Další zvýšení cen plynu a elektřiny na sebe nenechalo moc dlouho čekat

od redakce

Společnost innogy od března znovu zvýší ceny plynu a elektřiny. Plyn pro domácnosti a malé zákazníky v základním ceníku Standard od 7. března zdraží o 19 procent. Cena elektřiny ve stejném ceníku vzroste od 1. března o 14 %. Zákazníků s fixovanou cenou se změny nedotknou.

Innogy už od ledna zdražila plyn o 15 % a elektřinu o 19 %. Nové zdražení plynu o 19 % bude pro domácnost v rodinném domě znamenat průměrný nárůst měsíční platby o 400 korun, v bytě pak o 180 Kč. Zákazník, který na zemním plynu pouze vaří, by měl v průměru zaplatit asi o 30 Kč více.

Růst cen elektřiny pak pro domácnosti s nejčastější distribuční sazbou D02d, které na elektřině vaří, svítí a využívají běžné elektrospotřebiče, znamená při roční spotřebě 2,5 MWh navýšení měsíční platby o 190 Kč. V menších bytech, kde žijí jeden až dva lidé, bude nárůst poloviční. Změna se týká pouze zákazníků v distribuční zóně E.GD a PRE, zákazníků na distribučním území ČEZ Distribuce se zvýšení ceny netýká.

Většina zákazníků podle firmy zdražení nepocítí. Cenu elektřiny má zafixovanou 90 % klientů, cenu plynu více než 60 % domácností. »Aktuální úpravy základních ceníků se také netýkají zákazníků v režimu DPI (dodavatel poslední instance), ani těch, kteří DPI už opustili a uzavřeli s námi v poslední době nové smlouvy,« uvedl ředitel innogy pro maloobchod a marketing David Konvalina.

V posledních měsících zvyšovaly ceny energií i další společnosti. ČEZ zdražil od 1. ledna dodávky elektřiny zhruba o třetinu, domácnosti si tak připlatí v průměru 250 Kč měsíčně. Pražská teplárenská zvýšila od 1. prosince ceny tepla, průměrná pražská domácnost platí za teplo měsíčně o 250 až 350 Kč více. E.ON od ledna zvýšil ceny elektřiny v průměru o 17 % a plynu o 16 %.

(ici)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.