Chudší rodiny si loni příliš nenašetřily, bohatší si výrazně polepšily

od redakce

Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých domácností, meziročně o dva procentní body méně. Výrazně více domácností má ale úspory vyšší než dříve.

Vyplývá to z průzkumu, který pro správce pohledávek KRUK vypracovala agentura STEM/MARK loni v říjnu mezi 1000 respondenty.

Zatímco v roce 2020 mělo podle něj úspory ve výši měsíčního příjmu 21 % českých domácností, v roce 2021 jich bylo 16 %. Pokud jde o úspory ve výši tříměsíčního příjmu, v roce 2020 je mělo 27 % domácností, loni necelých 24 %. Prakticky stejně domácností jako o rok dříve mělo pak úspory ve výši šestiměsíčního příjmu (21 proti 20 %) a ročního příjmu (19 proti 18 %).

Z průzkumu dále vyplynulo, že více než každá pátá (21 %) domácnost si s úsporami vystačí na více než jeden rok, z toho sedm procent na více než tři roky. O rok dříve mělo tak velké úspory jen 15 % domácností.

V meziročním porovnání se podle zjištění více rozevřel rozdíl mezi ženami a muži. Zatímco v průzkumu z roku 2020 uvádělo úspory 75 % mužů a 71 % žen, loni zůstal podíl mužů s úsporami stejný, ale u žen klesl na 67 %. Výši úspor v porovnání se svým příjmem ale uvádějí muži i ženy velmi podobnou.

»Rodiny s menšími úsporami měly v loňském roce menší příležitost odkládat si peníze, zatímco situace domácností s největšími úsporami se výrazně zlepšila. Proti předchozímu roku je větší podíl lidí bez úspor ve věkových kategoriích 25 až 44 let a 55 až 64 let. Lidé bez úspor nebo s úsporami do výše měsíčního příjmu by měli co nejrychleji omezit své náklady a začít přemýšlet, jak sehnat další zdroj příjmů nebo jak rozložit závazky na delší časové období,« poradila generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová.

Nejčastěji si spoří lidé s vyšším vzděláním, kteří mají zpravidla také nejvyšší úspory v poměru ke svému měsíčnímu příjmu. Úspory mají častěji lidé žijící v manželském nebo partnerském svazku a bezdětné domácnosti. Stejně jako v předchozím průzkumu je i nyní překvapivé, že nejčastěji si spoří studenti a až teprve poté podnikatelé a zaměstnanci. (ici)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.