Cestovní ruch byl loni zhruba poloviční, dál chyběli především zahraniční turisté

od redakce

V České republice se loni ubytovalo 11,4 milionu turistů, meziročně o 5,2 procenta více. Loňský a předloňský rok ale výrazně ovlivnila epidemie koronaviru a s ní spojená omezení. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 tak byla loni návštěvnost v ČR pouze na 52 %, stále scházeli především zahraniční turisté. Vyplývá to z údajů ČSÚ.

Turisté loni v ubytovacích zařízeních v ČR strávili celkem 32 milionů nocí. Proti roku 2020 to byl mírný nárůst, před dvěma roky byl ale počet přenocování téměř o polovinu vyšší. »V roce 2021 se ubytovalo 79 % rezidentů proti roku 2019. Zahraniční návštěvnost dosáhla loni pouhých 24 % objemu před pandemií,« uvedli statistici.

Tuzemských turistů se loni v ČR ubytovalo 8,8 milionu, o 9,6 % více než o rok dříve. Opět ale ubylo zahraničních návštěvníků. Přijelo jich 2,6 mil., meziročně o 7,6 % méně.

Nejvíce zahraničních turistů loni se opět dostavilo z Německa, a to 689 200. Přesto jich proti předchozímu roku bylo o více než 15 % méně. Přibylo naopak Slováků, kterých dorazilo 330 800, téměř o čtvrtinu více než předloni. Na třetím místě jsou Poláci. Do ČR se jich podívalo 235 000, což ale i tak znamenalo bezmála pětinový pokles. U žádné jiné národnosti už počet návštěvníků loni nepřekročil hranici 100 000.

V samotném posledním čtvrtletí loňského roku se v ČR ubytovaly tři miliony turistů. V meziročním srovnání je to výrazný nárůst. »Jejich počet byl čtyř a půl násobně vyšší než na konci roku 2020,« uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura. V ubytovacích zařízeních strávili turisté od října do prosince 7,7 mil. nocí, meziročně o 5,6 mil. více. Představuje to nárůst o 362 %. U zahraniční klientely bylo meziroční zvýšení více než devítinásobné.

Srovnávací základna je ale velmi nízká, v roce 2020 musela být ubytovací zařízení v ČR kvůli koronaviru od podzimu uzavřena. Také proto se loni návštěvnost na konci roku zvyšovala napříč všemi kategoriemi zařízení a ve všech krajích republiky. »Příjezdový cestovní ruch byl a je stále ovlivněn různým stupněm šíření covidových vln v jednotlivých zemích a na to navazujícími restrikcemi v cestování a přechodu hranic,« uvedli statistici.

Zahraniční návštěvnost byla loni v posledním čtvrtletí pouze na 40 % výsledku stejného období v roce 2019.

(ici)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.