Česká pošta od listopadu zdraží

od redakce

Česká pošta od listopadu zvedne ceny za posílání dopisů, balíků i poštovních poukázek. Doručení obyčejného dopisu podraží o dvě koruny na 21 korun, prioritní psaní doručované do druhého dne pak vyjde na 28 Kč namísto 26 Kč. Důvodem jsou rostoucí náklady, řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík. Na zdražení upozornil server Peníze.cz. Cenu za známku na obyčejný dopis pošta zvyšovala naposled v roce 2018, a to o tři koruny.

»Vzhledem k rostoucím nákladům zejména na energie a pohonné hmoty jsme od 1. listopadu upravili ceník našich služeb. Dochází mj. ke zdražení obyčejného psaní o dvě koruny ze současných 19 korun a z 26 na 28 v případě prioritního,« uvedl Vitík.

Základní cenu služby Balíkovna Česká pošta zvýší o deset korun na 75 Kč, s dobírkou na 94 Kč. Pro registrované uživatele se cena nemění, zůstává na 65 Kč bez dobírky a 84 Kč s dobírkou.

Cena odeslání poštovních a dobírkových poukázek stoupne ve všech případech o pět korun. Základní cena za poslání částky do 5000 Kč se tedy od listopadu zvýší na 49 Kč u poukázky typu A, na 42 Kč u poukázky typu B a na 58 Kč u poukázky typu C.

Poštovní poukázky pošta zdražila o pět korun už loni v dubnu, kdy zvyšovala i cenu doporučených a cenných psaní.

Od letošního října pošta zpoplatnila službu SIPO i pro bezhotovostní platby formou inkasa z bankovního účtu. Pokud zákazník vyžadoval potvrzení pouze e-mailem, byla služba dosud zdarma. Nově za ní podnik vybírá pět korun.

Pošta loni podle údajů ČTÚ doručila 147,7 milionu obyčejných zásilek do dvou kilogramů, což je o desetinu méně než v předchozím roce. U obyčejných balíků do deseti kilogramů pošta zaznamenala pokles o čtvrtinu na 195.000 zásilek.

(čtk)

Přečtěte si další články

4 komentáře

svaty_vaclav 04/10/2022 - 23:43

Sledujte @neCT24

Ukrajinská armáda si maluje na tanky kříže které zatím nejsou hákové. Můžete to vidět v televizi na území ČR. Ukrajinci se ještě ostýchají malovat si na svou bojovou techniku hákové kříže, ale jednou k tomu stejně dojde. Zatím mají nacistické symboly na svých praporech a ve svých pozdravech, kterými na sebe Ukrajinci pokřikují.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Vladimír Kusyn 04/10/2022 - 18:47

Částka 25. kč za dopis není zase vysoká cena ! Hodím dopis do schránky a cca druhý den, ho příjemce obdrží ! Jestli se ztratí, je jiná věc. Rekomando – doporučený dopis – je pojistka ! Při dnešních platech, to beru celkem úsměvně ! Proto je lepší e-mail ! Horší pro nás důchodce jsou činže ! Platit za byt INKASO ! Dražší energie a vodnestočné, kabelová TV, Net a další poplatky, které si nějakou službou pořídil nájemce . My sedíme doma u tv a každý má notebook zapnutý a pročítá zprávy, kterého zajímají ! Má to jeden pozitívní efekt ! S dcerou v Londýně hovořím zdarma . Ona je spokojená, že tatínek je zdravý a COVID-19 překonal ! Ostravák – Vladimír Kusyn .

Restart 04/10/2022 - 19:47

Konečně.! Konečně někdo rozumný, na rozdíl od místních patlalů (a to píšu slušně), kteří se vyžívají v Ukrajině, když řeč je úplně o něčem jiném! Ale k věci. Částka 25 Kč se někomu může zdát směšná. Ne tak tomu, kdo žije sám a bere nízký důchod, třeba nemá ani na ten internet. A ano, zatím si jej můžu dovolit, ale při tom náhlém a neustálém zdražování internet je možné odhlásit, a tak třeba dojde na ta obyčejná psaní za 25 Kč, které si pošlu tak za jeden měsíc. R – zásilky zase jsou předražené.

Restart 04/10/2022 - 16:22

Nevím, co má zdražování Č.p. společného s funkcemi, stranou, Nagyovou a Babišem? Takže někdo o voze a někdo o koze. K věci. O Č.p. se málokdy mluví, spíše jen o zdražování. Poměry jsou tam podivné a o její zredukované služby nejeví moc lidí zájem. Ovšem, již dříve se mělo počítat s budoucností. Připomíná mi to sedmdesátá léta, kdy nám ve velkém SSSR dodával ropu. Takže se rušily elektrické trakce, doplatila na to obzvláště MHD, třeba v Praze, kdy se úplně zrušila trolejbusová síť. Zpět k poště. V devadesátých letech se rušily vlakové pošty a nahrazovaly auty, přičemž poštovní uzle (dnes Depa) přebíraly práce vlakových pošt. A tak se vracíme do sedmdesátých let, kdy se nepředpokládalo, že náklady na benzin a naftu tak rapidně stoupnou. A tak je to i v politických systémech. Za socialismus se muselo vše znárodnit. Za kapitalismu ( u nás tržního hospodářství) zase vše privatizovat. Obojí je blbost a český lid si může kálet na svoji hlavu a stěžovat si.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.