. Těch je však zatím v domácnostech minimum.

(hel)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.