Červenec bez plastů

od redakce

Obaly na potraviny, obaly na spotřební zboží, obaly na hračky, drogerie, tašky a sáčky, lahve a kelímky atd. atd. Plasty a zase jen plasty. V České republice se za jediný rok spotřebuje 600 tisíc tun plastu, který pak končí jako odpad. Ovšem zrecykluje se z něj zhruba jen 200 tisíc tun. I proto vzniklo mezinárodní hnutí, které zavádí a představuje veřejnosti červenec jako měsíc bez plastů. Dokážete si vůbec představit, kde všude plasty používáte a zda byste mohli fungovat bez nich?

Dle dat společnosti CENIA se v České republice ročně vyprodukuje až 564 tisíc tun plastového odpadu. Z toho ale jen přibližně 215 tisíc tun je po využití zrecyklováno. Plastové obaly se bohužel používají méně než šest měsíců, než jsou vyhozeny. Navíc, jak data z průzkumu ukazují, ani poté se většina z nich nikdy nerecykluje.

A protože i malý krok se počítá, tak například státy patřící do EU bojují za úplný zákaz prodeje jednorázových plastů, jako jsou brčka na pití nebo příbory. U nás tento zákon měl začít platit již v červenci roku 2021, bohužel se jeho platnost odložila.

Mnohem větším strašákem než plastové příbory jsou všudypřítomné PET-lahve. Každý rok se na světě podle dat organizace Greenpeace vyrobí až 500 miliard plastových lahví. Ale podle organizace Life Out Of Plastic mají průměrnou životnost 12 až 15 minut, tedy používáme je jen slabou čtvrthodinu. A přesto mohou zmizet a úplně se rozložit až za 500 let. Plasty nás přežijí po několik generací.

Plastic Free July

Právě velká spotřeba jednorázových plastových obalů podnítily v roce 2011 vznik australské iniciativy Plastic Free July. S ohledem na tuto skutečnost vznikla v roce 2011 ekologická výzva s názvem Plastic Free July, která má jednoduchý cíl – redukovat během července užívání jednorázových plastů. Zprvu začala výzva jen jako »zkouška vůle« Australanky Rebeccy Prince-Ruiz, ale později se k ní začalo připojovat čím dál víc lidí, až se z ní stal světový trend.

A tento trend nyní dobývá Evropu. O tom, že skutečně funguje, vypovídají i čísla. Za předchozí rok se díky měsíční výzvě snížil plastový odpad na skládkách o neuvěřitelných 4,2 milionu tun a zabránilo se vytváření 900 milionů kilogramů jednorázových plastů, a to se jednalo o omezení plastu na pouhý měsíc!

Celosvětové hnutí, jehož cílem je řešit znečištění plastem a vybudovat svět bez plastového odpadu, ale ví, že je to boj na velmi dlouhou dobu. Přesto doufá, že kolektivním vynecháním plastového odpadu, kterému se lze vyhnout, povzbudí miliony lidí k podpoře čistší planety. Může to být jedna z cest, protože ve chvíli, kdy se poptávka po jednorázových plastových obalech sníží, výrobci začnou hledat jiné možnosti, aby vyhověli nově vzniklé poptávce svých spotřebitelů.

Změnou poptávky můžeme změnit trh

Mnoho plastových obalů, které se dnes vyrábějí a používají, nelze recyklovat například kvůli znečištění. Jedná se o obrovský problém dnešní doby. To, že na spodní straně něčeho vidíte vytištěné honící se šipky ve tvaru trojúhelníku a číslo, ještě neznamená, že to lze skutečně recyklovat. Pokud si domů přinesete výrobek, který se vám líbí, nebo ho rádi používáte, ale jeho obal není recyklovatelný, nemusíte se bát říct dané společnosti, co si o tom myslíte. Poslední roky si velké množství značek zakládá na profesionálním přístupu a na zpětné vazbě od koncových zákazníků. Naslouchají vám tedy víc než kdykoli předtím. Využijte sekce komentářů na webových stránkách společnosti nebo na jejích účtech na sociálních sítích. Zkuste napsat třeba: »Váš výrobek se mi líbí, ale trápí mě toto označení. Je recyklovatelný?« Třeba se právě díky vašemu komentáři objeví další zákazníci, které problém s recyklací trápí stejně jako vás.

Možnost opakovaného použití

V dnešní době se naštěstí stále více do popředí dostávají znovupoužitelné obaly. Příkladem mohou být kelímky na nápoje. Zkuste si porovnat, kolik odpadu nakonec zůstane z 365 jednorázových šálků na kávu a jednoho omyvatelného kelímku, který můžete používat i roky.

A není nutné mít ty nejnovější eko modely hrnků, dóz na potraviny či kosmetiky. Toto »spotřebitelské myšlení«, kterým jsme od útlého věku krmeni, přináší spíše větší prospěch velkým značkám než nám. Stačí uvažovat rozumně. Využitím plastové krabičky na oběd ve výsledku uděláte pro planetu více, než když se začnete zbytečně zbavovat všeho, co již doma máte, a kupovat nové »ekologičtější« výrobky.

Každá domácnost a podnik může snížit odpad

Každý obalový materiál – papírový, plastový nebo jiný – má v určitém případě dopad na životní prostředí. »Domácnosti a podniky mohou společně snížit svůj odpad tím, že se pokud možno vyhnou výrobkům na jedno použití a nahradí je opakovaně použitelnými alternativami,« říká Alexandr Řeháček, zakladatel ekologicky šetrných čisticích prostředků AYETO Eco, ayetoeco.cz. »Chtěli jsme vytvořit formu, která pomůže snížit i plastový odpad domácnosti na minimum,« vysvětluje Řeháček. »Unikátní refill systém našich produktů umožní z koncentrátu 25krát znovu naplnit jednu lahev, což znamená minimalizaci nákladů na obaly a dopravu. U práškových koncentrátů jsme pyšní na samotný obal, zcela ekologický papírový tubus,« vysvětluje zakladatel ayetoeco.cz.

Pro podniky, které produkují velké množství papíru, lepenky nebo plastového odpadu, je pečlivé třídění těchto materiálů nejlepším způsobem, jak maximalizovat jejich využití pro recyklaci – a snížit objem v kontejneru na běžný odpad.

Jak se dá žít bez plastů?

Myslíte si, že jeden člověk nic nezmění? Jak napovídají čísla, pokud je lidí víc, změní se hodně. A začít může každý a kdykoliv.

*Nákupy bez plastů – Stačí myslet na nákupy dopředu a mít u sebe opakovaně použitelné tašky. Látkové tašky, které se vejdou do kapsy, kabelky či batohu. Stejně tak látkové sáčky na zeleninu či ovoce.

*Od drobných prodejců – Obaly můžete omezit i tím, že si vyberete, kde nakoupíte. U farmářů na trzích, v menších krámcích i bezobalových obchodech.

*Z pultu místo z regálu – Stejně tak je výhodnější koupit si uzeniny a sýry vážené v masně či v obchodech s výdejními pulty, než v plastových krabičkách a obalech v regálech po 100 gramech.

*Balená voda a jiné nápoje – Velký problém jsou plastové lahve. Pěkná ekologická lahev šetří planetu i peníze. Nevadí, že je z pevného plastu, když je používána opakovaně. Navíc doma vyrobený nápoj je levnější.

*Do kavárny s vlastním hrnkem – Nejen kelímky, ale i plastová víčka na teplé nápoje zanechávají velkou ekologickou stopu. Řešením je vlastní nádoba. Prodávají se například keramické hrnky s gumovými víčky…

*Příbory a brčka – Mnoho restaurací a bufetů již běžně dává papírová brčka a příbory z kukuřičného škrobu. Pokud ale narazíte na stánek s plastovými příbory, nebojte se ozvat. Poptávka určuje nabídku.

*Nádoby pro přenos – Nebojte se plastových krabiček, vybírejte ale takové, které skutečně vydrží několikanásobné použití a i mytí v myčce. Na mnohé věci pak můžete klidně použít i sklenice. A pozor, většina restaurací zabalí jídlo i do vlastních přepravek.

*Čisticí prostředky, mýdla a šampóny – Nejedna firma dnes přichází se znovuplnitelnými obaly a náplněmi o velkém objemu. Tuhá mýdla se balí do papíru a fungují stejně, jako tekutá.

*Dřevění pomocníci – Dnes ani kartáček na zuby nemusí být z plastu. Stejně jako mýdlenka nebo hřeben.

*Kompostování – Navíc mnoho plastových obalů nemusí po použití skončit v popelnici. Některé plasty jsou rozložitelné. Degradabilní plasty v sobě mají přísadu urychlující rozklad. Kompostovatelné plasty se pak rozkládají skutečně rychle. A na kompost patří i zbytky jídla, které byste jinak zabalili do sáčku a hodili do popelnice.

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.